Чи вплине на економіку Житомирщини вільна торгівля України з Канадою?

Верховна Рада України ратифікувала угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою. Очікується, що це стимулюватиме українських виробників випускати конкурентоздатну продукцію та значно розширить діапазон експортних товарів.

 

Чи вплине на економіку Житомирщини вільна торгівля України з Канадою?

З 2009 року Уряди України та Канади вели переговори щодо лібералізації двосторонньої торгівлі. 14 липня 2015 року переговорній групі від Уряду України на чолі із заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговим представником України Наталією Микольською вдалося успішно завершити переговорний процес.

Як відомо, 11 липня 2016 року Перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів та Міністр міжнародної торгівлі Канади Христя Фріланд підписали Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою.

У Житомирщини практично відсутні експортно-імпортні стосунки з Канадою

Що ж стосується ситуації «до», то можна сказати, що протягом останніх кількох років торгово-економічні відносини Житомирщини зокрема й України загалом з Канадою були не надто продуктивними. Так, за даними Головного управління статистики у Житомирській області станом на січень поточного року зовнішня торгівля товарами з цією країною була відсутня. Проте досить налагодженими можна назвати стосунки з країнами-сусідами Канади.

Зокрема, до Сполучених Штатів Америки станом на перший місяць року Житомирщина експортувала товарів на загальну суму 60,3 тисячі доларів. Ще продуктивнішою є співпраця з «морськими сусідами» – експорт товарів на 179,2 тисячі доларів до Франції та 322,6 тисячі доларів до королівства Данія.

Найбільше ж станом на січень 2017 року експортні стосунки товарів у України налагоджені з Німеччиною (9546 тисяч доларів), Польщі (4401,6 тисяч доларів) і Білорусі (2856 тисяч доларів).

Що стосується імпорту, то із США надійшло товарів на 207,3 тисячі доларів, з Франції – на 208,9  тисяч доларів, а з королівства Данія – на 258,5 тисяч доларів.

Найбільше за вказаний проміжок часу до нас імпортували Угорщина (3714,9 тисяч доларів), а також уже згадані Польща (2480,6 тисяч доларів) і Німеччина (2436 тисяч доларів).

Загалом станом на січень поточного року Житомирська область ескпортувала товарів на загальну суму 37064,4  тисячі доларів, що складає 130,3% відповідно до анагічного періоду минулого року, й отримала імпорту на 19922,6  тисяч доларів – 124,9 % відносно до січня 2016.

Дещо інша ситуація між Житомирщиною та Канадаю склалася щодо експорту й імпорту послуг. Щоправда, останні дані щодо співпраці на офіціному сайті Головного управління статистики у Житомирській області датуються 2015 роком.

Згідно з вказаними статистичними даними два роки тому Житомирщина експортувала до Канади послуг на загальну суму 189,6 тисяч доларів. Стосовно ж імпорту, то сума складає лише 8,4 тисячі доларів. Причому варто відзначити, що у перші два квартали 2015 року Канада взагалі не імпортувла до Житомирскої області послуг, у той час як у ІІІ кварталі обсяг імпортованих послуг склав 5,9 тисяч доларів, а у ІV – 2,5 тисячі доларів.

Однак уже в найближчі роки ситуація може змінитися, оскільки 14 березня цього року Верховна Рада України, 272 голосами “за” ратифікувала Угоду про вільну торгівлю між Україною і Канадою.

Угода про вільну торгівлю з Канадою передбачає дотримання прозорості для процедур визначення походження товарів, розробки технічних регламентів, оцінки відповідності.

Ратифікація Угоди стимулюватиме українських виробників випускати конкурентоздатну продукцію. А це розширить діапазон експортних товарів, що своєю чергою позитивно вплине на економічний розвиток держави.

Для набрання чинності Угода потребує ратифікації парламентами обох країн. Наразі очікується голосування у Сенаті Канади (третє читання), підписання Президентом України та Генерал-губернатором Канади відповідно, обмін ратифікаційними документами.

Хто з українських виробників виграє від зони вільної торгівлі з Канадою

Андрій Забловський, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні:

«Верховна Рада ратифікувала угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою.

Очікується, що ефект від дії зони вільної торгівлі з Канадою Україна може відчути в перспективі 3-5 років, проте розраховувати на значний економічний потенціал поки що не доводиться.

Так, згідно з оцінкою Науково-дослідного економічного інституту Мінекономрозвитку, протягом перших п’яти років дії Угоди, експорт до Канади повинен збільшитися всього лише на $7 млн: з $29 млн у 2016 році до $36 млн у 2022-му. За останні п’ять років експорт до Канади скоротився в чотири рази – зі $120 млн в 2011 році до $29 млн – у 2016-у.

До Канади Україна експортує всього 0,08% від свого загального експорту; тоді як у канадському імпорті частка України становить усього 0,007%.

Незважаючи на такі не досить оптимістичні прогнози, зона вільної торгівлі з Канадою (яка дає доступ на ринок з річним імпортом понад 547 млрд дол.) все ж таки дає для українського бізнесу ряд переваг та можливостей, а саме:

· Отримання технічної допомоги пріоритетним секторам української промисловості у виході на північноамериканський ринок з фінансування 14 млн канадських доларів.

· Скасування усіх мит на українські промислові товари (окрім легкових автомобілів), які раніше становили від 2% до 25% від вартості продукції.

· "Якір" для подальшого експорту та нарощування присутності українських товарів на ринку США.

· Доступ до держзакупівель, які відбуваються в Канаді.

· Розширення інвестиційних горизонтів.

У першу чергу, виграти від дії цієї Угоди можуть українські виробники продуктів харчування з високим ступенем переробки продукції (кондитерські вироби, соки, алкогольні напої, соняшникова олія тощо.), а також представники IT-галузі. Натомість, продовжать діяти квоти для м’ясної та молочної продукції, пшениці, ячменю, яєць, маргарину та арахісового масла, що відповідно обмежить можливості для відповідних українських виробників постачати дану продукцію на ринок Канади».

Матеріал підготовано у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Анастасія Кузьмич

 
Новини за темою
Коментарі
17:56 ДФС розробляє механізм контролю за поставками через поштові та експрес-відправлення 17:30 Понад 50 спортсменів взяли участь у "Кантрі-кросі" в Житомирі 17:00 План заходів з відзначення 32-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС 16:30 Редакція "20 хвилин" отримала зворушливий лист-подяку від колишньої вихованки Радомишльського психоневрологічного інтернату 16:20 Державні закупівлі: Ліки за шістьма програмами відправлено у регіони 16:06 В Житомирском агроколледже прошел конкурс «Таланты многодетной семьи» 16:02 Управління поліції охорони Житомирської області закликає краян подбати про безпеку своїх домівок на травневі свята 15:45 У Житомирі привітали 155 дітей-сиріт, які цього року стануть випускниками 15:19 У Житомирі відбувся чемпіонат України з айкідо 2018. ФОТО 15:03 Скандальний довгобуд в районі міськмолзаводу добудує новий підрядник 14:40 В Олевському районі у копанці втопилась дворічна дитина 14:19 Особи з інвалідністю можуть отримати компенсацію вартості санаторно-курортного лікування 14:01 Житомирський кікбоксер Володимир Демчук став чемпіоном України

23 квітня до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що в с. Кам’янка Олевського району біля водойми зникла...

Особи з інвалідністю можуть отримати грошову компенсацію замість санаторно-курортної путівки та компенсацію вартості самостійного...

23 квітня в Україні розпочався Європейський тиждень імунізації.

У Житомирі керівництво облдержадміністрації привітало 155 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up