Різноманітні акції протесту під стінами Житомирської облдержадміністрації вже стали традицією. Сесія Житомирської облради, яка відбулася 23 травня, не стала винятком – з транспарантами прийшли жителі селища Головине Черняхівського району.
У протестувальників було лише дві вимоги – створити Головинську ОТГ і не дати приватизувати місцевий гранітний кар`єр.
«Ми прийшли до ЖОДА та облради з вимогами створити Головинську ОТГ, захистити Головинський кар'єр, який розкрадають. Ми в своєму селищі не можемо жити, працювати, бо приходять злодії, щоб набити кишені. Нам облрада та місцева рада не дають створити ОТГ. Вони вертають документи, постійно відмовляють в цьому. Були неодноразові звернення, але все марно. Кар'єр продали по шматках приватним структурам за 12 мільйонів гривень, тобто даром. Там тільки залізнична дорога коштує біля 8 мільйонів гривень. Гроші просто відмиваються», – розповідають мешканці Головиного.
Головинський селищний голова Іван Гетьманенко припустив, що прагнення людей створити ОТГ не увінчуються успіхом, ймовірно, через супротив обласної влади.
«Я – селищний голова з 2015 року. Як тільки я приступив до своїх обов'язків, ми вирішили створити державне підприємство "Головинський кар'єр", яке б годувало все селище та яке побудувало все селище, адже всі комунікації знаходяться на даному підприємстві. Потім ми хотіли зробити свою громаду, своє ОТГ, але Ігор Петрович Гундич сказав нам, щоб було не менше 5 тисяч населення. Тому ми домовились з селами поруч всім об'єднатися. Всього було б 5,5 тисяч населення. Спочатку всі були згодні, а потім тих депутатів, які працювали в бюджетних установах, змусили відмовитися від своєї згоди. Напевно, це було зроблено за указівкою Ігоря Петровича. А потім ті землі, де стоїть кар'єр, почали роздавати під індивідуальне господарство. Тобто це була крадіжка землі», – повідомив Іван Гетьманенко у коментарі «20 хвилин».
Люди звертаються до обласної ради, до прокуратури, до інших структур з проханням допомогти. «Викрадено майже 16 гектарів землі. 5 лютого були сходи села, ми ініціювали делегацію до обласної ради, але тоді нас проігнорували та не дали виступити. Наше питання зняли з порядку денного. Ми звернулися до деяких депутатів, але також марно. 16 травня ми знову провели повторно сходи села, де ми прийняли звернення до всіх, щоб нам дали змогу створити громаду та залишити кар'єр у державній власності», – розповів Головинський селищний голова.
Депутати під час сесії проголосували за те, щоб дати жителям Головиного слово. До депутатів звернувся Іван Гетьманенко: «Шановні, я звертаюся до вас, звертаюся до прокуратури Житомирської області з приводу крадіжки. Це особисті селянські господарства – 18 гектарів землі. Тому звертаюся до прокуратури розслідувати незаконність договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу Головинський кар`єр за 12 мільйонів і звертаюся до Служби безпеки України. Земля належить Головинській селищній раді, і розпоряджатися нею має вона. А ви не даєте створити ОТГ».
Депутат Житомирської облради Олександр Чорноморець запропонував вивчити питання впорядкування роботи Головинського кар`єру і створення ОТГ більш детально на комісії, на яку запросити селищного голову, фахівців, представників громадськості.
Голова Житомирської облради Володимир Ширма зауважив: «Обласна рада готова розглянути зараз чи на наступній сесії проект». Однак активісти перебили його, зауваживши, що подавали усі необхідні документи. На запитання Володимира Ширми з цього приводу у секретаріаті повідомили, що документів в обласній раді немає.
«Відповідно до порядку створення ОТГ, місцева влада ініціює створення територіальної громади. Це – повноваження обласної державної адміністрації, вони розглядають спроможність чи неспроможність, і потім ОДА вносить проект рішення», – пояснив Володимир Ширма. Представники громадськості не погодилися з аргументацією голови облради, зауваживши, що необхідні документи подавалися, а їх відсутність – злочин.
Слово взяв голова ОДА Ігор Гундич: «Питання в тому, що на сьогодні ви можете багато розповідати про спроможність цієї громади. Але вас, перш за все, не цікавить спроможність громади, вас цікавить, я так розумію, Головинський гранітний кар`єр». Губернатор зауважив, що претензій до депутатів обласної ради не повинно бути, бо саме він ініціює розгляд цього питання на сесії і несе відповідальність за це рішення. «Поки я не буду бачити спроможність цієї громади, чи по території, чи по кількості населення, я ніколи не підпишу цей висновок».
«Якщо пропозиція про створення ОТГ буде винесена в облраду, ми внесемо в порядок денний і підтримаємо», – підсумував Володимир Ширма.
З криками «Ганьба!» незадоволені представники Головино покинули сесійну залу, тож, схоже, це не остання їхня акція.
Ольга Сідлецька
Руслан Мороз
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 19 від 2 липня 2025
Читати номер