«Житомирводоканал» анонсує підняття тарифів на водопостачання на 32,5 %, але за яку якість води ми платимо?

«Житомирводоканал» анонсує підняття тарифів на водопостачання на 32,5 %, але за яку якість води ми платимо?

КП «Житомирводоканал» на своєму офіційному сайті інформує про намір здійснити у 2019 році зміну діючих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. 

Аргументується таке рішення заходами на виконання постанови НКРЕКП від 30.06.2017 року № 866 «Про затвердження Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», відповідно до якого буде здійснена у 2019 році зміна тарифів на послуги в наступних розмірах (з урахуванням податку на додану вартість): централізоване водопостачання – 11,11 грн/м³; централізоване водовідведення – 13,57 грн/м³.

Точка зору перша – економічна: «Житомирводоканал»

«Діючі на сьогодні тарифи, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 26.02.2019 р. № 266, у розмірах 6,99 грн на централізоване водопостачання та 7,88 грн на централізоване водовідведення за 1 м³ (без ПДВ) і застосовуються з 01.03.2019 р. З часу встановлення тарифів відбулося зростання цін на електроенергію, реагенти, паливно-мастильні матеріали та інші матеріально-технічні ресурси, розміру заробітної плати, що призвело до збільшення фактичної собівартості послуг у порівнянні з врахованою в діючих тарифах КП «Житомирводоканал».

Фактичний рівень відшкодування економічно обґрунтованих витрат підприємства діючими тарифами за І квартал 2019 року склав:

- централізоване водопостачання – 74,4 %;

- централізоване водовідведення – 84,7 %.

Метою зміни тарифів є приведення їх до економічно обґрунтованого рівня. Таким чином, плановані тарифи на послуги з:

 • централізованого водопостачання – зростуть на 32,5 % (діючий тариф 8,388 грн/м³ з урахуванням податку на додану вартість);

 • централізованого водовідведення – зростуть на 43,5 % (діючий тариф 9,456 грн/м³ з урахуванням податку на додану вартість)», – йдеться у повідомленні, розміщеному на сайті «Житомирводоканалу». 

Точка зору друга – економічно-політична

Дійсно, треба зауважити, що за даними Нацкомісії з регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, в структурі ціни на користування холодною водою до 50 % займає вартість електроенергії, споживаної обладнанням, яке забезпечує подачу води в будинку (електронасосами). У зв'язку з плановим поетапним підвищенням цін на електроенергію також виникає необхідність коригувати тарифи на водопостачання.

Відповідно до рішення Мін'юсту України, в розрахунок вартості тарифів на водопостачання та водовідведення були включені витрати на використання внутрішньобудинкових систем або лічильників спожитої води. У структуру цих витрат були закладені: витрати на проведення регулярних перевірок обладнання, обслуговування та ремонт лічильників, витрати на монтаж, демонтаж і транспортування, пломбування та розпломбування приладів.

Середня різниця у вартості кубометра холодної води без поправки на обслуговування внутрішньобудинкових систем і з цією поправкою становить до 0,8 гривні за 1 кубометр. Ці зміни стосуються в основному мешканців багатоквартирних будинків. Регулювання цін буде стимулювати обзавестися лічильниками тих споживачів, у яких вони ще не встановлені. Незважаючи на те, що вартість 1 кубометра води з лічильником трохи вище, ніж тариф без лічильника, – загальна сума виходить набагато менше, завдяки точному розрахунку за показниками лічильника, а не за нормами споживання на 1 людину. Правда, це у разі, коли всі мешканці прописані за місцем проживання.

Скільки платять за воду мешканці інших українських міст? На сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, наведені дані про вартість водопостачання та водовідведення в різних областях України.

Так, станом на 1 липня 2019 року тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення в КП «Житомирводоканал» складають 6,99 грн/куб. м та 7,88 грн/куб. м відповідно. Найбільші тарифи на водопостачання в КП «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради – 17,27 грн/куб. м., а найменші, якщо не рахувати анексований Крим, у Волинській області – 5,92 грн/куб. м. За водовідведення найбільші кошти сплачують жителі Луганської області (РКП «Старобільськвода») – 24,81 грн/куб. м, а найменші – у ПрАТ «Енергоресурси» м. Нікополь Дніпропетровської області – 1,65 грн/куб. м.

Жителі столиці сплачують ПАТ «Акціонерна компанія «Київводоканал» відповідно по 9,01 грн/куб. м та 7,97 грн/куб. м.

Слід зазначити, що ситуація з тарифами на воду все більше підштовхує українських споживачів до встановлення приладів для обліку холодної та гарячої води. У частині квартир лічильники встановлені вже давно, але витрати на їх обслуговування ніяк не компенсовані при оплаті споживачами комунальних послуг.

Точка зору третя – теж економічно-політична, але з міжнародним акцентом

На сьогодні підприємства водопровідної галузі мають забезпечувати повернення кредитних коштів, отриманих від міжнародних фінансових організацій з метою модернізації та вдосконалення виробництва та надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Фінансові витрати на сплату відсотків за користування отриманими кредитами включаються до собівартості послуг з ЦВВ. Зі свого боку до тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення включається плановий прибуток як сума коштів, що перевищує суму повної собівартості і спрямовується на погашення основної суми запозичень за кредитними договорами.

Думка директора КП «Житомирводоканал» Андрія Нікітіна

«На початку цього року, приблизно у березні, я вже надавав коментар про те, що коли ми підвищували тариф, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не встановила нам об’єктивно необхідний тариф, оскільки в ньому не враховано підвищення заробітної плати, не враховано погашення кредитів Світового банку, але ці кошти мають бути витрачені, тобто вони мають бути включені в тариф. Тому ми звернулись до Нацкомісії, щоб нам зробили адекватний, економічно обґрунтований тариф. Згідно із законодавством про наміри підвищення тарифу ми повідомили через засоби масової інформації. Це звичайна процедура. Підкреслюю, ми повідомили саме про намір підвищення тарифу. Але ми сподіваємося, що Нацкомісія все ж встановить нам економічно обґрунтований тариф і ми зможемо підняти зарплату працівникам та зробити виплати за кредитами Світового банку.

Загальний кредит Світового банку складає 40 мільйонів доларів США. Згідно з договором між Світовим банком та урядом України, цей кредит має бути сплачений до 2033 року. Також згідно з цим договором, відсотки за кредитом мають бути включені в тариф кожного підприємства, яке бере участь у кредитуванні», – розповів Андрій Нікітін. 

Керівник «Житомирводоканалу» також прокоментував ситуацію з відключенням води. «Наші підрядники і водоканал виконали повністю план робіт, але один з підрядників трішки не впорався по часу. Стосовно майбутнього хотів би нагадати, що в нас 528 кілометрів водопровідних мереж та 286 кілометрів каналізаційних мереж. Майже 80 % з них зношені разом із засувками. Для того, щоб міняти трубопровід, спочатку міняються засувки. Таким чином можна зменшити втрати та поліпшити якість води. Ми зараз перебуваємо на стадії, коли нам потрібно замінити засувки. На водоканалі їх приблизно 10 тисяч. У рік ми міняємо орієнтовно 250-300 засувок. З них декілька десятків засувки великого діаметру», – наголосив Андрій Нікітін. 

Зі слів очільника місцевого водоканалу, житомирянам цього року варто готуватися до відключень води, але не таких тривалих, як минулого року. 

«Зараз у нас будуються два великих об’єкти: очисні споруди води та очисні споруди каналізації. Населення першочергово переймається за якість води, тому насамперед будемо говорити про очисні споруди водопостачання. Ми будуємо зовсім новий оберт. Старі споруди були розраховані на той стан води, який був сорок років тому, коли вона була набагато чистішою. До того ж старі споруди просто морально і фізично застаріли і не можуть справитися з тією водою, яка є зараз у водосховищі. Крім того, вони енергоємні та досить примітивні. Тому в нас не буде якісної води, поки ми не побудуємо сучасні очисні споруди. Згідно з графіком до кінця 2020 року ми маємо ввести в експлуатацію вже нові очисні споруди. Чим же вони принципово відрізняються від попередніх? Передусім ми маємо замінити хлор на два більш сучасних реагенти. Одним з них буде діоксид хлору. Різниця між хлором і діоксидом хлору така ж, як і різниця між «запорожцем» і «мерседесом». Відповідно дозувати його потрібно бути менше. Зокрема, буде використана технологія ламельного освітлювача – це французька технологія, використовується переважно для очищення води з таких річок, як Тетерів, – замулених і схильних до активного цвітіння. Найбільше навантаження за якістю води повинен взяти на себе третій елемент очистки – активоване вугілля. Ніхто не може поліпшити смак та запах води краще за активоване вугілля. Прибираючи саме негативні властивості води, тільки вугілля може впоратися з цим завданням. Ще однією складовою буде утилізація мулу. Зараз всі очисні споруди в Україні побудовані таким чином, що повертають мул з промивкою назад у річку. Дані споруди вже не будуть повертати мул у річку, а після утилізації він буде використовуватися в різних цілях на потреби населення», – резюмував Андрій Нікітін. 

Точка зору четверта – науково-медична: ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України», або Якість води, яку ми споживаємо

Коментує завідуючий лабораторією ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України», кандидат медичних наук Іван Киричук: «Лабораторний центр не є тією установою, яка обстежую комплексно всі аспекти якості води. Вода є для питного постачання, централізована і нецентралізована. Централізована – це водопровідна вода. Нецентралізована – це бюветна вода, вода з каптажів, джерел, колодязів і вода, яка реалізується як доочищена. 

Стосовно якості питної води у місті Житомирі, то якість води централізованого водопостачання ми контролюємо регулярно. Приватні колодязі ми контролюємо виключно за зверненнями громадян, коли вони самі бажають дізнатися про якість води з власних джерел. 

За перше півріччя ми виявили відхилення за санітарними показниками у 7 водорозбірних колонках у місті, а саме за показником окислюваності. Цей показник характеризує підвищений зміст органічних речовин у питній воді, тобто необхідно її доочищати. Це складне питання, і ми постійно інформуємо про це водоканал. 

У кінці червня до нас звернулися керівники дитячих садочків з проханням провести дослідження води в цих закладах на санітарно-хімічний та мікробіологічний показник. Ми відібрали проби та виявили в частині садочків відхилення за мікробіологічними показниками. Про це одразу було поінформовано водоканал та міську владу з метою вжиття відповідних заходів. Ці відхилення, на мою думку, пов’язані з проведенням ремонтних робіт у місті, очевидно, був десь підсос ґрунтових вод та несвоєчасно проведена дезінфекція. Наскільки мені відомо, водоканал провів дезінфекцію мережі. Зараз ми відібрали повторно проби також на мікробіологічний показник та на залишковий хлор. Залишковий хлор характеризує якість обеззараження води. Але знову в трьох садочках були підвищені мікробіологічні показники. Зараз ми готуємо листа, щоб була проведена повторна дезінфекція мереж. 

Стосовно взагалі споживання питної води у місті, то продають питну воду на розлив або бутильовану. Ця вода контролюється виробником. Сутність цієї води в тому, що вона добувається зі свердловин, а потім  доочищається за певною технологією та реалізується в продажу. 

Моя думка така, що в тій воді, яка постачається водоканалом через мережу, обов’язково є залишковий хлор. Його небагато, але він є. До того ж до шляху до споживача вода може забруднюватися через зношеність мережі. Тому є багато фільтрів, які варто використовувати в побуті, вдома для питних потреб і приготування їжі. Всю воду для побутових потреб не варто доочищати, але для їжі обов’язково. Для малюків є спеціальна очищена бутильована вода, яку продають в магазинах. Краще використовувати її».

Точка зору п’ята – екологічна: річки вбиваємо – тарифи підвищуємо

 «На тому тижні ми були присутні на виїзному засіданні комісії Житомирської міської ради з екологічного стану річки Крошенки. Ця комісія вже не перша за останній рік, але стан річки нас продовжує турбувати. Саме річка Крошенка впадає в Кам'янку, а звідти в Тетерів, звідки вже проводить забір води для міської водопостачальної мережі водоканал. Ситуація з річкою непроста, бо туди стікає інфільтрат з міського звалища, і цю проблему треба вирішувати негайно! 

Ось сьогодні ми виїхали на місце, аби зафіксувати колектор, який забруднює річку. Це величезний зливний колектор, до якого підключені новобудови в районі Крошні, а також новобудови приватного сектору. Всі стічні води, весь бруд йде безпосередньо в річку Крошенку без будь-якої очистки. Для всіх цих новобудов взагалі відсутні очисні споруди, оскільки на сьогодні діють старі радянські системи, які не справляються з таким навантаженням. А це несе також загрозу викидів у річку.

Також жахлива ситуація склалася з викидами у річку Крошенку комплексу відпочинку «Волна», де з труби одразу в річку витікають нечистоти – засоби для миття, хімічні засоби та фекалії. Це також несе загрозу для життя та здоров’я людей. Таких прикладів у Житомирі маса, бізнес має усувати недоліки й працювати або припиняти роботу, якщо не бажає усувати екологічні порушення.

Землі ці належать частково до Оліївській ОТГ, частково до Житомира. Тому, на мою думку, з приводу ситуації з річкою Крошенкою мають зустрітися голова Оліївської ОТГ та міський голова Житомира Сергій Сухомлин. Питання має бути вирішене, докласти зусиль та коштів мають усі сторони, а не переводити стрілки один на одного. Забруднена вода все одно буде постачатися до Житомира, поки не буде вирішено питання екології у місті», – коментує громадський діяч Ігор Малі, який протягом тривалого часу займається проблемами екології у Житомирі та Житомирській області:

Точка зору шоста – споживацька

Таким чином, звичайні споживачі комунальних послуг, з водопостачання зокрема, залишилися, як і завжди, сам-на-сам зі своїми проблемами. Ми вже з`ясували, що сплачувати все одно доведеться більше, якість води при цьому суто технічна, вживати її небажано. А сплачуємо ми ті самі кредити, на які нам наобіцяли зробити суперочисні споруди, щоб воду можна було пити з-під крану, а насправді нічого немає…

Так ніхто нам прямо і не відповів, чому ми маємо технічну воду в крані, а платимо, як за боржомі. Чому кредити отримані давно, а очисні споруди ще будуються? Чому пити краще воду тільки після фільтрів або доочищену з магазину? А малюкам взагалі краще не смакувати водою від Житомирського водоканалу. І ще багато «чому», на які взагалі нема кому відповісти.   

Досить сумні висновки, і навряд чи варто очікувати найближчим часом змін на краще. Велика частина кредитів вже витрачена на будівництво водоочисних споруд, однак, за найоптимістичнішими прогнозами фахівців, чекати введення їх в експлуатацію нам доведеться як мінімум до кінця наступного року. Як-то кажуть, дай Бог, щоб на початку 2021 року в наших кранах дійсно текла чиста вода. Поживемо – побачимо...

Руслан Мороз

 

 

Коментарі (6)
 • Nadia Lobay

  За що піднімати тариф,за технічну воду??????
 • Ирина Спирина

  Вы бы посмотрели какая вода в Киеве это просто жах
 • Андрей Созоненко

  Зимой платежи приходили по 400-500 грн( счётчик не стоит, я 1  как владелец квартиры) совсем там совесть про..ли
 • Sergey Zaytsev

  После выборов займутся всеми схемами месной власти , в том числе и водоканалои

  Вячеслав reply Sergey Zaytsev

  Ну, как занялись?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:55 До уваги платників за спеціальне використання лісових ресурсів 17:29 Володимир Зеленський підписав зміни в закон про соціальний захист дітей-сиріт 17:00 На Овруччині вигоріло поле скошеної пшениці на площі 5 га 16:41 На Житомирщині 9 депутатів сільської ради оштрафовано за несвоєчасно подані декларації без поважних причин Від читача 16:08 Батько-депутат заплатив 429 000 грн аліментів!!! Стягнення заборгованості зі сплати аліментів залишається пріоритетним в роботі органів державної виконавчої служби Хмельницької області. 16:30 Уже восени суд має розглянути питання знесення старої будівлі 34-ї школи 16:21 Мандруй Житомирщиною: долучайтеся до нового туристичного маршруту «Поліськими стежками» 16:00 Під час пожежі у Пулинському районі загинув 50-річний чоловік 15:40 Спільна робота та персональна відповідальність кожного – запорука спроможних громад 15:20 Інспектору-екологу, підозрюваному в одержанні неправомірної вигоди, обрано запобіжний захід та відсторонено від посади 15:00 Тричі коронований: чоловік з Тернопільської області, ймовірно, поставив рекорд, він уже втретє заразився COVID-19 14:38 Житомирщина не готова до послаблення карантину 14:22 Що спостерігати на небі в серпні: метеорний потік Персеїди, п'ять яскравих планет і дві комети для телескопа 14:02 Щодо програмних РРО - інформує податкова 12:38 Житомирщина: безоплатна правова допомога тепер і в мобільному застосунку 12:18 Житомирське ТТУ приймає другу партію білоруських тролейбусів 12:04 Юрій Опанасюк: Житомир – це моє місто, і я хочу, щоб воно було сучасним, комфортним і красивим! 12:00 Лугинська поліція затримала вантажівку з дубовою деревиною без відповідних документів 11:46 Вночі у Житомирі зупинили таксі, яким кермував водій під наркотиками 11:41 На Пулинщині поліція викрила молодика у шахрайстві з чужою банківською карткою
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up