«Ми вже позбулися нелегального видобутку бурштину, позбудемося і лісового браконьєрства», – голова Житомирської ОДА прозвітував про рік роботи

«Ми вже позбулися нелегального видобутку бурштину, позбудемося і лісового браконьєрства», – голова Житомирської ОДА прозвітував про рік роботи

Минулої п’ятниці, 31 липня 2020 року, у міському концертному залі «Ракушка» в парку культури та відпочинку ім. Ю. Гагаріна відбулася пресконференція голови Житомирської ОДА Віталія Бунечка, яка була присвячена першій річниці його перебування на посаді.

Пресконференція тривала майже дві з половиною години. Порушувалося багато питань, було почуто багато відповідей. Пропонуємо нашим читачам основні тези пресконференції та особисті враження журналістів під час спілкування з очільником обласної державної адміністрації. 

Нагадаємо, що Віталій Бунечко призначений на посаду голови Житомирської обласної державної адміністрації Указом Президента України Володимира Зеленського від 08 серпня 2019 року № 587/2019.

«Я абсолютно щиро можу сказати, що протягом року на посаді голови облдержадміністрації робив все, щоб зробити життя жителів Житомирщини більш комфортним та безпечним. Хочу подякувати усім, хто підтримував, надихав, допомагав, підказував і критикував. Спасибі моїй команді та колегам за спільну роботу, ревну працю і виручку в потрібний час. Працюємо далі!» – написав Віталій Бунечко на своїй сторінці у фейсбук напередодні пресконференції.

Увесь захід був поділений на дев’ять блоків, присвячених кожній окремій темі. Тому ми так і будемо коментувати перебіг події.

Децентралізація

«Минув рік відтоді, як я прийшов на цю посаду. В нас було кілька важливих завдань, викликів, зобов’язань, які я брав на себе. І сьогодні хочу поділитися тими результатами, які є, послухати ваші зауваження, пропозиції, запитання. Передусім хочу привітати нас всіх з тим, що Житомирщина є лідером з децентралізації в Україні», – так почав свою промову очільник області. 

Віталій Бунечко зазначив, що в області не було жодного району, де б не розпочався процес добровільного об’єднання територіальних громад. Це був досить болісний процес, але влада з особливою увагою ставилася до вже створених громад. Спільно з управлінням адмінустрою (аналогів якому не було в Україні) обласна влада змогла максимально зберегти існуючі 57 громад в регіоні та примножити здобутки.

Під час проведення децентралізації представники обласної державної адміністрації відвідали дві третини ОТГ, поспілкувались із жителями, заслухали всі їхні пропозиції і максимально врахували їх у плані перспективного розвитку. В результаті перспективний план формування громад Житомирської області був визнаний як один із найкращих планів в Україні, що враховував зауваження усіх учасників реформи в області.

Перший затверджений перспективний план формування громад в Україні, який охоплював 100% території області, поданий саме від Житомирщини. Після внесених змін кінцевий варіант передбачає створення 66 ОТГ. Був оптимізований субрегіональний рівень, відійшовший від радянського адміністративного спадку з діючими 23 районами. Узгоджено утворення 4 нових районів: Житомирського, Бердичівського, Новоград-Волинського та Коростенського.

Окремо голова ЖОДА прокоментував події навколо Малинського району: «Я розумію хвилювання жителів Малинщини, однак необхідно зосередити зусилля на розвиток об’єднаної територіальної громади, яка буде створена у кінці жовтня, та добросусідських відносин з громадами. Прийшов час врешті завершити реформу, яка тривала довгих п’ять років». 

Велике будівництво

Одразу Віталій Бунечко зазначив, що «Велике будівництво» – це програма Президента 100-100-100: 100 шкіл, 100 садочків, 100 спортивних майданчиків по всій країні. 

За словами очільника області, на Житомирщині це 11 шкіл, 6 садочків, 6 стадіонів. Крім того, це 7 приймальних відділень, 24 амбулаторії та 53 нових автошляхи. Програма стала величезним поштовхом для розвитку економіки області. Зокрема, будівництво доріг сприяло збільшенню обсягів видобутку в кар’єрах.

На жаль, із більшістю підрядників, які займались реконструкцією шкіл, влада розірвала договори через невиконання зобов’язань. Відбулося повне перезавантаження та переукладання договорів. Також голова ОДА зазначив, що через недотримання договірних зобов’язань та низьку якість виконаних робіт при будівництві шкіл, садочків та амбулаторій із підрядними організаціями ТОВ «БК Сучасні технології» та ПП «Прогрес-буд» було припинено дію 17 договорів.

Процес зміни підрядників та проведення тендерів, на жаль, в окремих випадках не проходить без негативу. Віталій Бунечко особливо звернув увагу на повідомлення про фірми, які начебто «йдуть» за ним з інших регіонів, де він раніше працював. Зокрема, були приписані зв’язки з підрядною організацією з Луганської області. 

Віталій Бунечко прокоментував ці чутки наступним чином: «Компанія, яка виграла тендер на будівництво частини доріг, зареєстрована 2 роки тому. На той час я очолював управління Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях з дислокацією в Маріуполі Донецької області. Я не знайомий з жодною людиною з цих фірм. Всі тендери проходили без моєї участі. Вся інформація щодо процесу тендерів викладена на Прозорро. Тож ця історія надумана, надута. Якщо є факти, будь ласка, подавайте в правоохоронні органи, хай розбираються, розслідують, відкривають кримінальні провадження.

Ще дуже багато критики, що підрядниками в Житомирську область заходять київські структури. Так я вам скажу, що це недивно. Київ є бізнес-центром України. У столиці зареєстрована максимальна кількість підприємств. Крім того, є підприємства, які після того, як виграли тендери, перереєструвалися на Житомирщині. І вони вже не є київськими структурами. Вони зараз перереєстровані, вони платять сюди податки, у місцевий бюджет. То ж яка критика? Це – величезний плюс для дохідної частини бюджету області. Результат нашої роботи з будівництва автошляхів: кожен район отримав по 5 кілометрів доріг, що пов’язують важливі соціальні об’єкти».

Першою школою, яка незабаром буде відкрита за цією програмою, стане Пулинська загальноосвітня школа. В межах програми також відбудуються школи у таких населених пунктах, як Олевськ, Червоне, Нова Борова, Пулини, село Грозине, Квітневе, Словечно, Андрушки, Високе, Хажин. Дитячі садки – у Житомирі, Іршанську, Чоповичах, Червоному, селі Станишівка. Спортивні об’єкти – у Житомирі, Радомишлі, Чуднові, у селі Кардани. Новий дитячий садочок у Зарічанах Станишівської ОТГ та стадіони при ліцеї-інтернаті – це два нових об’єкта.

У дитячих садках уже відкрито 295 додаткових місць, планується ще майже 1000 місць відкрити. В середньому по Житомирщині більше 90% дітей забезпечені місцями.

Голова ОДА окремо зазначив: «Моєю особистою перемогою стане відкриття стадіону «Полісся», який ремонтували більше 11 років. Наразі роботи на завершальній стадії. Незабаром святкуватимемо відкриття стадіону разом. І наша футбольна команда «Полісся», що увійшла в першу лігу, – маємо величезні надії, що буде грати свої матчі уже на початку вересня. Для огляду об’єктів «Великого будівництва» ми запросили Президента України, адже Житомирщина впевнено тримає планку лідерства щодо готовності об’єктів».

Захист та відновлення екосистем

Запобігати незаконним вирубкам лісів та нелегальному добуванню бурштину – це також найважливіші завдання голови ОДА. 

Видобуток бурштину – одна з серйозних проблем у Житомирській області. Час від часу поліція затримує порушників, які займаються нелегальним видобутком «сонячного» каміння. Голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко під час брифінгу зазначив, що в області повністю зупинений видобуток бурштину: «На Житомирщині немає видобутку бурштину. Це моя задача на посаді голови ОДА – припинити нелегальне добування цього каміння. Системних порушень, таких як були раніше, – абсолютно точно немає». 

Також голова ОДА зазначив, що також в області припинили свою роботу гральні заклади та нелегальні заправки, а також додав, що у разі порушень – поліція одразу реагує.

Наразі, згідно із Законом України про регулювання видобутку бурштину, через електронні аукціони системи Prozorro готується 23 ділянки на його легальний видобуток.

Відновлення лісів

Ліси в Житомирській області складають 30% від її території. За словами голови ОДА, планується здійснити комплексний аудит лісів. В окремих лісових господарствах та лісництвах цей аудит вже проведено, а саме в Олевському, Народицькому та Попільнянському лісгоспах. Керівників 3 лісгоспів було звільнено, порушено кримінальні справи.

Віталій Бунечко запевнив, що незаконні оборудки з лісодеревиною будуть викриті: «Ми вже позбулися нелегального видобутку бурштину, позбудемося і лісового браконьєрства. Наголошую на тому, що правоохоронні органи, лісники та обласна державна адміністрація працюють як один злагоджений механізм у протидії злочинності. Я щиро дякую всім волонтерам та активістам, що стежать за ситуацією, ризикуючи своїм життям та викриваючи незаконні дії. Ви – союзники у спільній боротьбі з незаконною вирубкою лісів». 

Всесвітня пандемія COVID-19: «Виклик для Житомирщини – коронавірус»

Коронавірус став справжнім викликом для Житомирської області. Саме цими словами розпочався відповідний блок під час пресконференції голови ОДА Віталія Бунечка.

Голова Житомирської обласної державної адміністрації  згадав, як коронавірус з’явився на території області, та розповів про боротьбу з фатальною хворобою: «Житомирська область була першою, хто стикнувся з коронавірусом. Спочатку до нас летіли працівники з Ухані, які повинні були ремонтувати дорогу. Були нічні наради стосовно зустрічі цих працівників, скринінгу; на щастя, до нас прилетіли здорові люди, які і надалі будують окружну дорогу, але для нас це був виклик», – згадує Віталій Бунечко. 

Крім того, голова ОДА наголосив, що перший летальний випадок від коронавірусу також був у Житомирській області: «На жаль, саме на Житомирщині ми отримали перший летальний випадок. 11 березня була перша смерть від COVID-19, тоді померла жінка. Ми самі разом з МОЗ відпрацьовували алгоритм поховання людей з даною хворобою, далі ми передали це іншим областям. Це був жорсткий виклик. І я вважаю, ми з цим впоралися». 

Під час брифінгу також зазначили, що Житомирська ОДА облаштувала перший в Україні карантинний блокпост, який контролював пересування транспорту між областями. 

«Ми самі купували обладнання для скринінгу. Нам не було до кого звернутися з цього питання, бо ми були перші. Але вже зараз ми маємо забезпечення лікарень та медиків засобами індивідуального захисту на 97%, скоро ми доведемо до 100%», – розповідає обласний голова. 

Віталій Бунечко також подякував медикам за потужну роботу у боротьбі з коронавірусом: «Найбільша вдячність нашим медикам. Це ті люди, які не злякалися, зустріли цю хворобу, які на собі відчували це все страхіття, яке на нас насувалася. Саме завдяки фаховості наших медиків ми маємо таку стриману ситуацію на сьогодні. Ми здолаємо цей недуг, колись познімаємо з себе ці маски й повикидаємо ці антисептики».

Мандруй Україною

Цей анонсований головою ОДА проєкт передбачає не тільки можливість зберегти культурну спадщину, традиції, але і можливість залучення нових відвідувачів, туристів до музеїв, замків, які ми збираємось реставрувати.

«У нас є виклик, пов’язаний з необхідністю виживання, підтримки сфери культури під час кризи. Друге – це розвиток і підтримка всього нового. Бажаю не втрачати даремно останній місяць літа, завітати до нас на Житомирщину та ділитися враженнями, емоціями та фото в соцмережах. Доєднуйтесь до Юлії Єлістратової та Олександра Воєвуцького, які є амбасадорами, які запрошують на Житомирщину. Я також всіх запрошую. Завжди радий бачити, – наголосив Віталій Бунечко. – Будемо обирати, реставрувати та розвивати культурні об’єкти. У нас є чудове Камінне село в Олевському районі. У нас є замок в Радомишлі. У нас є чудовий за архітектурою Бердичів. У нас є шлях Оноре де Бальзака, який був у нас на Ружинщині. У нас є чарівні краєвиди на Поліссі, на Овруччині, у нас є Поліський заповідник, у нас є Словечанський заповідник, де просто можна гарно провести час, побачити нашу природу».

Голова ОДА заявив, що нещодавно він зустрічався з одним із інвесторів, який прагне побудувати великий комплекс для відпочинку на території Коростенського району: «Хочу зазначити, що протягом року в нас побували і очільники всіх міністерств, і голови двох комітетів ВРУ, і Прем’єр-міністр. Житомирщина є дуже популярною для проведення виїзних зустрічей вищого керівництва держави. Чекаємо на Президента України та першу леді до нас у гості».

Економіка та інвестиції

За словами очільника області, попри негативний вплив коронавірусу на економіку області, жодного робочого місця не було втрачено.

Спад промисловості зафіксовано по всій Україні, але на Житомирщині вдалося його суттєво уповільнити.

Вперше на Житомирщині зібраний урожай зернових понад 2,7 мільйона тонн. За обсягами виробництва гречки, жита, вівса та проса область є одним з лідерів в Україні. 

Сьогодні фермерське господарство – це вже бізнес, неймовірно капіталомісткий і вельми ризикований. Проте за останній рік в області створено 111 фермерських господарств.

Напередодні карантину були проведені зустрічі з інвесторами, які стали регулярними, надходили конкретні пропозиції та бізнес-плани на мільйони гривень. До області їздили представники різних організацій, від інвесторів, які приїздили з Китаю, з Тайваню, з Хорватії, з Польщі, які планували тут відкривати виробництва.

Наразі австрійська компанія BERGER розпочала виробництво спортивних матів на території області. Згодом інвестор планує перенести основне виробництво в Житомир, а це додатково 1000 робочих місць. 

У 2019 році в розвиток аграрного сектору області залучено 1,2 мільярда гривень капітальних інвестицій. Кошти спрямовувались у будівництво та реконструкцію виробничих потужностей, придбання худоби та техніки.

Один із прикладів – це створення сучасного елеваторного комплексу ТОВ «АТК» у с. Печанівка Романівського району за 100 мільйонів гривень. Закінчено будівництво та введено в дію 2 молочних комплекси та свинокомплекс у 3 районах області.

Значну увагу приділяється створенню та розширенню мережі індустріальних парків області, особливо в Малині та Брониківській ОТГ. Наприклад, у Брониківської ОТГ хочуть створити індустріальний парк разом із турецькими інвесторами, побудують нову сонячну електростанцію.

Обсяги виробництва у видобувній галузі та у розробленні кар’єрів зросли на 12,0%. Відновлено експорт щебеню з кар’єрів наших до Білорусі. Завдяки зустрічам, які проводилися безпосередньо в кар’єрах, з мінус 23 обсяг видобутку зріс до 12% – це суттєво. 

Голова ОДА запевнив, що влада негайно реагує на запити від підприємців, вирішуємо проблеми рейдерського захоплення агробізнесу, що тривають по сьогодні. Тут потрібно згадати підприємство КСП «УКРАЇНА-ЧЕРНЯХІВ-1». За участі правоохоронних органів там вдається запобігти подібним ситуаціям. 

Також Віталій Бунечко наголосив, що більшість підприємців середнього бізнесу мають його телефони, керівників структурних підрозділів ОДА, звертаються з питаннями, з проблемами, які виникають в геокадастрах, на митницях. За словами Віталя Бунечка, всі їх вирішують, іноді в ручному режимі. Зокрема, вирішено питання великого інвестора «Церсаніт», який вклав свого часу 135 мільйонів євро прямих інвестицій.

Лісові пожежі

Як кажуть в Україні, біда не приходить одна. Великдень вдома не змогли відсвяткувати більше 1500 лісників та рятувальників.

На жаль, попри пояснення, заборони і навіть збільшені штрафи, жителі місцевих сіл продовжують завдавати шкоди природі, випалюючи сміття і суху траву.

В Овруцькому районі сталась найбільша за 24 роки лісова пожежа, яка поширилась на 43 тисячі гектарів лісу. Ліквідація пожежі тривала більше 2 тижнів, і 4 травня її повністю було ліквідовано.

Внаслідок пожежі на території Овруцького району постраждали 5 населених пунктів (с. Личмани, с. Магдин, с. Острови, с. Середня та Нижня Рудня).

Жителі, що звернулись за допомогою, отримали «на руки» 41,5 тисяч гривень – максимальний розмір допомоги, що могла надати держава готівкою. Щодо відновлення житла: робота з пошуку підрядників завершена, обирали їх жителі Колесниківської сільської ради. Влада планує завершити відновлення житла восени.

Підсумки пресконференції

Незважаючи на досить тривалий захід, частину питань журналісти не змогли озвучити за браком часу. Також було поставлено кілька специфічних питань, відповіді на які голова ОДА пообіцяв підготувати та надати додатково. Також кілька питань стосувалася кадрової політики ОДА, співпраці з іншими силовими відомствами та керівництвом держави. «Гарячими» питаннями були схеми з продажу землі та щодо роботи обласного Держгеокадастру. Запитували також про закриття тубдиспансеру, роботу психіатричної лікарні. 

Очільник області зізнався, що застосовує досвід минулої своєї професії і веде оперативну діяльність.

Закінчилася пресконференція на приємній ноті: голова Житомирської обласної державної адміністрації оголосив про своє одруження.

«Минулої суботи я одружився. Можу сказати, що сервіс "Весілля за 24 години" працює. У мене дружина – львів’янка. Ми довго зустрічалися і жили у різних містах. Прийняли таке рішення, я дуже кохаю свою Альону», – розповів щасливий голова ОДА. 

Валерія Наумова, Руслан Мороз

Коментарі (1)
  • Анатолий Петрович Ширченко

    Уважно слухав,уважно перечитав.Питання;на кого розраховано?П.С.Едине,щиро радий за прекрасні почуття(це сила)
    губера,світом править Любов!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up