Посадять чи відзначать тих очільників управління Житомирської ОДА, які розкрадали кошти на розвиток культури та знищували її в області?

Посадять чи відзначать тих очільників управління Житомирської ОДА, які розкрадали кошти на розвиток культури та знищували її в області?

Північний офіс Держаудитслужби в Житомирській області закінчив перевірку управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації. Результати шокують. 

На жаль, перевірка була здійснена тільки за витрачанням коштів у двох державних програмах: «Забезпечення інших закладів у галузі культури і мистецтва» та «Інші заходи у галузі культури і мистецтва». Але навіть цього неповного звіту достатньо для порушення низки кримінальних справ відносно розкрадання, нецільового використання, розтрачання та багато чого іншого в галузі культури Житомирської області керівниками власне управління культури та туризму та комунальними закладами і установами Житомирської обласної ради, які підпорядковувалися йому.

Більше року наші журналісти-розслідувачі, активісти, громадські діячі намагалися донести правду та з’ясувати, в яких розмірах ці розкрадання здійснювалися. 

Величезну роботу у напрямку висвітлення порушень у діяльності управління культури та туризму області провела колишня журналістка-розслідувачка нашого видання Тетяна Козак, яку розпорядженням президента від 29 листопада 2019 року було призначено головою Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області. Вітаємо її з цим!

Подано також багато скарг на бездіяльність поліції, слідчих, які зважали на те, що однією з фігурантів справ є начальниця управління культури та туризму Житомирської ОДА Тетяна Парфентієва, яка зайняла цю посаду дякуючи родинним зв’язкам – вона є рідною сестрою Людмили Зубко, дружиною на той час діючого віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубка. Отож всі розслідування, численні кримінальні провадження та скарги стопорилися під натиском родинного бізнесу й родинних зв’язків. 

Десятки публікацій на сторінках нашого видання змусили навіть написати окрему коротку аналітичну довідку про стан галузі культури у Житомирській області. Але й це не зупинило ані Парфентієву, ані інших «діячів» кримінального мистецтва.

За останні роки у Житомирській області склалася досить парадоксальна й складна ситуація в галузі культури та мистецтв. До керівництва галуззю культури прийшли люди, які не мають достатніх фахових здібностей переломити ситуацію як в області, так і в країні. Більшість керівників підрозділів або не мають галузевої освіти, або не мають навіть базової вищої освіти. 

Працівники мають дипломи вишів, які не можуть підтвердити здобутими у них знаннями, не можуть продемонструвати достатній рівень знань відповідно до фахової кваліфікації, вказаної у дипломі. Тотальна безграмотність керівників, за наявності у всіх по кілька дипломів, просто вражає. 

Ще у серпні 2017 року Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області проводило перевірку КП «Житомирський академічний український музично-драматичний театр ім. І.А. Кочерги» Житомирської обласної ради за період з 01.07.2011 до 31.05.2017 років. Аудитори виявили величезну кількість порушень, зловживань, нецільового використання коштів. На сторінці 16 зазначено: «Аудитом встановлено, що показники у проєктах фінансових планів, фінансових планах на 2014-2017 роки, які надавалися театром ім. І. Кочерги для погодження Житомирській обласній раді, не відповідають показникам фінансово-виробничих планів, які погоджені управлінням культури Житомирської ОДА». Людською мовою це означає повну некомпетентність керівників драмтеатру, управління культури ЖОДА та гуманітарної комісії Житомирської обласної ради, які взагалі не розуміли, що вони погоджують. На сторінці 56 аудиторського звіту № 04-10/14 пунктом 22 зазначено: «Театром внаслідок оплати праці начальникам цехів (служб), головному адміністратору та головному художнику, які не мають належного рівня освітньої підготовки та фаху, здійснено неефективних витрат у сумі 1 мільйон 832 тисячі 300 гривень». 

Роками мова йшла про ремонт театру. Так, театром було укладено договір № 54 від 30.07.2013 року з ПП «Подік» на виконання робіт «Капітальний ремонт будівлі Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім. І. Кочерги (заміна вітражів, вхідних дверей, віконних блоків)». Загальна сума складала 2 мільйони 944 тисячі гривень (з ПДВ). 

Серед дуже цікавих речей, яким ми вже присвячували статті в газеті, ми можемо побачити прізвище начальника відділу планово-фінансової роботи –головного бухгалтера управління КТТ ЖОДА – Олени Анатоліївни Подік. За декларацією вона має реєстрацію місця проживання у селі Тетерівка. Чоловіком її за тією ж адресою зареєстровано ФОП – Анатолія Олександровича Подіка, який, за відкритими в Інтернеті даними, за останні роки підписав договорів на суму більше чотирьох мільйонів гривень, виконуючи замовлення переважно державних структур, працюючих у напрямку культури та освіти. Зрозуміло, що знову жодної корупційної складової. Анатолій Подік є депутатом Житомирської обласної ради від блоку Петра Порошенка (зараз фракція переформатувалася у фракцію «Рідна Житомирщина»), заступник голови постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку регіону, інвестиційної діяльності, середнього і малого бізнесу, будівництва, транспорту та зв’язку. Протягом трьох років через його фірму пройшло більше 100 мільйонів бюджетних коштів. При цьому, зазирнувши у судовий реєстр, можна побачити десятки судових проваджень, де фігурують фіктивні обсяги виконаних робіт.

В аудиторському звіті № 04-10/13 за період з 01.01.2016 до 30.06.2019 року ми знаходимо ще більш приголомшливі суми нецільового використання коштів управлінням культури та туризму Житомирської ОДА. Під аудит потрапили власне управління культури та туризму ЖОДА, КУ «Житомирський обласний центр народної творчості», КУ «Житомирський обласний туристичний інформаційний центр», КЗ «Житомирський обласний центр хореографічного мистецтва».

Вже на перших сторінках аудиторського звіту, наприклад на ст. 12, ми можемо прочитати, що майже кожне рішення керівництва управління культури відбувалося з порушенням чинного законодавства або взагалі призводило до величезних втрат. Так, окремо зазначається, що «прийняття управлінського рішення щодо створення та віднесення Житомирського обласного туристичного інформаційного центру до інших закладів у галузі культури і мистецтва не узгоджується із Законом України "Про культуру"». Одразу виникає питання, яким чином голова Житомирської обласної ради В. Ширма та голова гуманітарної комісії даної ради О. Галагуза надали погодження на створення цього закладу, якщо його діяльність не відповідає Закону України «Про культуру».

Окремо слід зазначити пункт на сторінці 22 даного аудиторського звіту. Ми процитуємо його майже дослівно: «Аудитом установлено, що календарно-фінансовим планом проведення заходів у галузі культури та мистецтва за КПКВК МБ 1014082 «Інші заходи в галузі культури і мистецтва» на 2019 рік, затвердженим начальником управління культури та туризму Т.М.Парфентієвою та погодженим заступником голови Житомирської ОДА Я.М.Лагутою, передбачено захід: обласний форум «Рада регіонального розвитку», дата та місце проведення – 11.03.2019 року, м. Житомир, відповідальна особа – Парфентієва Т.М., обсяг фінансування – 525 тисяч гривень. 

Як свідчать дані наведеної схеми, здійснення управлінням культури та туризму Житомирської ОДА видатків на вищевказаний захід дозволило департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОДА не проводити визначені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922-VIII процедури закупівлі, а бюджетні кошти спрямувати через департамент агропромислового комплексу та економічної політики ЖОДА та управління культури та туризму ЖЛДА одним і тим самим суб’єктам підприємницької діяльності: ФОП Пономарьовій Н.М., ФОП Стецюку Ю.А. та ТОВ «Платформа».

Тут ми маємо зробити ремарку. Ми вже писали про те, яким саме чином чиновники Житомирської обласної державної адміністрації змогли спрямувати «не туди» майже два мільйони гривень під час сумнозвісного форуму. Ще тоді увагу деяких журналістів та громадських діячів привернула подія, яка розгорталася 11 березня 2019 року у межах робочого візиту у Житомир президента України Петро Порошенка, який взяв участь у засіданні Ради регіонального розвитку Житомирщини на заводі «Кромберг енд Шуберт». На наші журналістські запити ми отримали офіційні відповіді, що департамент фінансів ЖОДА взагалі не в курсі того, звідки взялися кошти. Але ще цікавіша відповідь тодішнього керівника апарату ЖОДА Олексія Шатила: «У Житомирській обласній державній адміністрації кошти для проведення Ради регіонального розвитку не виділялись». Тобто на питання, «за чий рахунок банкет», чиновники відповідати не захотіли. Наші журналісти-розслідувачи тоді змогли встановити, хто, скільки та куди витратив грошенят на це феєричне дійство. Але жодного кримінального наслідку для фігурантів не відбулося. До того ж Ярослав Лагута зараз дуже впевнено себе почуває у кріслі очільника Дарницької РДА м. Києва. А ось пані Тетяна Парфентієва, за чутками, готується очолити обласний краєзнавчий музей. Але підкреслюємо – за чутками…

Далі в аудиторському звіті за №04-10/13 від 11.11.2019 року краще розбиратися представникам слідчих органів, тому що на кожній сторінці наводяться факти нецільових використань бюджетних коштів, факти подвійної чи потрійної оплати за одні й ті ж послуги на величезні суми. 

Особливо звертає на себе увагу фестиваль «Жовтень в Жовтні», який проводила ГО «Житомир, зроби голосніше!». Керівником організації є рідна сестра Т. Парфентієвої Людмила Зубко, за сумісництвом дружина Геннадія Зубка. Ось саме на цей сумнівний захід від громадської організації управління культури переплатило 141,8 тис. гривень. Чисто так по-сімейному…

У подальшому привертають до себе увагу величезні кошти, які перераховуються за організацію різноманітних заходів одним і тим же особам. Причому організаторами за наказами були визначені Житомирський драмтеатр, Житомирська філармонія та інші заклади культури, фінансування яких знову, відповідно до аудиторського звіту, було подвійним: офіційним та у власну кишеню. 

Також згідно з аудиторським звітом вражає кількість комунальних закладів, дублюючих роботу один одного; установ, діяльність більшості яких полягає у створенні посад з високою заробітною платою без особливої чітко визначеної мети діяльності самого закладу. Це стосується вже зазначеного Житомирського обласного центру народної творчості, Житомирського обласного туристичного інформаційного центру та інших. Є висновки експертів, що діяльність даних комунальних установ взагалі обумовлена легалізацією бюджетних коштів. Саме за цим фактом було відкрито кримінальне провадження щодо діяльності КУ «Житомирський обласний центр народної творчості». 

Щодо взагалі стану культури у Житомирській області справа дуже плачевна. У приміщенні кінотеатру «Жовтень» ГО «Житомир, зроби голосніше», яку очолює Людмила Зубко (дружина екс віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубка), за допомогою Українського культурного фонду, який очолює Марина Порошенко, під патронатом управління культури та туризму, яким керує Тетяна Парфентієва, рідна сестра Людмили Зубко, проводилася виставка робіт Божени Чагарової, на яку було витрачено майже 500 тисяч гривень. 

На виставці «Боже На: життя і творчість Божени Чагарової» було представлено 47 робіт із 2-х тематичних колекцій «Пінчук» та «Шекспір». Варто зауважити, що мистецтво Божени Чагарової, яка хворіє на параноїдальну шизофренію, належить до так званого «примітивного мистецтва», тобто до мистецтва, яке не має великого впливу на розвиток культурного середовища у суспільстві. Отже, витрачена сума викликає дуже багато питань до організаторів цієї виставки.

Минулого року філармонію очолила дружина депутата обласної ради від партії БПП Андрія Руденького (виконавчого директора ТОВ «АЛЕНРУД», смт Черняхів – ТМ «Рошен») – Тетяна Руденька, яка одразу на лист-прохання від начальника управління культури та туризму ЖОДА Тетяни Парфентієвої організувала безкоштовні концерти по селах області за безоплатною участю артистів філармонії. У заявці дати концертів співпадають з агітаційними заходами у даних населених пунктах за кандидата у президенти України Петра Порошенка. 

Керівництво філармонії та обласної ради також є фігурантами скандалу з купівлею нового автобусу. Нагадуємо, що Житомирська обласна філармонія ім. С. Ріхтера відсвяткувала 2 березня 2018 року свій 80-річний ювілей святковим концертом «Велич мистецтва у музиці». Під час концерту голова Житомирської обласної ради Володимир Ширма та заступник голови ЖОДА Ярослав Лагута вручили тодішньому директору Петру Даценку подарунковий сертифікат на суму 2 млн 500 тис. грн на придбання нового автобусу. На ці кошти був куплений автобус, що був в експлуатації, який на даний час перебуває на майданчику обласної типографії. Після купівлі з’ясувалося, що придбаний автобус – суцільний металобрухт, не придатний до використання. Хто буде відповідати та чи є можливість відремонтувати автобус, навіть після кількох запитів до управління культури та туризму ЖОДА та обласної ради з’ясувати не вдалося. Ця тема неодноразово висвітлювалася житомирськими ЗМІ. 

На початку 2019 року у ЗМІ з’явилася публікація щодо розкрадання коштів у Центрі народної творчості. Керівником цього закладу, незважаючи на кримінальне провадження та супротив громадськості, було призначено Альону Сердечну, з якою був укладений контракт на п’ять років. Лобіювала це призначення депутатка облради, голова гуманітарної комісії Олена Галагуза. 

Жахливим також є стан у галузі театрального мистецтва. В області діє тільки два професійних театри: Житомирський український академічний музично-драматичний театр ім. І.Кочерги та обласний академічний театр ляльок. Основною проблемою театру ляльок є його розташування на центральній вулиці Житомира – Михайлівській. Саме зручне розташування його приміщення постійно приваблює комерційні структури, які намагаються у будь-який спосіб відібрати його під заклади харчування. Цього року Житомирською обласною радою були виділені кошті для реконструкції фасаду театру. Але цього, на жаль, не сталося. На даний час актори власноруч тимчасово перекрили дах підручними засобами, адже дощем заливає сцену театру. Управління культури ЖОДА до цього байдуже. Неодноразові звернення до влади ні до чого не призвели.

Аналогічна проблема і з реконструкцією музично-драматичного театру. З часу відкриття у цей культурний об’єкт не було жодних капіталовкладень, тим паче жодної реконструкції. Наприкінці березня 2019 року тодішній голова Житомирської ОДА Ігор Гундич анонсував реконструкцію Житомирського драмтеатру за 35 млн грн. 11 грудня 2018 року департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА уклав договір з ТОВ «Група «Гарант» на розробку проєктної документації на будівництво об’єкта «Ремонтно-реставраційні роботи по будівлі Житомирського академічного українського музично-драматичного театру імені Кочерги» за 1 млн 398 тис. 379,66 грн без ПДВ.

На журналістський запит до керівництва театру і управління культури та туризму ЖОДА щодо самої концепції реставрації театру була отримана відповідь, що це є комерційною таємницею і у договорі, укладеному з виконавцями робіт, є пункт про нерозголошення цієї концепції. Це викликає величезне здивування та сумніви в якості проєкту. Підставою для таких побоювань є попередні дві реконструкції обласної філармонії, внаслідок чого вона втратила велику частину функціональності як закладу культури для проведення вистав. 

Отже, ми можемо зробити висновки: кошти на галузь культури у Житомирській області виділялися величезні. Але всі вони, вірогідно, за змовою між депутатами Житомирської обласної ради та керівництвом управління культури та туризму ЖОДА майже повністю були спрямовані не за цільовим призначенням. 

Чи буде хтось відповідати за це – покаже час. На адресу прокуратури та ГУ Нацполіції в Житомирській області направлені відповідні журналістські звернення. А у той час дехто з фігурантів вже зміг облаштуватися у нових владних кріслах у Києві та отримав інші посади.

До речі, у висновках аудиторського звіту зазначені прями втрати від неефективних управлінських рішень управління культури та туризму ЖОДА під керівництвом Т. Парфентієвої на суму майже два мільйони гривень, а ще 2 мільйони 488 тисяч гривень – це втрати від того, що ніхто не може зрозуміти, що робити з придбаним за подарунковий сертифікат автобусом для філармонії BOVA FUTURA, 2008 року випуску, який є суцільним металобрухтом… Можна сказати, що «попередники» докерувалися…

Руслан Мороз

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:55 До уваги платників за спеціальне використання лісових ресурсів 17:29 Володимир Зеленський підписав зміни в закон про соціальний захист дітей-сиріт 17:00 На Овруччині вигоріло поле скошеної пшениці на площі 5 га 16:41 На Житомирщині 9 депутатів сільської ради оштрафовано за несвоєчасно подані декларації без поважних причин Від читача 16:08 Батько-депутат заплатив 429 000 грн аліментів!!! Стягнення заборгованості зі сплати аліментів залишається пріоритетним в роботі органів державної виконавчої служби Хмельницької області. 16:30 Уже восени суд має розглянути питання знесення старої будівлі 34-ї школи 16:21 Мандруй Житомирщиною: долучайтеся до нового туристичного маршруту «Поліськими стежками» 16:00 Під час пожежі у Пулинському районі загинув 50-річний чоловік 15:40 Спільна робота та персональна відповідальність кожного – запорука спроможних громад 15:20 Інспектору-екологу, підозрюваному в одержанні неправомірної вигоди, обрано запобіжний захід та відсторонено від посади 15:00 Тричі коронований: чоловік з Тернопільської області, ймовірно, поставив рекорд, він уже втретє заразився COVID-19 14:38 Житомирщина не готова до послаблення карантину 14:22 Що спостерігати на небі в серпні: метеорний потік Персеїди, п'ять яскравих планет і дві комети для телескопа 14:02 Щодо програмних РРО - інформує податкова 12:38 Житомирщина: безоплатна правова допомога тепер і в мобільному застосунку 12:18 Житомирське ТТУ приймає другу партію білоруських тролейбусів 12:04 Юрій Опанасюк: Житомир – це моє місто, і я хочу, щоб воно було сучасним, комфортним і красивим! 12:00 Лугинська поліція затримала вантажівку з дубовою деревиною без відповідних документів 11:46 Вночі у Житомирі зупинили таксі, яким кермував водій під наркотиками 11:41 На Пулинщині поліція викрила молодика у шахрайстві з чужою банківською карткою
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up