Ваш телефон прослуховується! Як дізнатися?

Ваш телефон прослуховується! Як дізнатися?

Конституція України гарантує громадянам недоторканність житла і таємницю листування, телефонних розмов і поштової кореспонденції. Але ці гарантії не абсолютні.. та найчастіше порушуються.

Глобально «зняти інформацію» можна двома шляхами – законно та незаконно. Законно – це про НС(Р)Д.. зрозуміло, що лише в тому випадку, якщо додержано всю процедуру. Сьогодні ж поговоримо про те саме незаконне. 

Прослухати мобільний телефон можуть сьогодні не тільки правоохоронні органи, а буквально будь-яка людина, що має певні знання і трохи коштів. Тому якщо вам є що приховувати, ви по телефону надаєте свої фінансові дані або просто не хочете щоб вас контролювали – цей пост для вас.

Перейдемо до численних програм, за допомогою яких можна таємно online слухати розмови, але для здійснення цього необхідний доступ до телефону протягом 3-5 хвилин і встановлення відповідної програми. Такі програми діють як справжні шпигунські жучки і дозволяють передати на будь-яку відстань розмови, sms та іншу інформацію.

Відео дня

Виявити такі «жучки» простіше простого, якщо звичайно їх встановлював любитель і не приховав сліди своєї діяльності:

- зайти в встановлені мобільні додатки і перевірити всі встановлені програми. Ті, які ви особисто не встановлювали, - сміливо видаляйте;

- скинути всі налаштування до заводських, плюс відформатувати карту пам’яті.

Звертаємо увагу на те, що програм прослуховування телефонів без операційних систем просто не існує!

Тепер розумієте, чому практично у кожного бізнесмена в кишені лежить телефон, який багато хто вважає не те що не солідним, а просто раритетом.

Потрапити програма «прослушки» може в телефон за допомогою:

- скачування за посиланням або встановленням мобільного додатку;

- встановлення за допомогою ПК або іншого мобільного пристрою;

- як надіслане посилання через ММS;

- за Bluetooth-каналом;

- за Wi-Fi-каналом.

По суті програми «прослушки» поділяються на дві групи:

1. При розмові вмикається «прослушка» і всі дзвінки записуються безпосередньо в пам’ять телефону. Зверніть увагу, що програми добре «стискають» інформацію, і година розмови легко вміщується в 5-6 Мбайт, відповідно виявити перевантаження пам'яті ви не зможете. Далі як тільки телефон перебуває в досить близькому контакті файли перезаписують на ПК або інший телефон за допомогою Wi-Fi, GPRS, WAP, 3G. Варто враховувати, що при цьому кошти з рахунку за передачу інформації списуються безпосередньо з пристрою, що прослуховується, що явно відобразитися на вартості зв'язку, і саме це може стати сигналом до дій.

2. Конференц-зв'язок. Ще один швидкий метод «прослушки» чужих розмов. Для цього напочатку розмови надходить sms з номером телефону вхідного або вихідного дзвінка мобільного пристрою. Далі зловмисник передзвонює на номер, і стаэ третім учасником розмови. Метод досить складний і вимагає безлічі витрат, плюс втрачається початок розмови, а якщо розмова коротка, то зловмисник потрапляє на кінець розмови. Тому використовується вкрай нечасто.

Пам’ятайте, що стежити за чужим мобільним пристроєм, прослуховувати і записувати дзвінки заборонено і за це передбачена кримінальна відповідальність. 

Якщо виникли підозри, що вас прослуховують, не варто продовжувати користуватися пристроєм до перевірки апарату фахівцями. 

Почнемо з того, з чого починали: Конституція України гарантує громадянам недоторканність житла і таємницю листування, телефонних розмов і поштової кореспонденції. Але ці гарантії не абсолютні.. та найчастіше порушуються.

Поговоримо про законні способи «прослушки». Хоча, якщо чесно, одиничні випадки, коли дійсно все так, що «не прикопатися». Поговоримо про НС(Р)Д.

Негласні слідчі (розшукові) дії - це різновид слідчих (розшукових) дій, відомості про факт та методи проведення яких не підлягають розголошенню, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про кримінальне правопорушення та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб.

Ніхто не може зазнавати втручання у приватне спілкування без ухвали слідчого судді (частина 1 статті 258 КПК України). Тобто для проведення НСРД треба для початку зареєструвати кримінальне провадження, а надалі встановленим порядком отримати дозвіл слідчого судді. Для широкого загалу це не може застосовуватись.

Дозвіл на проведення НСРД завжди надається щодо конкретної людини й лише на певний строк (спочатку — на 2 місяці з можливістю подальшої пролонгації). Якщо випадково під час проведення заходів буде отримана інформація відносно інших людей, не причетних до справи, то оперативний орган зобов’язаний таку інформацію негайно знищити.

Різновидами втручання в приватне спілкування є:

1. аудіо-, відеоконтроль особи;

2. арешт, огляд і виїмка кореспонденції;

3. зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж;

4. зняття інформації з електронних інформаційних систем.

Більш за все нас зараз цікавлять аудіо-, відеоконтроль особи (стаття 260 КПК України) та зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж (стаття 263 КПК України).

Аудіо-, відеоконтроль особи є різновидом втручання у приватне спілкування, яке проводиться без її відома на підставі ухвали слідчого судді, якщо є достатні підстави вважати, що розмови цієї особи або інші звуки, рухи, дії, пов’язані з її діяльністю або місцем перебування тощо, можуть містити відомості, які мають значення для досудового розслідування (стаття 260 КПК України).

Зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу) є різновидом втручання у приватне спілкування, яке проводиться без відома осіб, які використовують засоби телекомунікацій для передавання інформації, на підставі ухвали слідчого судді, якщо під час його проведення можна встановити обставини, які мають значення для кримінального провадження.

Обов'язковим є складання прокурором або за його дорученням слідчим письмового повідомлення особи, конституційні права якої були тимчасово обмежені під час проведення НСРД, а також підозрюваного і його захисника протягом 12 місяців з дня припинення, але не пізніше звернення до суду з обвинувальним актом (стаття 253 КПК України). Постановою прокурора має бути оформленим рішення про знищення речей та документів, які прокурор не визнає необхідними для подальшого проведення досудового розслідування (частина 1 статті 255 КПК України), а також отримані без відповідного дозволу слідчого судді (частина 3 статті 250 КПК України). Прокурор зобов’язаний письмово повідомити власника речей або документів, отриманих в результаті проведення НСРД, якщо цей власник може бути зацікавлений у їх поверненні (частина 3 статті 255 КПК України). Зазначені документи повинні бути долучені до матеріалів кримінального провадження.

А як дізнатися, чи «слухають» вас копи?

Так, ваш телефон буде незмінний – ніякий випуклостей тощо, бо це – не «жучок». Інформацію знімає мобільний оператор, тому така НС(Р)Дшка й називається «Зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж». 

Як же тоді дізнатися? Стати Томом Крузом

Нагадаємо, що дозвіл на проведення НСРД завжди надається щодо конкретної людини й лише на певний строк слідчим суддею апеляційного суду.

За минулий рік видано більше 100 000 дозволів, і це лише офіційно!

Тобто вам потрібен доступ до канцелярії апеляційного суду. Та і інформація це буде далеко «не для всіх» працівників суду.

Висновок

Якщо у вас не має «кентів» у суді та розумного адвоката – ніяк. І дізнаєтеся про це ви лише у порядку статті 253 КПК України: обов’язковим є складання прокурором або за його дорученням слідчим письмового повідомлення особи, конституційні права якої були тимчасово обмежені під час проведення НСРД, а також підозрюваного і його захисника протягом 12 місяців з дня припинення, але не пізніше звернення до суду з обвинувальним актом.

Юридичний Телеграм канал адвоката, к.ю.н., Головіна Д.В.  «Адвокат Права»

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:54 На Житомирщині працює вже 37 патронатних сімей, загальна кількість по Україні сягнула 500 16:41 Плодово-ягідна галузь Житомирської області. Діяльність та розвиток підприємств 16:20 Невеликі, помірні, значні: у Житомирі очікуються дощі 16:00 У Коростені вогонь охопив 2,9 га сухостою та впритул наблизився до житла photo_camera Від читача 21:35 Найбільша спецоперація з ліквідації наркобізнесу в Україні: Нацполіція знешкодила злочинну організацію та вилучила понад 17 млн доз наркотиків 15:40 15-річна малинчанка травмувалася при катанні на електросамокаті 15:20 Громадські організації закликають переглянути закон, що дозволяє реабілітацію військових у інтернатних закладах 15:00 Житомирянка просить допомоги на лікування маленької донечки 15:00 Компенсація податку для орендодавців, які здають житло внутрішньо переміщеним особам (ВПО) 14:39 У Житомирі бійці ДСНС вдосконалювали професійні навички photo_camera 14:20 Ящур та блутанг: що варто знати та як запобігти інфікуванню свійських тварин небезпечними хворобами? ІНФОГРАФІКА 14:01 Патрульні повернули додому жінку похилого віку, яка опинилася у складній ситуації 12:39 Віталій Мельничук: 15 травня 1990 року 35 роки тому о 10-00 Голова ЦВК відкрив перше засідання новообраної Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання photo_camera 12:18 #ВишиванкаЄднає: запрошуємо українців з усього світу долучитися до флешмобу 12:00 У пробах води, відібраних у місті Звягель, виявлено перевищення норм забруднення 11:40 У Житомирі відбудеться Всеукраїнська виставка собак всіх порід 11:19 Фанати донецького Шахтаря спалили на трибунах прапори Росії і ДНР 11:00 Житомир презентував європейський досвід підтримки людей похилого віку на 26-му Європейському пікніку у Плоцьку 10:40 СБУ та Нацполіція знешкодили наркоугруповання, учасники якого синтезували і збували психотропи до шести областей України photo_camera 10:17 На Михайлівській діє фотозона до Дня вишиванки - не пропустіть!
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up