У річці Уборть на Олевщині біля с. Хочине було знайдено стародавній древлянський човен

У річці  Уборть на Олевщині біля с. Хочине було знайдено стародавній древлянський човен

За словами археологів, що проводили розкопки човна, це 9-метровий древлянський човен-довбанка, зроблений із суцільного масивного стовбуру сосни.

Про це повідомляє "Поліський природний заповідник".

Такі човни в давнину робили з дуба або сосни для торгових перевезень або військових дій і управлялися групою до 7 чоловік. Оскільки р. Уборть була досить глибокою з крутими поворотами, перевантажений човен міг перекинутися й затонути. Ще однією, поки що робочою, версією є напад місцевих розбійних угрупувань під час перевезення вантажу. Вантаж міг бути досить різний, від зброї та золота до краму. В давнину ласих до такого добра було достатньо. В таких випадках зазвичай човни затоплювались, товар розкрадався. То ж археологи обіцяють продовжувати розкопки задля визначення призначення даного човна та причин його затоплення. Є надія, що в цих місцях можна знайти ще й не такий скарб.

Древлянський човен-довбанка Підготовка човна до підняття Підготовка човна до підняття  Щоб підняти масивний 9-метровий човен на стрімкий берег, привезли автокран

Відео дня

Човен ще в дев’яності роки минулого сторіччя був знайдений підлітком, а нині майстром лісу Перганського лісництва Поліського природного заповідника Іваном Дворецьким. Як розповів Іван, в нього ще тоді закралася підозра, що корч, який стирчав з-під води дуже нагадував старий човен-довбанку його діда. Такі човни були звичними в цих місцях. Значно менші за розміром човни місцеві жителі використовували як для риболовлі, так і для переправи через річку. Проте розливи Уборті і значна глибина не дозволяли розкопати знахідку. Нагода трапилася цього року, коли через відсутність дощів ще з минулої осені рівень річки впав до найнижчих показників. Іван вирішив перевірити версію з човном і почав розкопки. Проте човен виявився завеликим і за станом деревини було видно, що він досить давній. То ж було вирішено звернутися до спеціалістів – в Олевський краєзнавчий музей. Розкопки почали минулого тижня і 4 серпня нарешті, відкопавши човен, підняли його з дна річки. За попередньою оцінкою археологів, він пролежав у воді мінімум 200-300 років. Проте точний вік буде встановлений згодом. У зв’язку з цим, розкопки проводили дуже обережно. І щоб човен не розпався, постійно зволожували його водою. Для збереження він потребує спеціального догляду та обробітку. То ж його забрали до краєзнавчого музею м. Олевськ. Це значна подія для Олевщини, оскільки такі човни періодично знаходили в інших регіонах нашої країни. Важливою є ця подія і для Поліського природного заповідника, що збирає та зберігає народні традиції, промисли, обряди та вірування. Адже човен винайшли неподалік від заповідника, в його охоронній зоні. То ж ми пишаємося такою знахідкою.

Іван Дворецький, який знайшов човен, дає інтервью Нарешті човен-довбанку підняли на берег Всі бажають сфотографуватися з давнім артефактор. І ми не стали виключенням Човен так довго пролежав у воді, що сухе літнє повітря може викликати його руйнацію. То ж співробітники музею поспішають його неушкодженим відвезти до музею

Крім того, ця знахідка є важливою і для майбутнього транскордонного біосферного резервату «Прип’ятське Полісся», що має бути створене на території Білорусі та України. Гадаємо, цей човен пов’язує нас не лише із нашим минулим. Ця історична знахідка дозволить відродити особливості щоденного побуту древлян, допоможе у створенні цікавих маршрутів, можливо навіть започаткує для туристів сплав на подібних човнах мальовничою річкою Уборть, відновить зв’язок поколінь і дозволить нам краще зрозуміти красу, неповторність та цінність нашої Древлянської землі.

До речі, після того, як човен підняли на берег, в небі з’явилися 5 білосніжних чапель, які певний час кружляли над річкою. Можливо це є знаком для нас відродження цих зв’язків.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
10:20 Ув’язнений колонії виманив у довірливих громадян понад 90 000 гривень, обіцяючи вирішити неіснуючі проблеми родичів photo_camera 10:00 Оперативна інформація станом на 08:00 09.06.2025 щодо російського вторгнення 09:40 Росія завдала масованого ракетно-дронового удару по Україні: Житомир теж був під атакою 09:20 У Житомирському районі під час ворожої атаки виникли пожежі, в будинках пошкоджені вікна photo_camera Від читача 09:17 Які пільги мають військові та учасники бойових дій з Житомирщини: повний гайд від юристів 09:00 9 липня: все про цей день, яке свято, прикмети, традиції і погода у Житомирі 17:55 Надзвичайники закликають дотримуватись правил безпеки поблизу водойм 17:33 80-річний звягелянин загинув на залізничних коліях біля Бердичева 17:05 Екоінспектори обстежили пошкоджені дерева біля «Прозорого офісу» у Житомирі 16:41 Рятувальники ДСНС відновлюють село Березина Житомирського району після вибуху photo_camera 16:40 У Житомирі стартував проєкт «Герої серед нас» photo_camera 16:20 Поліцейські виявили на присадибній ділянці 62-річного бердичівлянина 108 кущів коноплі 16:00 Як не згоріти зсередини? У Житомирі проведуть відверту лекцію про стрес, стосунки та внутрішню опору під час війни 15:41 Профілактика харчових отруєнь кавунами та динями 15:20 Спортсмени Житомирщини – серед найкращих в Україні з легкої атлетики photo_camera 15:00 Віталій Бунечко: Продовжується робота з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в селі Березина 14:40 На Житомирщині спека поступиться комфортній температурі, пройдуть дощі 14:20 Міжнародна співпраця: Юні таланти з Малина у місті-побратимі Біллербек 14:00 Золотий хет-трик житомирянки Марини Петренко у складі команди дівчат з Хмельницького на командному чемпіонаті України з шахів до 16 років photo_camera 12:40 ДТП у Житомирі, у якій загинула 16-річна дівчина, вчинив п’яний правоохоронець
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up