Українці за кордоном: чи зменшиться кількість трудових мігрантів у 2019

Українці за кордоном: чи зменшиться кількість трудових мігрантів у 2019

У 2019 році НБУ прогнозує уповільнення зовнішньої трудової міграції. Станом на кінець 2018 року за кордоном, за даними Міністерства соціальної політики, працювали 3,2 млн українців.

Надходження від трудових мігрантів за останній рік, за підрахунками НБУ, склали близько $11 млн.

Завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Олексій Позняк аналізує тенденції трудової міграції та пояснює, чи справді вона буде сповільнюватися у 2019 році.

«Після 2013 року в Україні відбувся сплеск зовнішньої трудової міграції, пов’язаний з погіршенням економічної ситуації, падінням курсу національної валюти та опосередковано – з військовими діями. Але протягом останніх років – 2017 та 2018 – міграція відносно стабілізувалася. Зростання її припинилося або значною мірою уповільнилося порівняно зі сплеском 2014-2015 років.

Зараз загальну кількість трудових мігрантів з України можна оцінити у 2,7 млн осіб», – розповідає експерт.

Які фактори сприяють уповільненню міграції

Зі слів Олексія Позняка, існує така дуже важлива річ, як перенасичення. Річ у тому, що різниця у рівнях заробітків між Україною та основними країнами-реципієнтами була досить значною і до 2014 року. Відповідно найбільш активні українці, які були готові виїхати працювати за кордон, на початок 2014 року це вже зробили – і тому до кризи міграція зменшувалася.

У 2014 році в зв’язку з різким погіршенням ситуації в економіці та падінням курсу гривні українці, що раніше не задумувалися про трудову міграцію, почали розглядати таку можливість. Саме за їхній рахунок і відбувся новий сплеск міграції.

«Зараз перенасичення знову стало фактором уповільнення міграції: ті, хто був готовий поїхати працювати за кордон, вже виїхали; а ті, хто готовий не був, не отримали додаткових стимулів, що могли б підштовхнути їх до перетворення на трудових мігрантів, оскільки погіршення економічної ситуації не відбувається.

Інший фактор, що сприяє уповільненню міграції, – відносна стабілізація економічної ситуації та національної валюти», – зауважує фахівець.

Короткострокова та довгострокова міграція

Завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Олексій Позняк розповів про перспективи короткострокової і довгострокової міграції. «Насамперед можна очікувати зменшення короткострокової міграції (за даними Держстату, короткострокові мігранти складають 48,5% від загалу). Що стосується довгострокових мігрантів, які складають близько 35-40% від загальної кількості, то ці люди, найвірогідніше, продовжать працювати за кордоном. Частина з них вже не повернеться, частина може повернутися до України через певний час, якщо економічне зростання буде супроводжуватися цілеспрямованою державною політикою щодо залучення мігрантів», – переконаний експерт.

Куди їдуть працювати українці

Найчастіше українці їдуть працювати до сусідньої Польщі. «Зараз на першій сходинці за кількістю трудових мігрантів з України перебуває Польща (38,9% станом на 2017 р.). Росія (26,3%) продовжує утримувати другу сходинку, хоча кількість українців, що там працюють, після 2014 року стабільно зменшується. За ними йдуть Італія (11,3%) та Чехія (9,4%). Дані останніх років демонструють, що Італія досить повільно, проте наближається до Росії», – розповідає Олексій Позняк.

З яких регіонів виїжджають

Зберігається перевага західного регіону України, але за останні роки вона стала не такою разючою. Західні регіони все ще є лідером (більш ніж 50% трудових мігрантів – вихідці з західних регіонів), але цей розрив зменшується.

«Якщо економічне зростання та інші позитивні тенденції у державі будуть закріплені, у 2019 році справді можна буде очікувати подальшого зменшення зовнішньої трудової міграції з України», – резюмував експерт.

Матеріал підготовлено у межах співпраці з проектом «Voxconnector»

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 Національна збірна України завітає на відкриття стадіону у Коростені 17:23 Жнива-2019: на Житомирщині зібрали вже 72 тис. тонн зерна 17:00 Поліція Житомирщини нагадує: таємниця голосування під час виборів охороняється законом 16:41 Заради збагачення шахраї вдаються до нових схем: не потрапте на гачок Від читача 12:25 Нова платформа EDI Network 2.0 - 1000 документів за 10 секунд 16:21 СБУ закликає мешканців та гостей Житомирської області бути пильними 16:00 В результаті контрольно-перевірочних заходів виявлено та упереджено несплату податків на суму 78,6 млн грн 15:40 У Житомирі бабуся вирішила розтопити піч і мало не призвела до пожежі в будинку 15:20 У Верховну Раду України балотується 20 депутатів Житомирської обласної ради 15:00 Понад 46 млн грн виплатили багатодітним родинам Житомирської області упродовж трьох місяців 14:39 Сьогодні Житомир долучиться до акції «Мова об’єднує» 14:19 Жінку, яка травмувалася внаслідок ДТП поблизу Житомира, довелося деблокувати із понівеченого автомобіля 14:00 16 липня на території області синоптики прогнозують грози. Як вберегтись? 12:42 16 липня 1990 року була ухвалена Декларація про державний суверенітет УРСР 12:22 Відучора у водоймах Житомирщини заборонено ловити раків 12:02 Вчителів області запрошують подавати заявки на GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE 11:39 Сьогодні набув чинності Закон про мову: що зміниться 11:21 Чи люблять житомиряни своє місто? Фотофакт 11:20 Стартує щорічний конкурс «Краща спортивна громада Житомирщини» 11:00 Трирічний хлопчик та жінка отримали травми внаслідок ДТП неподалік Зарічан
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up