В Україні почнуть платити за «стукацтво»

В Україні почнуть платити за «стукацтво»

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України Про запобігання корупції»  щодо викривачів корупції» (№ 1010). За це рішення проголосували 252 народних депутатів. Офіційний документ набуде чинності вже з 1 січня нового року.

Поштовхом до втілення задуманого став  занадто високий рівень корупційної складової в Україні, а також визнання владою факту особистісної поразки в намаганнях боротьби з корупційною діяльністю більшості загальносоціальних інституцій. Саме тому чиновники вважають, що допомогти їм у цьому зможуть «стукачі»: «Правоохоронні органи на сьогодні не можуть самостійно подолати корупцію. І у зв`язку з цим ми вирішили запровадити додатковий юридичний захист, додаткові гарантії для викривачів…», - аргументувала колективно прийняте на парламентському засіданні рішення депутатка від партії «Слуга народу», заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Галина Янченко.

Отож, відтепер законом буде  передбачено не лише винагороду для викривачів корупційних схем, а й надання державою інших гарантій, зокрема, можливість анонімно надавати правоохоронцям інформацію про корупціонерів. Депутатка додала, що в законі йдеться про правову та психологічну підтримку викривачів, про захист їхніх трудових прав та інтересів  їх та їхніх  близьких  у разі виникнення нагальної необхідності. 

Повторна практика часів СРСР…

«Але один з основних моментів законопроєкту є грошова винагорода, якою наша держава буде забезпечувати тих викривачів, які надали важливу інформацію і фактаж для розкриття найбільших корупційних злочинів. Йдеться про злочини від 10 мільйонів гривень і вище», - акцентує увагу громадян України пані Янченко.

Тим часом опонент Янченко, народний депутат від «Батьківщини»  Сергій Власенко наголосив, що вважає, що запроваджені норми законопроєкту складені таким чином , що «це закон не про викривачів, а про стукачів».

Водночас він зазначив, що анонімність і відсутність вимог до викривачів не надавати джерела отримання інформації про корупційну діяльність може призвести до повторення ситуації, що була за часів СРСР, згадавши випадки доносів сусідів на сусідів, через, будь-які побутові конфлікти. 

Деталізація практики порядку виплати коштів та надання державних гарантій викривачам

 Законом передбачено, що право на винагороду з боку держави має  лише той викривач, котрий повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого у 5 тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення злочину. До речі, розмірвинагороди викривача становитиме 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину. Також, у будь-якому випадку розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину.

Також законом  визначено, що у випадку, якщо через звернення громадянина  України до правоохоронних органів із заявою щодо знаходження фактів корупційної складової, і в майбутньому це стало причиною звільнення викривача  та його близьких осіб з роботи, то усі вищеперераховані постраждалі підлягають негайному поновленню на попередній роботі або посаді, а також їм виплачується середній заробіток за час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік. 

Зазначимо, що в прикінцевих положеннях Закону передбачено, що офіційно документ набере власної чинності вже з 1 січня 2020 року, а відповідальним за роботу з викривачами стане Національне агентство з питань запобігання корупції України.

Ірина Хоцька 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
keyboard_arrow_up