Вибиті двері, бійка, громадські обговорення без людей: у Житомирі протестували проти свавілля Житомиргазу

Вибиті двері, бійка, громадські обговорення без людей: у Житомирі протестували проти свавілля Житомиргазу

Розтрощені двері та розбите скло – у Житомирі майже відбувся «газовий» майдан. Громадське обговорення з підняття тарифів на транспортування прородного газу провели, не допустивши людей.

25 жовтня близько 11-ї години під будівлею АТ «Житомиргаз» зібралося близько 200 мітингувальників, що протестували проти збільшення у 2,5 раза тарифу на розподіл природного газу. На сьогодні населення та підприємства сплачують 2,016 грн за м3. З наступного року Житомиргаз запланував підняти ціну до 5,028 грн.

Мітингувальники пояснили свої претензії так: якщо в середньому протягом зими житомирська родина використовує 200-300 кубів газу на місяць і сплачує близько 2000-3000 грн, то в разі збільшення тарифу за транспортування ціна зросте автоматично на 600-900 гривень на місяць.

Вибиті двері, поламані турнікети та бійка

Громадські слухання в АТ «Житомиргаз» почалися з того, що ані представників громадськості, ані журналістів і навіть депутатів обласної, міської та районної рад не допустили до приміщення Житомиргазу. Двері були щільно зачинені, і охорона не реагувала на будь-які вимогі містян пропустити їх на «громадське обговорювання».

- Ми прийшли сюди об 11:00 в надії потрапити на громадські слухання, проте двері були закриті. Громада була обурена, тому десь через 40 хвилин люди зайшли туди самостійно, хоча ми говорили, що не потрібно провокувати. Депутати міськради та облради написали заяву в поліцію, що громадські слухання не були проведені, навіть якщо вони відбулися, нас туди не пустили. Ми вважаємо, що це перешкоджання депутатській діяльності, – розповів депутат Житомирської облради Руслан Годований.

Протистояння охорони і митингувальників закінчилося тим, що через сорок хвилин очікування присутні вибили двері та ввійшли до приміщення АТ «Житомиргаз». Але керівництво знову не вийшло до людей.

Присутні депутати місцевих рад знов викликають поліцію, яку марно чекають ще тривалий час. Поліція не приїжджає. Після повторного дзвінку на лінію 102 повідомили: «Слідча група обов’язково буде – чекайте». Але скільки, не уточнюють.

Терпець вривається, і присутні вибивають ще одні двері та проходять до маленької зали, де нібито відбувається громадське обговорення. З присутніх в залі був тільки очільник АТ «Житомиргаз» Валентин Ющенко, який за допомогою інтернету спілкувався в онлайн-режимі із заступником міського голови Кондратюком та одним із представників Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Отже, де-факто присутніх на так званому громадському обговоренні було троє. Представниця пресслужби наголосила, що нібито 20 осіб було в онлайн-режимі. Але на прохання повідомити, чи не працюють зазначені 20 осіб у структурі «Житомиргазу», уточнення не було.

Короткотривале спілкування в кабінеті голови правління АТ «Житомиргаз» супроводжувалося лайкою та бійкою. Валентин Ющенко переконував, що підвищення тарифів планують ввести на підставі відповідних розрахунків. Який їхній принцип та методика – залишилося таємницею.

Фінансовий директор АТ «Житомиргаз» Дмитро Конюх додав, що сьогодні відбувся тільки перший підготовчий етап. Рішення начебто не приймали, а громадські слухання провели для надсилання на погодження в НКРЕКП. Також Житомиргаз має обґрунтування для свого рішення про підняття тарифу й буде на ньому наполягати. НКРЕКП має опублікувати на сайті слухання, тоді й будуть прийматись зауваження та заперечення. Після цього відбудеться обговорення та засідання НКРЕКП. Тільки відповіді на запитання щодо фінансової частини цього обґрунтування присутні не дочекалися. Окрім того, фінансовий директор зазначив, що в підвищення тарифу закладені збитки Житомиргазу за минулі роки, а також що працівники підприємства мають отримувати заробітну плату.

На запитання присутніх щодо розміру цієї заробітної плати було наголошено, що це комерційна таємниця. Та, зі слів присутнього депутата обласної ради, зарплатня керівника АТ «Житомиргаз» Валентина Ющенка становить близько 3,5 мільйона гривень на рік. Водночас АТ «Житомиргаз» наголошує про багатомільйонні збитки підприємства.

Недопущення до «громадських слухань» жодного представника громадськості Валентин Ющенко намагається пояснити «червоною» зоною, яку на разі, до речі, ще не запроваджено на території Житомирської області. На запитання, чому тоді не повідомили і не допустили депутатів та журналістів, відповідає, що потрібно було заздалегідь зареєструватися. На зустрічне запитання, а відповідно до якого документа депутати повинні це робити, починається повна плутанина у відповідях.

Речниця АТ «Житомиргаз» Юлія Петришена намагалася переконати, що всі присутні могли вільно долучитися до онлайн-обговорювання, але не змогла пояснити, яким саме чином це можливо було зробити.

Після чергової бійки та штовханини до людей вийшов фінансовий директор, який намагався переконати присутніх у збитковості компанії, але пояснити обґрунтування підвищення тарифів на розподіл газу так і не зміг. Заявлені фінансовим директором компанії «Житомиргаз» збитки в 700 мільйонів гривень, починаючи з 2014 року, плюс 120 мільйонів очікуваних цього року викликають обурення присутніх. Пояснень, звідки отримані такі величезні суми, не було.

Під час мітингу було наголошено, що у Житомирському районі налічується 31 об’єднана територіальна громада, але жодну з них не було попереджено про громадські слухання. Аналогічну заяву зробили депутати обласної, районної та міської рад, які наголосили, що взагалі дізналися про проведення громадського обговорення із соціальної мережі та після звернення Житомирського міського голови Сергія Сухомлина знову ж таки в соцмережах. Отже, жодного офіційного повідомлення не було. 

Фінансовий директор АТ «Житомиргаз» знову намагався пояснити підвищення тим, що від 43 до 51% в тарифі складають так звані виробничо-технологічні витрати. Однак якщо поглянути в оприлюднений розрахунок, у загальній структурі тарифу вони становлять не більше третини.

Слід окремо запинитися на тому, звідки вони з’являються та як розраховуються. ВТВ (виробничо-технологічно витрати) виникають на етапі доставки газу до споживача, включно зі втратами під час обслуговування, ремонту, заміни приладів, обладнання та з’єднань. Мова йде про умовну герметичність газопроводів, коли при надлишковому тиску в системі через спускний клапан стравлюється певна кількість газу. Другі не пов’язані з процесом транспортування. Це опалення, гаряче водопостачання чи вентиляція приміщень та будівель газорозподільних підприємств тощо. Затверджена у 2004 році методика розрахунку дозволяє облгазам включати чималі витрати до планових ВТВ та ВВ. До прикладу, в розрахунку ПАТ «Житомиргаз» на 2014 рік на всі газові плити в області закладено 9,7 млн кубометрів газу таких витрат. Тобто в середньому на одну плиту (включно з колонками та газовим опаленням) припадає по 27,6 втрачених кубів.

 - Методику розрахунку виробничо-технологічних витрат облгази прописали самі ж для себе, – стверджує експерт з енергетичних питань Олексій Хабатюк. – Порівняти розрахункові витрати з фактичними не виявляється можливим. 

Причиною тому – закладена норма, коли газорозподільне підприємство самостійно розраховує планові витрати, переважно закладаючи їх наскільки це можливо за нормами максимально. Частково це виправдано, оскільки застаріле обладнання на газорозподільних станціях та висока зношеність газопроводів, багато з яких відслужили свій норматив, не гарантують необхідної герметичності системи. З іншого боку, окрім облгазу ніхто не має достовірної інформації про реальний стан газового господарства. Натомість придбані монополіями спеціальні програми дозволяють повністю відстежувати ситуацію в режимі реального часу.

 Судячи з наведеного АТ «Житомиргаз» розрахунку ВТВ, основним джерелом втрат є регулятори тиску. За рік по Житомирській області так набігає майже 20 млн кубометрів, і половина з цього колосального об’єму припадає на будинкові регулятори. У грошовому виразі 10 млн кубометрів становлять 68 мільйонів гривень, які щороку поблизу кожного з наших будинків в прямому сенсі розчиняються у повітрі! Загалом в області встановлено 54,7 тис. таких приладів. Водночас зібрана редакцією «20 хвилин» інформація свідчить про маніпулювання у попередніх роках АТ «Житомиргаз» чисельністю приладів, через які втрачається природній газ. Зокрема у наданих Міненерговугілля звітах у 2015 році у Житомирській області нараховувалося 355455 газових плит (з колонками, опаленням). А у 2016 році – їх поменшало до 176274. Регуляторів тиску в ШРП/ГРП зменшилося відповідно з 1804 до 1353 одиниць. Все це призвело до зменшення з 34,4 млн м3 у 2015 році до 27,9 млн м3 природного газу у 2016 році поданих на затвердження виробничо-технологічних витрат. За сьогоднішніми цінами це сотні мільйонів гривень, якими може маніпулювати АТ «Житомиргаз» у своїх розрахунках.

 Додатково слід згадати і про плановий прибуток у 334 млн грн, який передбачив на 2022-й рік АТ «Житомиргаз». Причиною цього стали, як пояснило керівництво підприємства, постійні збитки газовиків. Однак слід згадати про те, як у 2015 році Житомиргаз відніс на сумнівні борги та списав 56 млн грн. У наступному, 2016, році ще більше – понад 97 млн грн. Все це відбулося через банкрутство підконтрольного Дмитру Фірташу «Надра банку», де знаходилися кошти облгазу. Генеральна прокуратура за фактом доведення банку до банкрутства у червні 2015 р. відкрила кримінальне провадження. В судовому рішенні фігурують більше 8 млрд грн та 1 млрд дол. США, виведені з обігу банку. Навряд чи позики могли видаватися без відома самого Фірташа, а імовірніше, є частиною ланцюжка вимивання коштів облгазів за участі банківського керівництва через відкриті численні рахунки фірм-прокладок.

Втрачені через банкрутство «Надра Банку» десятки мільйонів списали на так звану безнадійну заборгованість. Іншими словами – вони визнали, що розміщених на рахунках коштів ніколи не повернуть і в результаті отримують величезні збитки. Це пояснює причину, чому збитки АТ «Житомиргаз» із 3 млн грн зросли до 136 млн грн і продовжували зростати. Окрім цього, в тарифну виручку повністю включається заробітна плата персоналу ПАТ «Житомиргаз». З одного боку, до НКРЕКП подається інформація про щорічну необхідність у підвищенні розмірів окладів та приведення середнього заробітку на підприємстві до середньостатистичних по галузі. З іншого, самі облгази єдиним способом підвищення зарплати трудовому колективу розглядають суміщення посад і збільшення об’єму виконаної роботи.
- Ми запропонували нашим людям, наприклад водіям, виконувати функцію слюсарів, перед тим вони мають пройти безкоштовне навчання. Таким чином отримувати заробітну плату як слюсаря, так і водія, – розсекретив професійні таємниці колишній працівників облгазу Володимир Зленко. 

У березні 2015 року, коли оприлюднили інтерв’ю з паном Зленком, штат Житомиргазу налічував 1700 осіб із середньомісячною зарплатнею у 2787 грн. На кінець 2016 року чисельність працівників становила вже 1285 осіб, місячна платня зросла в середньому до 6218 грн. Але наскільки це стосується рядових працівників, невідомо навіть НКРЕКП. Затверджуючи своїми постановами подібні підвищення, регулятор бере до уваги середні показники, що дозволяє вищому керівництву на власний розсуд визначати, чи доплачувати спеціалістам, чи допреміювати самих себе.

Засідання комісії

Наступного дня, 26 жовтня, «газове питання» перенесли на засідання профільної комісії Житомирської облради. Через щільні ряди десятків поліцейських протиснутися вдалося далеко не кожному. Окрім багатьох активістів, на комісію ледве змогла пройти одна з депутаток обласної ради.

Зібравши необхідний кворум, перше слово взяв голова Житомирської облради. Володимир Федоренко принагідно нагадав запрошеному на комісію голові правління АТ «Житомиргаз» про запроваджений мораторій з підняття цін на комунальні послуги для населення.

- Це може призвести до вкрай негативного становища наших людей, які гіпотетично не зможуть платити, і непосильний підйом для жителів Житомирщини. Нашим урядом та мерами міст підписаний меморандум про те, що на цей опалювальний сезон ціни для населення не будуть підняті, – додав голова облради.

У відповідь очільник АТ «Житомиргаз» зауважив, що вони лише пропонують ціну на газ для населення, а затверджує її НКРЕКП.

- На сьогодні ми надали лише пропозицію по тарифу, яке буде рішення, визначає НКРЕКП. На сьогодні ми розуміємо, що є вкрай незахищені верстви населення, у нас є велика дебіторська заборгованість, тому ми розуміємо, що отримаємо значно менший тариф, ніж пропонуємо зараз, – запевнив голова правління АТ «Житомиргаз» Валентин Ющенко.

Під час засідання з'ясувалося, що підняття тарифу до майже 5 грн за 1 м3 транспортування газу обумовлено збитками АТ «Житомиргаз» за попередні роки. Зі слів присутньої на комісії керівниці управління ЖКГ Житомирської ОДА Тетяни Вареми, запропонований тариф розрахований відповідно до чинних правил.

Громадськість наголошувала на необхідності включення переданих АТ «Житомиргаз» звернень у протокол громадського обговорення від 25 жовтня з надсилання до НКРЕКП. Вмовляння та суперечки зайняли півтори години, і врешті присутні на комісії голова правління та фінансовий директор Житомиргазу таки погодилися виконати вимогу громадськості.

Цього ж дня Житомирська ОДА вирішила направити звернення до прем’єр-міністра України в зв’язку із поточною ситуацією.

- Ми звернулись до прем’єр-міністра України, у підпорядкуванні якого перебуває НКРЕКП, із тим, що ми дуже стурбовані та просимо, незважаючи на те, як були проведені громадські слухання, розглянути цю ситуацію як таку, що несе загрозу підвищення тарифів, оскільки тарифи не мають бути підвищені і станом на цей опалювальний сезон мають залишитися такими ж, – сказала перша заступниця голови Житомирської ОДА Наталія Остапченко.

Зі свого боку завідувачка сектору НКРЕКП у Житомирській області Тамара Поліщук, попри надіслане особисте запрошення, повністю проігнорувала засідання щодо обговорення підняття тарифу в стінах Житомирської обласної ради. Водночас чиновниця, отримуючи чималу зарплатню від держави, щоразу без жодних зауважень погоджує протокол відкритого обговорення підняття тарифів для АТ «Житомиргаз». Наскільки в унісон з нею таке ж погодження надасть її керівництво НКРЕКП у Києві – невдовзі буде відомо. Поки що попри численні порушення організації та проведені громадські обговорення і явно завищені подані на затвердження тарифи, АТ «Житомиргаз» від власних планів відмовлятися не збирається. А як з такими тарифами не жити, а виживати житомирянам – ніхто не знає…

Тарас Боросовський, Руслан Мороз, Марія Кравчук

Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах

Коментарі (4)
 • Alex Thunder

  Было ли продолжение собрания и если было где можно увидеть?
 • Андрій Яремчук

  Пора обігрівати житомиргаз шинами
 • Nika Veronika

  "..Водночас АТ «Житомиргаз» наголошує про багатомільйонні збитки підприємства..." - ну а кто им виноват? Когда подаются показания газового счетчика, а все лето в квитанциях не указывали эти показания, а последняя квитанция уже пришли с заниженными данными. Это как, некомпетентность работников или негласный приказ руководства? У нас убыток, давайте повышать цену, а потом по повышенной цене людям за использованный газ за лето зимой посчитаем да еще с зимним коэффициентом? 😉
  Самое смешное, что сообщение приходило "Vashi pokazaniya (....) prijnyati do obrabotki. Dyakuyemo"
 • Nika Veronika

  "..Водночас АТ «Житомиргаз» наголошує про багатомільйонні збитки підприємства..." - ну а кто им виноват? Когда подаются показания газового счетчика,  а все лето в квитанциях не указывали эти показания, а последняя квитанция уже пришли с заниженными данными. Это как, некомпетентность работников или негласный приказ руководства? У нас убыток, давайте повышать цену, а потом по повышенной цене людям за использованный газ за лето зимой  посчитаем да еще с зимним коэффициентом. 😉
  Самое смешное, что  сообщение приходило "Vashi pokazaniya (....) prijnyati do obrabotki. Dyakuyemo"

keyboard_arrow_up