Афера на 800 тисяч: як житомирські чиновники «розпиляли» проект «Безпечне місто»

Афера на 800 тисяч: як житомирські чиновники «розпиляли» проект «Безпечне місто»

Ні для кого не секрет, що фраза з відомого серіалу «Гра престолів», яка звучить як «зима близько», у Житомирі сміливо можна перефразувати на «вибори близько». Популізм чиновників усіх рівнів просто зашкалює.

Обіцянки-цяцянки сиплються, як з рогу достатку, наліво і направо. Тому і міській владі Житомира займатися популізмом і «космічними» проектами не вперше. А насправді справи розходяться з «казками» і кругом присутні тільки шкурні інтереси.

І навіть на таких проектах, як «Безпечне місто», які робилися більше за ініціативою ряду підприємців і приватних інвесторів, міські чиновники розробили та запустили свої «схеми». Одним словом, навіть там, де йде боротьба зі злочинністю, заробити на цій злочинності, так би мовити, раз плюнути.

«Жаба» і тут намалювалася: з'явилися схеми відмивання бюджетних грошей, тиск на бізнес, незакриті борги за давно виконані роботи, поширення неправдивої та недостовірної інформації.

Сьогодні житомиряни можуть зі скорботою спостерігати, як розпилюється і вмирає настільки інноваційний проект, як «Безпечне місто», який повинен працювати на благо безпеки нашого міста і житомирян, проект, який компанія «BSI-Group» допомогла реалізувати, виправивши всі проектні помилки «професіоналів», проект, який народився і був реалізований більше на ентузіазмі, на даний час просто вбитий міськими чиновниками.

Проект «Безпечне місто» був найкращим інноваційним проектом року в Україні, не мав і зараз не має за багатьма параметрами і технологіями аналогів в Україні та й за кордоном. Компанія-інтегратор неодноразово намагалася вирішити питання шляхом переговорів, в тому числі публічно, але це виявилося досить «незручно» для мерії, яка на жодні публічні перемовини не з’явилась, натомість розпочала висувати надумані звинувачення щодо втручання в роботу системи та її незахищеність, в тому числі порушуючи закони, надаючи неправдиві свідчення.

На сьогодні в місті не працює половина камер, а архівних записів взагалі майже немає, устаткування не обслуговується кваліфікованим персоналом і фахівцями – це результат самостійного обслуговування комунального підприємства «Міський інформаційний центр» (далі — КП «МІЦ»).

Керівник КП «МІЦ» під прямим патронатом міського голови та його радника під виглядом самостійного обслуговування роздув фонд заробітної плати КП та ще й вимагає додаткового фінансування на 60-70% більше, ніж було раніше (попередні суми обслуговування можна знайти в «Прозорро» ).

Обслуговування, а якщо точніше, то відмивання бюджетних коштів тепер дуже зручно робити через близькі компанії і ФОП, без всяких «Прозорро», без будь-якого досвіду, вимог до компанії, наявності сертифікованого персоналу і устаткування і т.д. А найчастіше це взагалі відбувається на папері.

При цьому мер міста Сергій Сухомлин продовжує заявляти: «Я вже казав, що вартість обслуговування була в кілька разів більшою, ніж та, яку нам запропонували».

А в підсумку директор КП «МІЦ» Валентин Харченко просить у депутатів на депутатських комісіях 850 тис. грн. на «Безпечне місто», потім, після коригування на сесії, близько 700 тис. грн. І це тільки на другий квартал і з урахуванням обслуговування ТІЛЬКИ 75 КАМЕР, але ж їх понад 120 штук – за решту просить доплату!

На сьогодні насправді обслуговування не ведеться, і ні поліція, ні СБУ не можуть користуватися системою в повному обсязі і постійно скаржаться на систему, від якої вже мало толку.

Модулі автоматичного визначення номерів та осіб на сьогодні також відключені. Чиновники міської  влади заявляють, що такі модулі аналітики взагалі не потрібні! Це ж просто нонсенс! Для цього система і розроблялася та створювалася!

І на той час, коли з'ясовується, що половина камер не працює, а архівів немає (а повинно забезпечуватися 30 діб архіву), деякі лінії зв'язку знаходяться в неробочому стані, їх навіть ніхто не ремонтує, директор КП «МІЦ» Харченко під патронатом своїх босів виводить бюджетні гроші через ФОПи, без будь-яких тендерів і «Прозорро». Та ще й цього виявилося мало! Він просить тепер ще 700 тис. грн. Апетит приходить під час їжі, тобто розпилу бюджету міста...

Повторюємо, але ТІЛЬКИ ЗА 75 КАМЕР вимагають 700 000 грн, та й просять ще доплатити!

Як розповів директор «BSI-Group» Олександр Безпалюк, їхня компанія, яка розробила і впровадила систему «Безпечне місто» в Житомирі, продовжує займатися аналогічними проектами в інших містах. Місто має грошовий борг перед компанією «BSI-Group» за фактично виконану роботу з 2016 року. Компанія «BSI-Group» надавала аутсорсингові послуги з обслуговування системи відеоспостереження (зовнішні послуги, при яких КП «МІЦ» забезпечувало виключно роботу операторів).

Згідно з договорами послуги були прописані дуже жорстко: досвід роботи не менше 10 років, аналогічні проекти, наявність навченого персоналу, наявність ІТ-сертифікатів, фахівців із систем, службовий транспорт, обладнання для обслуговування оптичних ліній зв'язку, мереж, обладнання діагностики, інструмент, резерв по камерам та іншого обладнання і т.д. Термін реагування на несправність та відновлення системи складав до 4-х годин, архівні дані зберігалися протягом не менше 30 діб. І все так і працювало.

Згідно з «Прозорро» сума обслуговування складала 25 тис. грн в місяць з урахуванням ПДВ, а фактично без вирахування податку прибуло 20 833 грн на місяць. За цю суму кваліфікований персонал компанії «BSI-Group» обслуговував і забезпечував безперебійну роботу системи, а саме:

  • більше 120 камер по місту (в т.ч. громадські зупинки + ОСББ, які підключили свої камери до «Безпечного міста», + всі камери з міських лікарень + камери підприємців, які підключили камери «нічних об'єктів торгівлі» до «Безпечного міста»);

  • внутрішні станції моніторингу КП «МІЦ» (5 станцій операторів);

  • всі сервери, софт і вся телекомунікаційна техніка і інфраструктура КП «МІЦ»;

  • понад 60 вузлових телекомунікаційних шаф розподіленої мережі «Безпечне місто» по всьому місту;

  • зовнішні станції моніторингу для операторів (2 станції Патрульної поліції, 1 станція міськвідділу поліції, 3 станції обласної Нацполіції, 2 станції СБУ, 1 станція Міськсвітла, 1 станція ЖДТУ + підключення в мерії);

  • місту було безоплатно запропоновано та встановлено і працювала понад одного року система автоматичної фіксації та визначення, пошуку номерів автомобілів на всіх виїздах з міста.

Все це безперебійно працювало, кваліфіковано та вчасно обслуговувалося та підтримувалося за 20 833 грн на місяць. І завдяки цьому мали офіційний результат: «...за цей час вдалося розкрити понад дві сотні тяжких злочинів та тисячі дрібних правопорушень і ДТП ...».

Презентація системи пройшла з великою помпою на багатьох телеканалах України. Виступили і «засвітилися фейсом» всі топ-чиновники Житомира, ну а результату зараз – нуль цілих, нуль десятих. Правоохоронці скаржаться, що не можуть повноцінно користуватися системою, КП «МІЦ» не може забезпечити архіви та якість роботи системи. Половина системи взагалі не працює в зв'язку з відсутністю кваліфікованих фахівців і купленого софту. При цьому на КП зараз використовується неліцензійне програмне забезпечення і проводиться «відкат» дати серверів назад, щоб створити видимість нормальної роботи та показувати наявність нібито заражень з камер на екранах.

А тим часом мер Житомира Сергій Сухомлин продовжує керувати процесом і неодноразово заявляти про те, що «вартість обслуговування була в кілька разів більшою, а ось зараз ми зекономимо».

Виявляється, що аналітика та інновації нашому місту не потрібні, на робочих групах радник мера Олександр Черняхович просуває установку аналогових систем і відеореєстраторів як по місту, так і у школах, садках та інших об'єктах.

А тим часом за обслуговування 75 камер просять майже 700 тисяч гривень за 2 квартали замість 150 тисяч – це арифметика, яка повністю влаштовує мера та його оточення.

Що стосується «BSI-Group», то через надумані заяви в поліцію їх спробували відсторонити від участі в проекті, перестали запрошувати на робочі групи за особистою вказівкою радника мера, тому що є багато питань, на які не хочуть і не можуть відповісти в мерії. Вигадали навіть «втручання в систему відеоспостереження» та вилучили за допомогою поліції частину серверів і телекомунікаційної техніки. Зараз витрачається час і гроші на суди і листування та отримання пояснення зі слідством, яке вже триває півроку.

Всі тягнуть час. А страждають житомиряни, тому що «розпилюються» наші гроші, з наших кишень, з наших податків. Але для чиновників будь-якого рангу державний бюджет давно став «рідною кишеню», з якої вони тягнуть гроші та не обтяжують себе зобов’язаннями, щоб прозвітуватися, куди пішли кошти.

Головне – більше популізму та видовищ, а народ усе «схаває»... Новий рік незабаром, та й вибори близько!

Руслан Мороз

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
12:42 За привласнення понад 85 тис. грн бюджетних коштів під час реконструкції футбольного поля гімназії у Бердичеві підприємець постане перед судом 12:20 У Житомирі через коротке замикання загорілася квартира: із задимленого приміщення евакуювали літню жінку 12:02 В Україну повертається спека - прогноз синоптика 11:41 У Малині з дитячого майданчика зникла 4-річна дівчинка: малечу шукали небайдужі і поліція Від читача 17:04 Що робити інвестору проблемної новобудови - чек лист від юристів 11:38 У Новоград-Волинському районі з’їхало у кювет і перекинулося авто: постраждали шестеро людей. серед яких четверо - діти 11:22 Протягом серпня житомирські пільговики зможуть безоплатно користуватися транспортом 11:02 Відсьогодні у Житомирській області встановлюється «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 10:54 У Коростені автомобіль збив велосипедистку: водія розшукує поліція 10:39 Музей космонавтики відзначив 50-річний ювілей 10:19 На Житомирщині: зареєстрована 38-а смерть від COVID-19: померла жителька Пулинського району 10:01 У Малині рятувальники деблокували з палаючого авто пасажирку, у якої вже зайнялося волосся і одяг 09:43 В Україні зафіксовано 990 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19. 09:25 Поки вчені шукають ліки від COVID-19, важливими лишаються превентивні заходи – дотримання дистанції та носіння масок 09:21 "Житомирводоканал" інформує про ремонтні роботи 09:17 На Житомирщині зафіксовано 27 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 09:10 Курси валют на 3 серпня: євро подорожчав до нового максимуму 09:00 У Житомирі буде ясний теплий день - до +24
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up