Екологічна катастрофа на «Бумажці»: чому мовчить влада?

Екологічна катастрофа на «Бумажці»: чому мовчить влада?

До редакції звернулися жителі мікрорайону Паперової фабрики у Житомирі з проханням про допомогу: люди задихаються, в їх вікна щодня летить сажа, а дітки постійно хворіють.

Водночас ніякої реакції з боку влади немає, а органи екологічної безпеки чомусь мовчать. Поспілкувавшись безпосередньо з жителями району, ми виявили три основні проблеми, які їх хвилюють.

Проблема №1: нам нічим дихати!

Житомирський картонний комбінат (ЖКК) – одне з найбільших підприємств міста, був зареєстрований у 2005-му році на базі паперової фабрики. Компанія активно розвивається, відкриваючи нові цехи, вводяться додаткові потужності. І це прекрасно, якби не одне але... Жителі довколишніх будинків вже не можуть спокійно відкрити вікно, приміщення відразу ж наповнюється пилом, а частинки сажі осідають на всіх поверхнях. На вулиці відчувається неприємний запах, за словами жителів, пахне горілим і чимось хімічним. Жителі не можуть сказати точно, з якого конкретно підприємства йде запах, і просять владу перевірити їх усі.

Ось що нам розповіла Аліна, матуся 3-річного Ярослава: «Ми тут живемо з самого народження, зараз пішли в садок, але постійно хворіємо. І починаємо замислюватися про переїзд. Малий (Ярослав – авт.) дуже часто хворіє, вже кілька разів ми лежали в лікарні з діагнозом «обструктивний бронхіт алергійної природи». Лікарі кажуть, що це може бути пов'язано з тим, чим ми дихаємо. Якщо подразник не усунути, то з часом ця алергія може перерости в астму».

Ольга, мама 6-місячної Ганнусі, бідкається: «Ми виходимо гуляти з коляскою, і на ній постійно осідає чорний пил, сажа нібито. Але ж те саме – і в легенях моєї дитини. Ми не знаємо, що це, але так тривати не може! Ми розуміємо: підприємство, гроші – але ми теж хочемо жити».

На території мікрорайону розташований дитячий садок №3, який на даний момент відвідують 105 дітей.

Жителі «Бумажки» пов'язують різке погіршення екологічної обстановки та виникнення чорного диму і опадів з тим, що на заводі, ймовірно, з метою економії перейшли на альтернативні джерела енергії. Люди не розуміють, звідки береться цей чорний попіл і чому він, якщо нібито має органічну природу, не розкладається. Як все це впливає на здоров'я жителів району? Як розповідають місцеві, Житомирський картонний комбінат активно працює: якщо раніше для викидів була одна цегляна труба, то зараз побудували ще одну, додаткову, металеву – і викидів стало більше ...

Проблема №2: звалище полімерних відходів

За територією фабрики затишно розташувалося звалище полімерних відходів. Більше 12-ти років вони просто лежать на землі, під відкритим небом, а всі шкідливі речовини спокійнісінько випаровуються, забруднюючи тепер не ідеальну навколишню атмосферу, потрапляють в грунт і грунтові води, а звідти – в колодязі місцевих жителів і Селецьке озеро, в якому так люблять купатися житомиряни. Площа звалища вже становить понад 1 гектар і продовжує рости. Територія смітника з кожним роком зростає – всі шкідливі речовини потрапляють у повітря, грунт і грунтові води.

Проблема №3: знищення лісу

Восени 2017-го було вирізано і забудовано за вказівкою дирекції ЖКК понад 4 000 квадратних метрів лісу. Відзначимо, що ліс для місцевих – живі легені, єдиний санітарний бар'єр, який охороняє легені людей від агресивного навколишнього середовища. «Бумажка» – промисловий район, там знаходиться безліч виробничих підприємств. У центрі розташований Станишівський майдан – там проживають тисячі людей. Примітна сама історія вирубки цього лісу – поліцією відкрито 2 кримінальні провадження, в яких розслідуються факти корупції при роздачі цієї землі. Там фігурує, зокрема, екс-глава Станишівської ОТГ А.Р. Цьомох.

Якщо коротко: земля була виділена під садівництво і розділена на ділянки, які потім дивним чином опинилися у власності Житомирського картонного комбінату. Ліс був знищений, на його місці залили капітальний фундамент і побудували міцну будівлю.

Висновки

Поспілкувавшись з жителями району, ми побачили – люди «на межі». Деякі з них налаштовані радикально, адже під загрозою життя і здоров'я їхніх дітей, і пропонують влаштувати «паперовий майдан». «Як довго влада випробовуватиме наше терпіння?» – запитують вони.

На сесії Житомирської міської ради 7 лютого цього року активні жителі «Бумажки» направили звернення до Житомирського картонного комбінату, до Житомирської міськради – меру Сергію Сухомлину, а також начальнику державної екологічної інспекції Поліського округу Максиму Залізняку з вимогою негайно вплинути на екологічну ситуацію в мікрорайоні Паперової фабрика, перевірити діяльність всіх розташованих в окрузі підприємств і припинити шкідливі викиди...

За підсумками звернення, Сергій Сухомлин пообіцяв створити робочу групу, яка детально вивчить питання. У той же час ЖКК надав висновки санепідемстанції, згідно з якими їх викиди в атмосферу не перевищують норм, передбачених законодавством!

Безумовно, бізнес повинен розвиватися, це – податки до місцевих бюджетів, зарплати і розвиток регіону в цілому. Але, розвиваючи і модернізуючи підприємства, невже не можна встановити повітро- та водоочисні фільтри, щоб не забруднювати навколишню природу, і не перетворювати колись зелене місто в сіру пустелю? Сподіваємося, влада перед виборами почує жителів мікрорайону. Ми зі свого боку продовжимо стежити за ситуацією.

Руслан Мороз

Ольга Савицька

Коментарі (1)
  • Jurgen Graaf

    еще одна катастрофа...на Крошне-одна и на Бумажке-вторая...Уважаемые(?)журналисты,словом "катастрофа" обозначается событие,затронувшее своими последствиями,как минимум,город.Давайте встретимся на Офицерской и я вам покажу еще одну-две катастрофы вселенского масштаба.Мусор не вывозят,кульки по ветру летают,лес режут и вывозят непонятно куда и прямо под домом вытекает ручей ливневой канализации,куда частный сектор врезал фекальную...вонь-дичайшая!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

keyboard_arrow_up