Прояви мови ворожнечі в житомирських інтернет ЗМІ

Прояви мови ворожнечі в житомирських інтернет ЗМІ

Місцеві новини житомирських онлайн-медіа позбавлені прямих проявів ворожнечі до національних меншин чи етнічних груп. В негативній тональності знаходимо дві новини, запозичені з всеукраїнського сайту та авторського блогу.

До таких висновків підводить моніторинг новинної стрічки п’ятьох найрейтинговіших інтернет ресурсів області:  «Журнал Житомира», «Житомир.Інфо», «20хвилин.Житомир». «Житомир.Онлайн» та «Фреш ньюз». Дослідження стосувалося кількості публікацій про етнічні групи чи національні меншини та наявності матеріалів із мовою ворожнечі, опублікованих впродовж 5–9 серпня включно.

За визначенням експертів Ради Європи, мова ворожнечі (hate speech) полягає на необґрунтованому припущенні, що людина чи група осіб вищі за інших, з підбуренням до насильства чи дискримінації та зневаги до етнічних меншин.

Мова ворожнечі охоплює багато форм вираження, які з різних причин поширюють, підбурюють, сприяють або виправдовують ненависть, насильство та дискримінацію стосовно особи чи групи осіб. Це створює серйозні небезпеки для згуртованості демократичного суспільства, захисту прав людини та верховенства права. Замовчування даної проблеми може призвести до масових конфліктів у більш широких масштабах.
Протягом моніторингу у згаданих місцевих інтернет виданнях вийшло 639 новин. З них лише одна (0,16 % від загальної кількості публікацій) містила згадку про етнічні групи. Ще один матеріал містив відверто збуруючу лексику, поєднаний з ненавистю та зневагою.

 


Інтернет видання «Журнал Житомира» передрукувало з сайта «Обозреватель» новину «Грошова реформа від Зеленського»: шахраї придумали нові способи обману пенсіонерів». В ній мова йде про випадки шахрайств, до яких вдаються для виманювання коштів у довірливих людей похилого віку. Під виглядом соціальних працівників шахраї потрапляли додому і, посилаючись на грошову реформу, обмінювали заощадження пенсіонерів на конверти з пустими аркушами.
В останньому абзаці автор резюмує, що в угрупування входило четверо осіб – двоє жінок і двоє чоловіків. Далі зазначається, що «вони виявилися громадянами Молдови». За текстом новини, визначальним для скоєння злочину затриманими, був не образ життя чи рід занять, а саме приналежність до певної етнічної групи. Тобто читачу нав’язується конкретний штамп стосовно громадян Молдови, яких в подальшому можуть всіх вважати за шахраїв.

Друга публікація, розміщена на ресурсі «Житомир.Онлайн», має назву «Наше дело – молчать в тряпочку». Розміщений в новинній стрічці блог запозичено у медійно відомого автора Юрія Касьянова, починаючи з самої назви, містить численні маніпулятивні складові, характерні для мови ворожнечі.

Обравши вираз «наше дело» автор одразу ж протиставляє «нас» проти «них». Навіть не намагаються говорити за себе, з перших рядків Касьянов переконує читача, що «наше дело молчать в тряпочку, храбро и бессмысленно умирая на полях геополитической войны».

Далі, наситивши текст рядом порівнянь з «отсталыми аборигенами», громадяни всієї країни в нього стають «опущенные олигархической пропагандой до уровня стада баранов».
Звичайно, подібний матеріал не несе окрасу новинній стрічці, в яку розмістило його інтернет видання «Житомир.Онлайн».Боросовський Тарас,
регіональний представник Інституту масової інформації в Житомирській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews.
Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Новини за темою Читайте також
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 У Житомирі триває набір до команди з американського футболу "BISONS" 17:30 Як зміниться закон про обіг земель до другого читання? 17:00 Учениці Романівської школи мистецтв здобули дві перемоги на міжнародному конкурсі 16:39 На Звягельщині 8-річний хлопчик постраждав, потрапивши пыд підводу з конем Від читача 13:19 ЖИТОМИРЩИНА СТАЄ ПРИВАБЛИВОЮ ДЛЯ НОВИХ СХЕМ ДЕРИБАНУ ЗЕМЕЛЬНИХ ШАХРАЇВ? 16:21 Минулої доби в області врятовано на пожежах три будівлі 16:17 Житомирський виконком дозволив зрізати дерева, що заважають реконструкції тротуарів 16:02 Затримали шахрайку, яка ошукала працівників двох бердичівських кафе 16:00 Відповіді на запитання про нову систему виплати пільг на ЖКП 15:53 Где выгоднее всего приобретать зимний гардероб украинцу? 15:37 Опалення без тепла: де житомиряни все ще мерзнуть в квартирах 15:31 Контррозвідка CБУ блокувала механізм незаконної легалізації в Україні громадян РФ та бойовиків «ДНР» 15:20 Пожежа на електропідстанції в обласному центрі виявилась умовною. ВІДЕО 15:04 На Михайлівській кронують дерева. Фотофакт 15:00 АЗС під вікнами: чи варто боротися за власне здорове життя? 14:57 Чи стане прикордонниця з Луганська новим очільником культури в області? 14:40 На Житомирщину надійшли додаткові кошти на оплату відпусток «чорнобильцям» 14:20 Рієлтори зобов’язані надсилати інформацію про укладені договори оренди нерухомості 14:00 Поштові витрати для оскарження вироків будуть відшкодовані 12:37 На Житомирщині затримано банду наркоділків, прибуток від "діяльності" якої склав біля 2 млн грн
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up