Сенсація: знайдена могила житомирянки, котра прожила 130 років

Сенсація: знайдена могила житомирянки, котра прожила 130 років

На житомирському Смолянському кладовищі поховано багато відомих житомирян. Це письменники Євген Концевич і Борис Тен, вчений Бурховський, багато інших.

Але зараз ми трошки не про них...

З давніх часів людство міркувало про смерть і життя, про довголіття і омолодження. У казках герої могли стрибнути в молоко і помолодшати, з'їсти молодильні яблучка. Було ще достатньо способів та засобів для подовження життя. У Біблії довголіття пов'язане з морально-духовним станом людини. У вічній книзі говориться, що люди колись жили більше 900 років. Але стан чистоти їхніх душ і сердець затьмарювався, і термін життя почав скорочуватись. У двадцятому столітті, столітті торжества раціоналізму і наукового пізнання світу, створили науку про старіння – геронтологію. Поки вона нам не обіцяє таблеток довголіття, хоча для багатьох дещо робить. Новий науковий напрямок збирає документально підтверджені відомості про довгожителів. Поки що відомі довгожителі прожили трохи більше 120 років.

Нещодавно одне з поховань отримало всеукраїнську популярність. На надгробку написано: «Овечкіна Марія Ксенофонтівна 1810-1940. Мир праху твоєму, дорога бабуся». Невідома нам житомирянка прожила 130 з половиною років. Заступник директора інституту геронтології Валерій Шатило вважає, що таке цілком можливо було. Але він вважає, що довіряти треба документу, а не словам родичів.

На жаль, немає можливості документально перевірити, чи жила наша землячка настільки довгий вік. Але ми спробуємо застосувати історико-психологічний аналіз. На Кавказі у суспільстві довгожитель – почесна особа аулу, а часом і цілої республіки. Тому іноді людям похилого віку приписують роки. У нас такої традиції немає. Зазвичай, коли хочуть підкреслити щось у особи, яку поховано, на пам'ятнику пишуть його соціальний або професійний статус. На дворянських похованнях нерідко вказують вік. У даному випадку на пам'ятнику ніхто не підкреслив вік жінки. У родичів не було мотиву писати на пам'ятнику саме про 130 років життя.

Не можна виключати помилку майстра, який виготовляв надгробний пам'ятник. Але у 1940-му році родичі Марії Ксенофонтівни Овечкіної повинні були бути грамотними, і вони не могли не помітити помилку, яку неважко було виправити.

Епітафія завершується побажанням: «Мир праху твоєму, дорога бабуся». Це говорить про те, що її ховали не діти, а внуки. Значить, на момент її смерті в живих не було ні чоловіка, ні дітей. Це служить непрямим підтвердженням, що Марія Ксенофонтівна прожила довгий вік. Так само цей напис на надгробку говорить про те, що між нею і внуками був сильний психологічний зв'язок, тобто спорідненість душ. Вони її називають не просто бабусею, а дорогою бабусею. Тут для нас відкривається одна з таємниць її довголіття – хороший душевний клімат у родині. Вона, мабуть, була бажаною людиною в сім'ї, її оточували турбота і увага родичів. Лікарі кажуть, що тепла сімейна атмосфера дозволяє продовжити життя навіть важкохворих.

Чи можна знайти документи, що підтверджують довголіття житомирянки? Цілком ймовірно, що їх просто немає. Вона народилася за часів імператора Олександра I, за 2 роки до наполеонівської навали. Можливо, що вона була з кріпаків. Можна висунути безліч версій про те, як складалося її життя. Також можна з упевненістю сказати, що до 1830-го року вона вийшла заміж, в ті часи намагалися стати під вінець до 20 років. Прізвище в неї Овечкіна, тобто вона була за чоловіком, прізвище якого не місцеве. Спробуємо намалювати її життєвий шлях. Припустимо, що Марія Ксенофонтівна жила в часи, коли було два базових стани: дворяни і селяни. Марія була з селян і вийшла заміж за селянина, якого забрали в солдати. Тоді служили довго – 25 років. Дружини солдатів отримували юридичну свободу від поміщика і податкової громади. Після закінчення служби їх зазвичай відправляли служити сторожами, в пожежні команди і т.д. Можливо, чоловік Марії Ксенофонтівна служив у житомирській пожежній команді і гасив пожежі. Потім благовірний помер, і вже вона жила під опікою дітей і онуків. Допомагала їм виховувати своїх дітей, ходила до церкви, з молитвою робила домашню роботу. Так у сімейних турботах пройшло ціле століття. Незабаром почалася Перша світова війна, а потім – революція та інші бурхливі події. Напевно, турбувалася Марія Ксенофонтівна про своїх онуків, правнуків і тихо молилася про них.

Наведемо ще приклад довголіття. У 1912 році святкували 100-річчя Бородінської битви. По всій імперії розіслали запит про наявність живих свідків битви. Їх виявилося 25 осіб. Серед них був учасник бою фельдфебель Волинського піхотного полку Аким Вінтинюк (інші варіанти: Войтвенюк або Войтинюк), якому йшов 123-й рік життя. За інформацією журналу «Огонек» № 34 за 1912 рік, у тому ж 1912-му році йому було 133 (сто тридцять три) роки. Скільки ще прожив – одному Богу відомо. Як бачимо, людина може прожити довгий вік і насолодитися спілкуванням з праправнуками.

Ігор Гарбуза

Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

12:42 Соколова гора та втрачена земля 12:22 Поки що – тиша! Але чи надовго? 12:02 Зелень для Трійці, або Чи можна любити Бога і не любити свою землю 11:39 У Житомирі поліцейські охорони затримали дебоширів, які розбили вікно у магазині Від читача 17:41 Подарочная карта на праздники - покупать или не покупать? 11:19 На Житомирщині працює 10 закладів відпочинку – сезон оздоровлення стартував і у таборі «Корчагінець» 11:01 Змінити місце голосування стало простіше 10:40 Безкарність вбивць провокує… 10:20 Чи хоче суспільство справжніх змін? 10:00 Спека в Житомирі: поради лікарів і лайфхаки для містян 09:40 Іспит в церкві: випускники коледжу культури та мистецтва здавали екзамен з хорового співу у Свято-Михайлівському соборі 09:20 Куди та з якими документами звертатись батькам, аби безкоштовно оздоровити дітей 09:10 Курс валют на 19 червня: Нацбанк послабив курс долара 09:00 Погода у Житомирі 19 червня: спекотний ясний день, без опадів 17:58 До 24 червня триває набір на спортивне відділення в обласному ліцеї для обдарованих дітей 17:27 На Житомирщині за 5 років зафіксовано лише 7 спалахів африканської чуми свиней 17:16 Здорові в’язні безпідставно перебували у палатах стаціонару медчастини виправної колонії 17:00 Через тиждень на стадіоні «Полісся» вже тестуватимуть освітлення та розпочнуть накриття трибуни 16:40 Податківці Житомирщини упередили несплату податків на суму 72 млн гривень 16:25 Хмарність, короткочасні дощі і спекотні 30 градусів по Цельсію: прогноз погоди у Житомирі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up