Від скверів до відновлення: підсумки відбудови Житомирщини

Від скверів до відновлення: підсумки відбудови Житомирщини

Скандали з витрачання коштів на укладання плитки та ремонт скверів стали поштовхом для різкого зменшення витрат на ремонт і їх перерозподіл на користь Збройних Сил.

Капітальні видатки на відновлення будуть скорочені і для відбудови багатьох пошкоджених та зруйнованих об’єктів доведеться шукати альтернативні джерела фінансування.

Зміна пріоритетів

Податок з грошового забезпечення військових (ПДФО) у 2022 та 2023 роках став ключовим у забезпеченні доходів місцевих бюджетів, куди надходило 64 % цих надходжень та ще 15 % – до обласних бюджетів.


Графік: ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців. Джерело: decentralization
 

Влітку 2023 року спалахнуло декілька скандалів щодо укладання плитки та ремонту скверів. Не став виключенням і Житомир. Загалом минулоріч на благоустрій в міському бюджеті заклали понад 50 млн грн. Зокрема на сквери по вулиці Героїв Пожежних, Покровській та на розі вулиць Шевченка і Князів Острозьких, Київської та Князів Острозьких.
Після широкого розголосу “скверних” планів під стінами мерії відбувся масовий протест. Вийшовши до протестуючих, міський голова Житомира Сергій Сухомлин публічно пообіцяв, що видатки бюджету громади перерозподілять на потреби військових.

Відео дня

Згодом у парламенті з’явився законопроєкт про спрямування надлишків ПДФО до державного бюджету. Попри незгоду багатьох із мерів міст та звернення місцевих депутатів у Верховній Раді його все ж таки ухвалили.
- Під час війни військовим необхідна підтримка і розуміння органів місцевого самоврядування щодо пріоритетності видатків та потреб Збройних Сил України, - сказав Міністр фінансів України Сергій Марченко

Результатом стало різке зменшення витрат на ремонтні роботи та реконструкцію в грудні та їх зростання відразу ж після прийняття закону.
Для порівняння, у грудні 2022 року загальна кількість тендерів в Житомирській області становила 4 782. Очікувана їх сукупна вартість склала 311 млн 668,5 тис грн і загальна сума договорів — 310 млн 179,8 тис грн. Водночас, за грудень 2023 року кількість ремонтно-будівельних робіт знизилася до 3 964 тендерів: при очікуваній вартості 466 236 тис грн. і сумі договорів у 459 млн 364,6 тис грн.
- Витрати на відновлення та відбудову зменшаться. Ті громади, які потребують відновлення, втрачають активи на відновлення і мають просити через ОВА у Фонду ліквідації наслідків кошти на відновлення нагальних проєктів, – вважає голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.
Разом із тим, зважаючи на низку скандалів, експерт переконаний у правильності прийнятого рішення:
- До прикладу, мер Ківерців вирішив будувати стадіон за 150 млн грн, коли ці кошти необхідні ЗСУ. І він щиро переконаний, що це потрібно для реабілітації і основні потреби вже закриті. Тому з огляду на часті приклади закупівлі «бруківки», будівництво стадіонів та інших інфраструктурних об’єктів далеко від лінії фронту – це, на мій погляд, правильне рішення щодо перерозподілу коштів. 

Знакові закупівлі

Фактично кошти в бюджетах почали закінчуватися ще восени. На цей же період припали найбільше закупівель ремонтно-будівельних робіт, значно перевищивши позаминулорічні показники. Так, за листопад 2022 року оголосили 3 743 тендерів загальною очікуваною вартістю 175 млн 467 тис грн. Натомість за листопад 2023 року закупівлі таких тендерів вже було 4 182 за очікуваної вартості в 1 млрд 325,6 млн грн. Загальна сума укладених договорів збільшилася у рекордні 8 разів та становить 1,3  млрд грн.
Найбільші підряди розподілив Департамент регіонального розвитку Житомирської ОВА. Ключовими стали чотири об’єкти на загальну суму у 800 млн грн., переважну частину з яких мали фінансувати з Фонду ліквідації збройної агресії рф.
Вартість капітального ремонту Кирданівського ліцею Овруцької міської ради оцінили в 118 млн 364 тис. 923,20 грн. Переможцем визнали ТОВ «Міське будівництво», яка виконає роботи до кінця 2024 року за 88 млн 844 тис. грн.
В листопаді департамент оголосив торги з реконструкції КНП «Коростенська ЦМЛ КМР» з будівництвом хірургічного корпусу в м. Коростень з очікуваною вартістю понад 192 млн 690 тис. Єдиним учасником тендеру було ТОВ «Нове століття ХХІ». За відсутності конкурентів його визнали переможцем з пропозицією в 192 млн 523 тис грн. До цього в червні з ТОВ «Нове століття ХХІ» уклали договір на ремонт школи поблизу Малина. За підрахунками сайту “Наші гроші” деякі ціни у підсумковій відомості ресурсів перевищують ринкові на 50%.
Реконструкцію майнового комплексу КНП «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради (ІІІ черга: лікувальний корпус 3-й блок) оцінили в 366 млн 859 тис. 256 грн. Із пропозицією у 5,6 млн грн переможцем торгів визнали  ТОВ «УК "Комфорт-Буд"». Це ж товариство було чи не основним підрядником під час минулорічних ремонтів в Житомирі скверів, не завершивши їх своєчасно.
За 163 млн 118,6 тис. грн в м. Бердичеві виконають  будівництво станції знезалізнення по вул. Аширбекова, 27 в м. Бердичів. Угоду підписали з єдиним учасником тендеру ТОВ «Науково-виробнича фірма "Термоуніверсал"». Кошти виділятиме Європейський інвестиційний банк в рамках «Програми з відновлення України».
Разом із тим обласний, як і місцеві бюджети, чекає значне скорочення надходжень. За відсутності необхідних коштів у державній казні можуть заморозити й усі попередньо анонсовані проекти відновлення.

- Пошук альтернативних джерел фінансування, зокрема залучення донорських коштів, активна конфіскація заморожених російських активів. Ці кошти є пріорітетними для відновлення на 2024 рік. Необхідне також ухвалення законопроєкту про засади відновлення України, який передбачає створення Національного фонду відновлення та обов’язковість цифрової системи управління відбудовою DREAM, яка сприятиме залучення інвестицій, – переконаний голова правління ГО “Антикорупційний штаб”.
Наразі на 2024 рік власні надходження бюджету Житомирської області зменшаться на третину і становитимуть 1,4 млрд грн. Йдеться про майже 1 млрд грн, який піде на державний рівень. На практиці це означатиме скорочення фінансування усіх обласних програм та дефіцит коштів на утримання бюджетних установ. І озвучені раніше плани з реконструкції та будівництва за регіональні кошти доведеться відкласти.


Матеріал підготовлений у рамках проєкту ГО “Антикорупційний штаб”: “Розбудова спільноти активних громадян задля прозорої комунікації відновлення інфраструктури України внаслідок руйнувань, завданих російськими військовими”, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі (2)
  • Сергей Иванов

    Коли гроши почали закінчувати Сухомлин почав відкрито займатися земельним рейдерством, а компанію йому склала власниця скандального забудовника ТОВ «Фаворит», по сумісництву депутат міської ради Олена Розенблат, якій дуже закортіло вкрасти та відібрати, земельну ділянку по вул. Героїв десантників 19, тому що поруч з так бажаною для неї ділянкою,знаходиться скандальна ділянка з мутною історією , на якій мали будувати дитячий садочок, але замість цього Олена Розенблат на дитячому майданчику рветься збудувати дві висотки. Але їй цього стало замало вона як депутат міської ради вирішила рейдернути ділянку київського забудовника , на якій він мав збудувати чотири будинкі для учасників бойових дій та війсковослужбовців, на тисячу квартир . Так хотіла що пішла на злочин разом зі своїм другом - мером Сухомлиним вирішили разом рейдернути ці ділянки, і байдуже їм обом Закони України , Конституція, та надані їм повноваження державою та народом України вскружила голови, та в ціх злочинних головах була едина мрія - вкрасти землі , і їм байдуже яким шляхом вони відберуть такі бажані сотки землі. Їм байдуже закони України , та те що вони їх грубо , нагло та цинічно грабують війскових , та забудовника і житомирян. Головне заробити брудних грошенят,як - байдуже, тим більш що їх злочини покривають корумповані правоохоронці. Рішення судів міська Рада та Сухомлин грубо не виконують- закони не для них. Головне заробити гроши, а тисяча квартир для війскових це дрібниця, чекали раніше, почекають ще, якщо взагалі від цих покідькив дочекаються . Хай і далі живуть у найманих квартирах та гуртожитках, вони ж до цього звикли, правда? Так само як замість війскових Олена Розенблат отримала одразу три ділянки на корбутівці біля річки, там де мала бути човнова станція, бо в  квартирі їй затісно, а тридцять сотих разом саме те .От так Сухомлин і Олена Розенблат люблять і підтримують війскових!!! А житомирян ще більше , тому що на захоплений їми ділянці була аварійна п’ятиповерхівка , яку вони швиденько знищили, плити перекриття продали, а залишки забрудненого будівельного сміття скинули до берегу річки Кам’янка , і тепер всей цей бруд під час опадів стікає прямесенько в річку . Після чого цей бруд по течії річки стікає до ріки Тетерів , тієї самої з якої ловлять рибу, де відпочивають, та з якої потім п’ють воду. От таки « рехформатори , патріоти» у нас в Житомирі , які заради збагачення залишили тисячу сімей війскових без житла, а робили це за допомогою підробки документів, зловживаючи владою, ігноруючи Закони України,та України в цілому , знаючи що при першій нагоді вони швиденько втечуть, або як запече смаженим під їхніми дупами.Таки у нас поавдолюби та законникі при владі у Житомирі. Закони не для них, головне гроши , та як можна більше.
  • Александр Белоус

    Коли всі гроші роздеребанили,то почали щось вирішувати

keyboard_arrow_up