В Україні почнуть платити за «стукацтво»

В Україні почнуть платити за «стукацтво»

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України Про запобігання корупції»  щодо викривачів корупції» (№ 1010). За це рішення проголосували 252 народних депутатів. Офіційний документ набуде чинності вже з 1 січня нового року.

Поштовхом до втілення задуманого став  занадто високий рівень корупційної складової в Україні, а також визнання владою факту особистісної поразки в намаганнях боротьби з корупційною діяльністю більшості загальносоціальних інституцій. Саме тому чиновники вважають, що допомогти їм у цьому зможуть «стукачі»: «Правоохоронні органи на сьогодні не можуть самостійно подолати корупцію. І у зв`язку з цим ми вирішили запровадити додатковий юридичний захист, додаткові гарантії для викривачів…», - аргументувала колективно прийняте на парламентському засіданні рішення депутатка від партії «Слуга народу», заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Галина Янченко.

Отож, відтепер законом буде  передбачено не лише винагороду для викривачів корупційних схем, а й надання державою інших гарантій, зокрема, можливість анонімно надавати правоохоронцям інформацію про корупціонерів. Депутатка додала, що в законі йдеться про правову та психологічну підтримку викривачів, про захист їхніх трудових прав та інтересів  їх та їхніх  близьких  у разі виникнення нагальної необхідності. 

Повторна практика часів СРСР…

«Але один з основних моментів законопроєкту є грошова винагорода, якою наша держава буде забезпечувати тих викривачів, які надали важливу інформацію і фактаж для розкриття найбільших корупційних злочинів. Йдеться про злочини від 10 мільйонів гривень і вище», - акцентує увагу громадян України пані Янченко.

Відео дня

Тим часом опонент Янченко, народний депутат від «Батьківщини»  Сергій Власенко наголосив, що вважає, що запроваджені норми законопроєкту складені таким чином , що «це закон не про викривачів, а про стукачів».

Водночас він зазначив, що анонімність і відсутність вимог до викривачів не надавати джерела отримання інформації про корупційну діяльність може призвести до повторення ситуації, що була за часів СРСР, згадавши випадки доносів сусідів на сусідів, через, будь-які побутові конфлікти. 

Деталізація практики порядку виплати коштів та надання державних гарантій викривачам

 Законом передбачено, що право на винагороду з боку держави має  лише той викривач, котрий повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого у 5 тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення злочину. До речі, розмірвинагороди викривача становитиме 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину. Також, у будь-якому випадку розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину.

Також законом  визначено, що у випадку, якщо через звернення громадянина  України до правоохоронних органів із заявою щодо знаходження фактів корупційної складової, і в майбутньому це стало причиною звільнення викривача  та його близьких осіб з роботи, то усі вищеперераховані постраждалі підлягають негайному поновленню на попередній роботі або посаді, а також їм виплачується середній заробіток за час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік. 

Зазначимо, що в прикінцевих положеннях Закону передбачено, що офіційно документ набере власної чинності вже з 1 січня 2020 року, а відповідальним за роботу з викривачами стане Національне агентство з питань запобігання корупції України.

Ірина Хоцька



 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
11:19 Відсьогодні у Житомирі запрацюють фонтани 11:00 На Звягельщині бійці ДСНС врятували оселю від знищення вогнем photo_camera 10:41 Перешли на бік ворога: СБУ повідомила про підозру двом зрадникам з Житомирщини 10:21 Віталій Бунечко: Житомирська ОВА продовжує координувати роботи з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в селі Березина photo_camera Від читача 09:17 Які пільги мають військові та учасники бойових дій з Житомирщини: повний гайд від юристів 10:00 Поліція Житомирщини інформує про гарячі лінії психологічної підтримки та заходи із захисту дітей 09:40 Втрати росіян зросли на 1070 осіб 09:23 Оперативна інформація станом на 08.00 08.07.2025 щодо російського вторгнення 09:00 8 липня: все про цей день, яке свято, традиції і погода у Житомирі 17:56 Відкрито реєстрацію на програму молодіжних обмінів «ВідНОВА:UA» 2025! 17:30 Як захиститися від впливу високих температур та що робити, якщо стався тепловий удар 17:00 ДПС пропонує бізнесу долучитися до обговорення змін щодо удосконалення системи СМКОР 16:41 Між селами Буки і Дениші виявили несанкціоноване сміттєзвалище 16:20 Через два роки повернувся до рідного краю на щиті Захисник Андрій Мельник 16:18 На підприємстві в Березині незаконно виготовляли вибухові речовини: потужність вибуху склала понад чотири тонни в тротиловому еквіваленті photo_camera 16:00 За вихідні патрульні виявили 13 кермувальників з ознаками алкогольного чи наркотичного сп’яніння 15:42 Джури куреня Станишівського козацтва імені Олени Пчілки взяли участь у таборуванні для найкращих куренів 15:21 Замість виклику медиків – пограбував: у Житомирі поліцейські затримали підозрюваного в злочині 15:00 Пулинська селищна рада має сплатити майже 1,8 млн шкоди довкіллю через незаконну порубку на самозаліснених землях 14:41 Спека поступово спадатиме, можливі короткочасні дощі - погода у Житомирі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up