Чи вплине на економіку Житомирщини вільна торгівля України з Канадою?

Верховна Рада України ратифікувала угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою. Очікується, що це стимулюватиме українських виробників випускати конкурентоздатну продукцію та значно розширить діапазон експортних товарів.

 

Чи вплине на економіку Житомирщини вільна торгівля України з Канадою?

З 2009 року Уряди України та Канади вели переговори щодо лібералізації двосторонньої торгівлі. 14 липня 2015 року переговорній групі від Уряду України на чолі із заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговим представником України Наталією Микольською вдалося успішно завершити переговорний процес.

Як відомо, 11 липня 2016 року Перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів та Міністр міжнародної торгівлі Канади Христя Фріланд підписали Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою.

У Житомирщини практично відсутні експортно-імпортні стосунки з Канадою

Що ж стосується ситуації «до», то можна сказати, що протягом останніх кількох років торгово-економічні відносини Житомирщини зокрема й України загалом з Канадою були не надто продуктивними. Так, за даними Головного управління статистики у Житомирській області станом на січень поточного року зовнішня торгівля товарами з цією країною була відсутня. Проте досить налагодженими можна назвати стосунки з країнами-сусідами Канади.

Зокрема, до Сполучених Штатів Америки станом на перший місяць року Житомирщина експортувала товарів на загальну суму 60,3 тисячі доларів. Ще продуктивнішою є співпраця з «морськими сусідами» – експорт товарів на 179,2 тисячі доларів до Франції та 322,6 тисячі доларів до королівства Данія.

Найбільше ж станом на січень 2017 року експортні стосунки товарів у України налагоджені з Німеччиною (9546 тисяч доларів), Польщі (4401,6 тисяч доларів) і Білорусі (2856 тисяч доларів).

Що стосується імпорту, то із США надійшло товарів на 207,3 тисячі доларів, з Франції – на 208,9  тисяч доларів, а з королівства Данія – на 258,5 тисяч доларів.

Найбільше за вказаний проміжок часу до нас імпортували Угорщина (3714,9 тисяч доларів), а також уже згадані Польща (2480,6 тисяч доларів) і Німеччина (2436 тисяч доларів).

Загалом станом на січень поточного року Житомирська область ескпортувала товарів на загальну суму 37064,4  тисячі доларів, що складає 130,3% відповідно до анагічного періоду минулого року, й отримала імпорту на 19922,6  тисяч доларів – 124,9 % відносно до січня 2016.

Дещо інша ситуація між Житомирщиною та Канадаю склалася щодо експорту й імпорту послуг. Щоправда, останні дані щодо співпраці на офіціному сайті Головного управління статистики у Житомирській області датуються 2015 роком.

Згідно з вказаними статистичними даними два роки тому Житомирщина експортувала до Канади послуг на загальну суму 189,6 тисяч доларів. Стосовно ж імпорту, то сума складає лише 8,4 тисячі доларів. Причому варто відзначити, що у перші два квартали 2015 року Канада взагалі не імпортувла до Житомирскої області послуг, у той час як у ІІІ кварталі обсяг імпортованих послуг склав 5,9 тисяч доларів, а у ІV – 2,5 тисячі доларів.

Однак уже в найближчі роки ситуація може змінитися, оскільки 14 березня цього року Верховна Рада України, 272 голосами “за” ратифікувала Угоду про вільну торгівлю між Україною і Канадою.

Угода про вільну торгівлю з Канадою передбачає дотримання прозорості для процедур визначення походження товарів, розробки технічних регламентів, оцінки відповідності.

Ратифікація Угоди стимулюватиме українських виробників випускати конкурентоздатну продукцію. А це розширить діапазон експортних товарів, що своєю чергою позитивно вплине на економічний розвиток держави.

Для набрання чинності Угода потребує ратифікації парламентами обох країн. Наразі очікується голосування у Сенаті Канади (третє читання), підписання Президентом України та Генерал-губернатором Канади відповідно, обмін ратифікаційними документами.

Хто з українських виробників виграє від зони вільної торгівлі з Канадою

Андрій Забловський, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні:

«Верховна Рада ратифікувала угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою.

Очікується, що ефект від дії зони вільної торгівлі з Канадою Україна може відчути в перспективі 3-5 років, проте розраховувати на значний економічний потенціал поки що не доводиться.

Так, згідно з оцінкою Науково-дослідного економічного інституту Мінекономрозвитку, протягом перших п’яти років дії Угоди, експорт до Канади повинен збільшитися всього лише на $7 млн: з $29 млн у 2016 році до $36 млн у 2022-му. За останні п’ять років експорт до Канади скоротився в чотири рази – зі $120 млн в 2011 році до $29 млн – у 2016-у.

До Канади Україна експортує всього 0,08% від свого загального експорту; тоді як у канадському імпорті частка України становить усього 0,007%.

Незважаючи на такі не досить оптимістичні прогнози, зона вільної торгівлі з Канадою (яка дає доступ на ринок з річним імпортом понад 547 млрд дол.) все ж таки дає для українського бізнесу ряд переваг та можливостей, а саме:

· Отримання технічної допомоги пріоритетним секторам української промисловості у виході на північноамериканський ринок з фінансування 14 млн канадських доларів.

· Скасування усіх мит на українські промислові товари (окрім легкових автомобілів), які раніше становили від 2% до 25% від вартості продукції.

· "Якір" для подальшого експорту та нарощування присутності українських товарів на ринку США.

· Доступ до держзакупівель, які відбуваються в Канаді.

· Розширення інвестиційних горизонтів.

У першу чергу, виграти від дії цієї Угоди можуть українські виробники продуктів харчування з високим ступенем переробки продукції (кондитерські вироби, соки, алкогольні напої, соняшникова олія тощо.), а також представники IT-галузі. Натомість, продовжать діяти квоти для м’ясної та молочної продукції, пшениці, ячменю, яєць, маргарину та арахісового масла, що відповідно обмежить можливості для відповідних українських виробників постачати дану продукцію на ринок Канади».

Матеріал підготовано у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Анастасія Кузьмич

 
0
0
0
0
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 Футбольні поля області: 6 збудували, 4 завершують та ще готують 7 проектів 17:20 Як легалізують сімейні ферми? 17:00 Сьогодні у Житомирі відбудеться дискусія "Куди рухається Житомир? Презентація дослідження мобільності" 16:44 Чи буде прояв прямої демократії, Андрію? Від читача 15:54 Допоможіть моїй донечці побачити цей світ власними очима 16:17 Грибники в Сонячному знайшли небезпечний снаряд 16:00 Школярі із Семенівської ОТГ переймали досвід учнівського самоврядування у школах Житомира 15:43 У Брусилівському районі на 3 дорогах ліквідовують ямковість 15:30 А ти зареєстрував свою компанію у конкурсі "Народний Бренд 2018" ? 15:23 Названа дата відкриття житомирського садочка № 52 15:01 Плодовий прорив: хто купує українські яблука 14:45 В ОДА затвердили План заходів установ та підприємств у разі ускладнення погодних умов 14:19 Що треба знати про нові правила реєстрації авто? 14:00 Шлюбний договір: правові тонкощі 12:44 Житомирянки доводять, що вони "неслабка стать" 12:20 Увага! Роз'яснення: хто може отримати субсидію? 12:01 У Ємільчинському районі під час пожежі виявили тіло жінки 11:44 Овруцька ОТГ розвиватиме економіку, інфраструктуру та туризм 11:20 "Пакунки малюка" - уже в пологових області 11:01 Для першокласників у групах продовженого дня має бути організований денний сон
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up