«Отруйний ґрунт, вкрадені податки й зруйнований міст», — як мер Сухомлин та гіпермаркет «Епіцентр» інвестували у Житомир?

«Отруйний ґрунт, вкрадені податки й зруйнований міст», — як мер Сухомлин та гіпермаркет «Епіцентр» інвестували у Житомир?

Будівельний супермаркет «Епіцентр» у Житомирі. Його позиціювали як успішний інвестиційний проєкт, що надасть додаткові надходження до бюджету, подарує місту нові робочі місця, розв'яже екологічну проблему з колишньою нафтобазою, з якою за 5 минулих років місцева влада нічого не робила.

Власники мережі гіпермаркетів та влада міста анонсували навіть будівництво нової транспортної розв'язки там, де розташований Київський міст (біля З/Д вокзалу) — адже фури із будівельними матеріалами та автомобілі майбутніх покупців значно збільшать навантаження на і старий, втомлений часом та відсутністю ремонтів міст.

Обіцяли все що завгодно, аби тільки отримати ласу земельну ділянку, розташовану дуже вдало. Із другої спроби вони таки її отримали, а далі — вщент зруйнований київський міст, що може будь-якої миті впасти на голови житомирян, абсолютно безсоромне відкриття під час карантину, що стало причиною додаткової захворюваності на коронавірус, і масштабна екологічна катастрофа — адже отруєний нафтопродуктами ґрунт «Епіцентр» просто вивіз та розкидав по місту, та за його межами. Отрута потрапила до ґрунтових вод, а звідти — на поля та городи людей.

Родзинка на торті — за весь цей безлад власники гіпермаркету не сплатили жодної копійки податків до бюджету міста. Як так сталося, і чому в усіх цих кричущих питаннях міська влада встала на бік великого бізнесу, геть забувши про інтереси людей? Читайте в нашому матеріалі ...

Коротка передісторія:
Будівельний супермаркет «Епіцентр» в Житомирі розташований за адресою Київське шосе, 4/2. Ще з радянських часів на тому місті знаходилася нафтобаза — у кінці 2003-му вона збанкрутувала, і земельна ділянка відійшла у власність міста. Зазначимо, що весь цей час на ділянці «спокійно» лежав насичений нафтопродуктами ґрунт, постійно наражаючи мешканців навколишніх будинків на небезпеку, та жодна каденція міської влади на цей кричущий факт не звернула уваги.

Водночас компанія ПАТ «Нова лінія» — власник мережі будівельних магазинів «Епіцентр», вже давно мріє про Житомир. У 2011 році компанія планувала звести гіпермаркет у Житомирському ботанічному саду — але тоді мешканці району повстали проти незаконного будівництва, і у 2014-му році суд скасовував скандальне рішення міської ради щодо вилучення земельної ділянки площею майже 5,4 га у Житомирського агроекологічного університету на користь будівництва «Епіцентру».

У 2018-му компанія мала намір будуватися у центрі міста, біля Третьої гімназії — але і там не склалося. У 2019-му році «Нова лінія» повертається до Житомира, придбавши старі приміщення нафтобази приблизно за 15.5 мільйонів гривень. Керівництво компанії попередньо «домовилось» із Сухомлином — і, питання дозволу на будівництво гіпермаркету виноситься на позачергову сесію 24 липня 2019 року.

Як і минулого разу, «Епіцентр» заходить у місто з порушеннями — і з першої спроби депутати відхиляють надання дозволу на будівництво. Та його вже погоджено у владних кабінетах, і саме тому 26 липня 2019 мер скликає другу позачергову сесію.

Мер Сухомлин та представник «Епіцентру» Дмитро Байдюк обіцяють Житомиру величезні податки, нову транспортну розв'язку замість Київського мосту, величезну кількість робочих місць, і депутати прогнозовано підтримують будівництво  гіпермаркету. На цьому наша історія мала б закінчитися — але найцікавіше тільки починається.

Отруйний ґрунт:
Восени 2019-го у Житомирі сталася масштабна екологічна катастрофа — понад 600 тисяч тонн отруйного ґрунту було знайдено на околицях Житомира: вміст отрути у них перевищував норми у 1500 разів!

«Епіцентр» вже «порішав питання» у міській раді та розпочинає будівництво. Жодних екологічних експертиз, оцінки впливу на довкілля та проєктів будівництва ніхто не робить. Вони
просто будують ... Але ж на місті колишньої нафтобази — а там отруйні гранти, насичені під зав'язку токсичними залишками нафтопродуктів. Їх, мабуть, потрібно якось утилізувати, але це і коштує дорого, і додаткового часу потребує. І «Епіцентр» приймає найпростіше рішення — просто знімає отруйний шар ґрунтів, та розвозить його околицями нашого міста.

Зазначимо, що на початку будівництва «Нова лінія» обіцяла очищення та рекультивацію
отруйних ґрунтів — та згодом щось пішло не так:

Звичайні люди відчувають шалений сморід, у криницях на Мар'янівці, в Глибочиці та біля Аеропорту, на Станишівці, біля Малинського ринку вода стає отруйною. Спочатку ніхто не розуміє, звідки взялися ці тонни землі, отруйні та токсичні?

Міська влада, як зазвичай, нічого не бачить, спокійно очікуючи на шалені інвестиції (а можливо,
отримавши гарні інвестиції до власної кишені, просто закриває на все очі? Авт.). А от люди в паніці, і звертаються до громадської ради, поліції, активістів.

"Біля аеропорту у Житомирі токсичний ґрунт висипали просто на полі, зайнявши площу понад
2.5 га. Спеціалісти – екологи взяли проби ґрунтів, і отриманий результат експертизи шокував навіть
досвідчених спеціалістів — у порівнянні з «нормальною» землею вміст неполярних вуглеводів склав 19 944 мг/кг, що перевищує норми майже у 20 тисяч разів, у порівнянні з «умовно чистою» землею (ґрунт, який не придатний для вирощування городини тощо, але може використовуватися для технічних потреб, авт.) – у 1 424 рази", – розповідає громадський активіст Ігор Малі.


"Сморід був настільки страшний, і настільки токсичний, що мені стало погано просто на місті
відібрання зразків, і довелося звертатися до лікарів", – розповіла згодом голова Громадської ради при ОДА Наталія Волинець, яка, на прохання громадськості, приєдналась до розв'язання цього питання.

Після публікацій у ЗМІ та громадського розголосу до справи нарешті підключається поліція:"По факту забруднення земель у слідчому управлінні було зареєстроване кримінальне провадження за статтею 239 — забруднення або псування земель", – повідомив начальник слідчого управління ГУ НП Дмитро Куліков.

На даний час поліція продовжує розслідування справи — отруйний ґрунт частково вивезли, а частково залишили там, де й покинули. «Епіцентр» працює та заробляє, а залишки нафтопродуктів спокійно продовжують потрапляти до ґрунтових вод, отруюючи житомирян.

 

Скандальне відкриття у розпал епідемії:
2020-й рік шокував українців новою, невідомою хворобою — коронавірусом. Через епідемію COVID-19 в Україні оголошують жорсткий карантин — закриті ринки й майже усі магазини, окрім продовольчих та аптек, не працюють ресторани та громадський транспорт, доступ до певних регіонів обмежений, дороги перекриті. Людям забороняють відвідувати парки та сквери, закривають храми під час релігійних свят, вимагають не виходити на вулицю без нагальної потреби.

Саме в цей, надважкий для країни час — у вихідні 11 та 12 квітня 2020 у Житомирі святково відкривають будівельний гіпермаркет «Епіцентр». І поки весь малий бізнес не працює, сидячи на карантині та сплачуючи податки з власних заощаджень, наш гіпермаркет в умовах повної відсутності конкурентів отримує надприбутки — а міська влада і поліція традиційно цього не помічають.

Гіпермаркет – привид: «Епіцентр» працює без жодних дозвільних документів:

Скандальне відкриття та повний ігнор як законодавчих, так і етичних норм обурюють людей. Тим часом виявляється, юридично «Епіцентру» взагалі не існує — такий собі гіпермаркет-привид.

"Юридичний відділ політичної партії Нацкорпус та ГО "Громадська оборона" звертаються до відповідних органів, та дізнаються, що Епіцентр у Житомирі не має жодних дозвільних документів — ані на будівництво, ані на відкриття і подальшу роботу. Компанія самовільно захопила 3,4 га землі, і, саме через відсутність документів, взагалі не сплачує податків до міського бюджету", – розповідає громадський діяч Максим Мелешко.

12 травня активісти Національного корпусу спільно з мешканцями Житомира блокують «Епіцентр», аби привернути увагу міської влади та поліції до незаконної діяльності «Епіцентру», адже останні з незрозумілих причин закрили на це очі.

А де ж ті податки?

І поки міська влада розповідала усім , що з «Епіцентром» нічого вдіяти не можна, громадські активісти довели, що іноді навіть в Україні закон може працювати на людей. Завдяки зверненням до суду, тиску від громадськості та акціям протесту команда юристів ГО «Громадська оборона» спільно з активістами Національного корпусу змусили гіпермаркет сплатити близько 9.5 мільйонів грн. податків до міського бюджету Житомира.

"А саме — 6 мільйонів грн. компанія «Епіцентр-К» планує вкласти у розвиток соціальної та інженерно – транспортної інфраструктури міста, ще близько 700 тисяч грн. витратять на будівництво скейт-парку. Також у вигляді податку з доходів фізичних осіб сплачено 1.45 мільйона грн., та близько 2 мільйонів грн. ЄСВ та ВЗ. Нарешті сплачено податок на нерухомість у розмірі близько 27 тисяч грн.

По факту незаконного будівництва та подальшої роботи «Епіцентру» відкриті кримінальні справи, по деяким із них вже виненсено справедливі рішення. Зокрема, держгеокадастр встановив факт самовільного зайняття земельної ділянки та дав штраф у розмірі більше 500 тисяч грн.", – повідомив  юридичний відділ партії Національний корпус.

Безумовно, хлопцям варто подякувати. А ще цікаво, де весь цей час була міська рада? Чому мер Сергій Сухомлин, його заступники та цілий юридичний відділ, які отримують чималі зарплати саме з міського бюджету, просто не помітили ?

Чому міська зРада нічого не робить?
Виникає цілком логічне питання — як так, що звичайні люди, мешканці Житомира, небайдужі громадяни, не маючи жодних ресурсів та владних повноважень, помітили, що Епіцентр працює всупереч закону, довели цей факт і змусили компанію сплатити хоч мінімальні податки до міського бюджету, а власне міська рада, яка напряму зацікавлена у наповненні бюджету громади, не зробила взагалі нічого?

На початку мер Житомира активно підтримував компанію, розповідав і про новий міст, про
податки та шалені інвестиції у місто — а згодом, коли абсолютно нічого з обіцяного зроблено не було, просто не «помітив» ніяких порушень. Коли «Епіцентр» відкрився у розпал епідемії, мер лише зауважив, що «нічого із цим зробити не може», і все?

Для усіх інших в Житомирі діяв більш суворий закон — за відкриття під час карантину навіть маленького кіоску, чи магазинчику на підприємців чекали величезні штрафи та перевірки контролюючих органів. При цьому, маленькі підприємці сплачували всі податки та оренду — і без знижок, хоч сиділи вдома. А Епіцентр спокійно собі працював, нічого не платив, а влада і поліція виявилися безсилими, забули про свої повноваження, та наплювали на інтереси громади. Дивно, правда? Можливо, їх певним зацікавили не помічати порушень?

Зруйнований міст — щоденна загроза життю житомирян:
20 серпня керівник СБУ у Житомирській області Сергій Лисак направив офіційного листа до міської ради та особисто мера Сергія Сухомлина. Причина — аваріний Київський міст, який може впасти у будь-який момент. Споруда потребує негайного ремонту, несе щоденну загрозу життю та здоров`ю людей, і з цим треба щось робити — терміново!

Міст побудовали ще у 1957 році, а останній капітальний ремонт робили у 1977 році. «Міст зруйновано на 70%, а навантаження на нього величезне, значною мірою і через будівництво «Епіцентру», – йдеться у листі СБУ, в якому радять негайно відреагувати на ситуацію.

Нагадаємо, що перед будівництвом компанія «Нова лінія», власник мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр», обіцяла місту новий Київський міст. Наміри компанії особисто підтримував і мер міста Сергій Сухомлин.

"Є лише маленьке але ... Все це вони обіцяли перед будівництвом. Наразі гіпермаркет зведений, працює та приносить чималий дохід власникам та іншим зацікавленим особам. А за втрачений міст нехай платять житомиряни — з власної кишені, з власних податків", – саме
так вважає діюча каденція міської влади, враховуючи її вчинки.

Що далі?
А далі — вибори. Якій вибір ми зробимо 25 жовтня? На користь діючої злочинної влади, за майбутнє «Епіцентру?» — а може за майбутнє наших дітей. Я не знаю, за кого потрібно голосувати... Про те я точно знаю, за кого голосувати не можна ні в якому разі.

Діючий мер Сергій Сухомлин — людина без совісті та честі, мер, який непросто не виконує обіцяного (це йому іще можна було б пробачити), але, нажаль, заради власного збагачення ставить на карту наше життя, здоров`я та безпеку. Такого терпіти однозначно не можна ...

 

 

 

Коментарі (44)
 • Ігор Мазепа

  Показовим є те, що мера захищають, як правило російськомовні представники того народу, для якого бандитизм і злодійство - спосіб життя.
 • Ігор Мазепа

  Все то дрібне  хуліганнство на фоні того, що були змахльовані  вибори.
 • Vitalii Kravchuk

  А 20мин.каждый день все новый и новый фейк вбрасывает!)
 • Роман Титаренко

  20хв-фу
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up