Воду таки приборкали, але «водяні» уроки – ще попереду!

Воду таки приборкали, але «водяні» уроки – ще попереду!

Знову, як у приказці про те, що не було б щастя, але нещастя допомогло. 

Йдеться про випадок, який приголомшив увесь Романів і багато сіл Романівської селищної ради. Надвечір 28 березня стався прорив води на дамбі поблизу урочища Виспа. Стихія вкотре нагадала, що водяний масив, який вимірювався сотнею тисяч кубометрів, може подолати чи зруйнувати будь-яку споруду. Тим паче таку, яка вже давно належним чином не обслуговувалась і про яку наче й забули.

Майже тиждень у Романові вирували пристрасті і… розмови. Про те, хто і в чому винуватий, про те, чи це насправді стихійне лихо призвело до прориву шлюзу, про те, хто і скільки риби наловив після несподіваної аварії. З’явилося чимало знавців, оракулів та прогнозистів, які думали й гадали, коли саме у річці навколо острова водяне плесо відновить той рівень, до якого романівчани давно звикли. Лунали аналогії, порівняння, і висновок вимальовувався не вельми оптимістичний: рівень води хоча б глибиною у 2,5 – 2,7 метра може встановитися лише за півтора–два роки. Звісно ж, у тому випадку, коли буде встановлено новий шлюз, здатний утримувати могутній водяний масив. Щодо відновлення гідроспоруди, то й тут картина мала дуже гнітючий вигляд: для виготовлення проєкту, для закупівлі матеріалів і встановлення нового шлюзу, як мінімум, знадобилося б два–три місяці часу. Тож у Романові вирішили діяти по-іншому. А саме – якнайшвидше встановити тимчасову загату, яка затримає і дозволить утримувати рівень води на звичному для всіх рівні. Ситуація мала двоякий вигляд: з одного боку небувало рясні опади, які не припинялися ні у кінці березня, ні на початку квітня 2023-го року, спонукали до найшвидших будівельних дій. З іншого – вода, яка щодня лише прибувала, неабияк утруднювала роботу будівельників. 

Відео дня

Про будівельників слід сказати окремо. Насамперед не кожного дня будівельний підрозділ ТОВ «Вівад 09» виконує подібні роботи із облаштування складної гідроспоруди. Тим паче в умовах дуже непростих, а, якщо точніше – у надзвичайних, коли дощі і зростаючий паводок змушували будівельників творити справжні дива. Втім, диво творилося після ретельного розрахунку, що передбачав відповідну товщину дубового брусу, який мав тимчасово замінити раніше існуючий шлюз. Безумовно, остаточні будівельні висновки довелося робити вже у ході встановлення тимчасової дерев’яної загати. Будівельники подбали, аби тимчасова споруда була надійною і витримувала тиск сотні тисяч тонн водяного масиву, як-то кажуть, із запасом. На перших порах дерев’яна гребля-загата, яка перегородила воду на Виспі, буде притиснута бетонними плитами. До тих пір, поки дерево не здобуде відповідних характеристик, дещо збільшиться в об’ємі і не пропускатиме води у непередбачених конструкцією місцях.

Загалом знадобилося лише два тижні, аби наслідки надзвичайної події, викликаної силою весняного паводка, були подолані і ситуацію навколо гідроспоруди вдалося врегулювати. На щастя, у Романова і Романівської громади є підприємство, яким керує небайдужа до життя і побуту своїх земляків-сусідів людина. Це – Ігор Ходак. Так, депутат Житомирської обласної ради, як завжди, був готовий допомогти у скруті, ставши по суті генератором і таким собі каталізатором порятунку у Романові екологічного благополуччя: фактично миттєво відновлена гребля, яку тепер називають тимчасовою, дозволила вже на середину квітня відновити той рівень води, який був у водоймі напередодні 28 березня. Тобто – напередодні прориву та аварії на гідроспоруді. Слід зауважити, що стихія і надзвичайна ситуація таки розбудили громаду у Романові, бо упродовж усього часу, поки будівельники відновлювали греблю-загату, жителі Романова влаштовували прибирання, вирізання прибережних кущів, збирання пластику, скла, пластмаси, які раніше ховалися під товщею води. Загалом до півтора десятка вантажівок зі сміттям та брудом було зібрано на берегах Виспи і вивезено на сміттєзвалище. Як кажуть, не було би щастя, але біда примусила і допомогла згуртуватися, мобілізуватися і вийти зі справді складного становища. Хоча «водяні» висновки та уроки березневої стихії зразка 2023-го року і громада, а  головним чином – місцева  влада у Романові ще мають зробити. І бажано – у найближчій перспективі.

Віктор Першко

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up