Нові правила: споживачі газу можуть самостійно встановлювати індивідуальні лічильники

Нові правила: споживачі газу можуть самостійно встановлювати індивідуальні лічильники

Президент Петро Порошенко підписав закон, що посилює права споживачів природного газу. Відтепер міськ- та облгази не можуть встановлювати будинкові лічильники без згоди ОСББ і до 2021 року мають забезпечити індивідуальними лічильниками всіх своїх абонентів.

Закон врегульовує невизначеність щодо типів лічильників газу. Нею користувалися міськ- та облгази, встановлюючи не індивідуальні, а будинкові лічильники для споживачів у багатоквартирних будинках з газовими плитами.

Задля захисту інтересів побутових споживачів природного газу Закон визначає:

- загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку;

- побутові споживачі можуть самостійно встановлювати індивідуальні лічильники газу з подальшою компенсацією витрат за рахунок коштів, які вони сплачують за природний газ операторам газорозподільної системи;

- операторам газорозподільної системи заборонено припиняти постачання газу у багатоквартирний будинок у разі ненадання співвласниками такого будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу.

«Встановлення будинкового лічильника обходиться розподільчим компаніям дешевше і виконується швидше. Вже зараз, встановивши будинковий лічильник, є можливість виставляти рахунки всім квартирам без лічильників за середнім обсягом споживання, що у рази перевищує нормативи Кабміну в розрахунку на особу», –  зазначає Роман Ніцович, керівник програм аналітичного центру DiXi Group.

Порівняємо: для будинку, де лише газові плити і централізоване опалення

- за нормами споживання газу у разі відсутності лічильників

Для будинку зі 100 квартир, у кожній з яких прописана одна особа і не встановлено будь-яких, у тому числі індивідуальних, лічильників, загальне споживання становитиме 33 кубометри газу на місяць.

- з будинковим лічильником (на основі середньорічного споживання 1 абонента)

Для будинку зі 100 квартир, у кожній з яких прописана одна особа і встановлений будинковий лічильник, загальне споживання становитиме 162,5 кубометри газу на місяць.

Тепер загальнобудинкові лічильники можуть встановлюватися лише за згодою ОСББ. Разом з тим, якщо ОСББ відмовиться від такого лічильника, заборонено припиняти газопостачання абонентам цього будинку.

Натомість, згідно з новим законом, міськ- та облгази зобов'язані забезпечити установку індивідуальних лічильників газу до 1 січня 2021 року.

Також споживачі зможуть самостійно поставити собі такий лічильник. Міськ- чи облгаз має компенсувати витрати за рахунок тарифу на розподіл газу (він є частиною платіжки). Порядок такої компенсації ще має визначити уряд.

Розподільчі компанії не мають права відмовити малозабезпеченим категоріям громадян (отримувачам субсидій та інших соціальних виплат) у встановленні індивідуальних лічильників на умовах розтермінування оплати терміном до 3 років.

Таким чином, облгази отримали ще 3 роки на встановлення індивідуальних лічильників, адже попередній термін сплив 1 січня цього року. Також споживачі отримали можливість самостійно вирішити проблему обліку, не чекаючи на «добру волю» обл- чи міськгазу.

Аліна Бойко

Матеріал підготовлений у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Коментарі (1)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

keyboard_arrow_up