Звернення житомирської газети «20 хвилин» до Генпрокурора України Віктора Пшонки

Звернення житомирської газети «20 хвилин» до Генпрокурора України Віктора Пшонки
Генеральному прокурору України Пшонка Віктору Павловичу м. Київ, вул. Різницька 13/15

3 листопада 2010 року керівник житомирської ініціативної групи “Міжнародної Амністії” Ірина Тютюнник, дружина білоруського опозиціонера Ігоря Коктиша, повідомила телефоном до редакції газети “20 хвилин” про те, що у їх квартиру “увірвалася міліція, зв’язала всіх і підкинула “траву”.
Для перевірки цього повідомлення та отримання інформації (яка у цьому випадку є суспільно значущою й висвітлення якої є одним із обов’язків засобів масової інформації який, у свою чергу, кореспондується із правом громадськості на отримання інформації) на місце проживання Ірини Тютюнник та Ігоря Коктиша були направлені журналісти газети “20 хвилин” Оксана Трокоз та Діана Мінаєва. (Відповідно до ст.9 Закону України “Про інформацію” всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій. Згідно положень Законів України “Про інформаціцю” та “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” журналісти користуються переважним правом на одержання інформації, яка необхідна їм для виконання своїх професійних обов’язків - здійснення законної професійної діяльності журналістів, який забезпечує конституційне право громадян на свободу думки і слова, на вільне виражений своїх поглядів і переконань, право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію, необхідну їм для реалізації ними своїх прав, свобод та законних інтересів).
На місці події журналісти відразу пред’явили правоохоронцям свої журналістські посвідчення. Правоохоронці їх ретельно вивчали, навіть звіряли фотокартки в паспорті й у журналістському посвідченні. Але пройти далі вхідних дверей журналісти не змогли. Один з правоохоронців, який представився співробітником відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Житомирській області і показав посвідчення на ім’я Туровського Богдана Петровича, сказав, що у квартирі знайшли наркотики.
Журналісти побачили, що у одного з затриманих на обличчі була кров. Почувши про приїзд журналістів Ірина Тютюнник почала розповідати їм про те що відбувається: “Понятые все с ними по именам разговаривают. Всех своих пацанов привели.” Інший затриманий також повідомив журналістам про те, що правоохоронці “понятых спрашивают, как себя вести, представляете?”.

Почувши це, один з правоохоронців запропонував журналістці Оксані Трокоз вийти з ним на сходову клітинку. Оскільки журналістка у цей час виконувала свої професійні обов’язки – отримувала важливу інформацію від керівника житомирської ініціативної групи “Міжнародної Амністії” Ірини Тютюнник, вийти вона відмовилась. Після цього жінці-журналістці Оксані Трокоз правоохоронці викрутили руки та відібрали фотокамеру марки «Canon», на яку відбувалася зйомка того, що відбувалося. А потім із застосуваням грубого фізичного насильства журналісток виштовхали за двері. При цьому правоохоронці ображали жінок-журналісток, називали наркоманками. (Оскільки свою професійну діяльність журналісти здійснювали в інтересах друкованого засобу масової інформації – газети “20 хвилин”, за завданням головного редактора, згідно ст.26 Закону України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” журналісти перебувають під правовим захистом редакції. Честь, гідність, недоторканність журналістів охороняються законом.)

В управлінні УМВС, куди журналісти у той же день звернулись за отриманням інформації з приводу інциденту, жодних коментарів їм не надали і не пояснили, у зв’язку з чим у квартирі Ірини Тютюнник та Ігоря Коктиша проводився обшук і чому людей утримують під вартою. (Згідно ч.6 ст.32 Закону України “Про інформацію” органи законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадові особи зобов'язані надавати інформацію, що стосується їх діяльності, письмово, усно, по телефону чи використовуючи публічні виступи своїх посадових осіб.)

Таким чином було здійснене перешкоджання законній професійній діяльності журналістів - протиправне створення перепон, обмежень, заборон щодо одержання журналістами суспільно значущої інформації. Таке перешкоджання було здійснене шляхом відмови правоохоронців у наданні усної інформації про подію, недопущення журналістів до громадян, які мали бажання надати ім суспільно значущу інформацію, застосування з боку правоохоронців фізичного насильства до жінок-журналісток, та незаконного, без складання будь-якого документа, протиправного заволодіня майном редакції – фотокамерою, яка використовувалась журналістами в їх законній професійній діяльності.

Таким чином, дії правоохоронців на наш погляд, містять ознаки злочину, передбаченого ст.171 Кримінального кодексу України - “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”.

Крім того, перешкоджання законній діяльності журналістів, вчинене службовою особою з використанням наданих їй влади чи службових повноважень, може бути додатково кваліфіковано за ст.364 Кримінального кодексу України -

Також перешкоджання законній діяльності журналіста шляхом протиправного заволодіня майном (фотокамерою) в цьому випадку може бути додатково кваліфіковано як злочин проти власності, поєднаний з насильством.

На підставі викладеного та у відповідності до ст.112 Кримінально-процесуального кодексу України, ст.1 Закону України “Про прокуратуру”, просимо:

1. Порушити кримінальну справу за ст.171 “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” та ст. 364 “Зловживання владою або службовим становищем” Кримінального кодексу України для притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності.

2. Вжити заходів для повернення редакції газети “20 хвилин” її майна – фотокамери марки Canon PowerShot , вартістю 2800 грн. При цьому забезпечити збереження у фотокамері суспільно значущої інформації – знімків, здійснених на місці події.

 

Головний редактор газети “20 хвилин” Павлюк Вадим

Коментарі (2)
  • Anonymous

    Підтримую на 100% і пропоную зібрати підписи журналістської спільноти щодо цього факту.Чи не могли б ви створити сторінку де можна було збирати підписи.

    Anonymous reply Anonymous

    Согласен. Я бы подписался... Ребята, не сдавайтесь!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:00 Як обрати стиглий і смачний кавун: 10 основних порад 16:55 «Добре здоров'я на Інтері»: 5 причин дивитися нове ток-шоу 16:29 Через недопалок ледь не згорів приватний будинок в Іванополі на Чуднівщині 16:00 У Житомирі на забезпечення шкіл засобами для безпечного навчання в умовах карантину спрямують 4,6 млн грн Від читача 16:08 Батько-депутат заплатив 429 000 грн аліментів!!! Стягнення заборгованості зі сплати аліментів залишається пріоритетним в роботі органів державної виконавчої служби Хмельницької області. 15:40 Київська митниця: щодо переміщення власного автотранспорту до інших країн через непідконтрольну територію 15:21 Сонце, білі хмари, шорти і капелюхи, - синоптик обіцяє нам чудову погоду на вікенд 15:01 Сезон полювання на пернату дичину стартує 8 серпня: правила і застороги 14:40 Овручанка викрала з кишені перехожої мобільний та потрапила в поле зору поліції 14:21 #Мандруй_Житомирщиною: туристичний маршрут “Єднання з природою” 14:15 Поліція розшукує безвісно зниклого житомирянина Миколу Корнєєва. ФОТО 14:00 «Коли я дарую свої вироби людям – мені подобається, що вони посміхаються»: як у Житомирі працює благодійна майстерня по в’язанню 12:41 Першокласникам з багатодітних родин вручать набіри шкільного приладдя від міста 12:19 У Троянові 10-річний хлопчик після стрибка з "тарзанки" опинився в лікарні з травмою голови 12:00 Житель Пулинщини виростив серед кукурудзи зарості коноплі: врожай зібрали поліцейські 11:39 Клуб «Експерти Житомирщини» розпочав формувати групи за напрямками для обговорення та вирішення важливих питань міста 11:19 Для житомирських кладовищ закуплять сміттєві контейнери на 198 тис. грн 11:01 СБУ блокувала масштабну фальсифікацію та збут по всій Україні контрафактних цигарок 10:52 У Бердичеві «BMW» травмував 71-річного велосипедиста 10:41 Велодоріжка по-житомирськи, яка влітає в автобус на зупинці
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up