24 січня: свята, що не можна робити, погода у Житомирі

24 січня: свята, що не можна робити, погода у Житомирі

Сьогодні, 24 січня, в Україні — день зовнішньої розвідки, а в світі святкують Міжнародний день освіти та Міжнародний жіночий спортивний день. Віряни моляться до преподобного Феодосія Великого. До Нового року залишився 341 день.

Свята

24 січня в Україні святкують День зовнішньої розвідки. Дата була вибрана не випадково, тому що саме 24 січня 1919 року створили перший підрозділ розвідки в Українській Народній Республіці. 2018 року президентом України ця свято було затверджено офіційно. Цього дня вшановується особливий внесок офіцерів, завдяки чиїй праці зберігається суверенітет і незалежність нашої держави. Ще в минулому столітті зовнішня розвідка допомагала захистити громадян України від впливу недоброзичливо налаштованих сторін. Цікавий факт: щось схоже на сучасну зовнішню розвідку існувало навіть за часів Гетьманщини (XVII століття).

Також 24 січня святкують Міжнародний день освіти. Свято вважається молодим, тому що його створили лише у грудні 2018 року під час міжнародної конференції. На ній обговорювали різноманітні проблеми сучасної освіти і відбулася вона в Брюсселі. Відсвяткували його вперше 2019 року.

Запропонували створити свято представники африканської країни Нігерії. Ідея була такою: щороку 24 січня проводити заходи на певну тему, яка пов’язана з проблемами сучасної освіти.

24 січня святкують Міжнародний жіночий спортивний день. Свято було запроваджено у Франції і підтримало його створення Міністерство спорту та Державного секретаріату питань про гендерну рівність та боротьбу з дискримінацією. 2014 року стало зрозумілим, що проблема сексуалізації жінок в спорті і насиння над ними виявилася надто гострою. Було вирішено за допомогою певних заходів створити кращий рівень житті та здоров'я спортсменок з Франції.

Міністерка Делегації спорту Роксана Марасіняню взяла активну участь у проведені заходів та створені свята. Завдяки її роботі було доведено, що важливо підтримувати спортсменок та провести фемінізацію органів спортивного управління є досить важливими для розвитку всього світу.

А ще 24 січня святкують Міжнародний день ескімо (International Eskimo Pie Day). Напевно кожна людина на Землі знає, як саме виглядає це морозиво. Дату для святкування обрали не випадково, тому що саме 24 січня 1922 року кухар, кондитер та володар власної крамниці солодощів в США, Крістіан Нельсон, зміг отримати офіційний патент на свій новий вид десерту, що був холодним. А перше своє морозиво (вершкове у шоколадній глазурі та на дерев'яній палочці) кондитер створив 1919 року. Свій витвір він назвав "Пиріжок ескімоса" або "Eskimo Pie". Назва була настільки влучною, що стала популярною на увесь світ.

24 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Феодосія Великого. Народився він в місті Маґаріяс (Каппадокія) в родині благочестивих Євлогії і Проєресія. Ще в дитинстві батьки помітили, що у Феодосія гарний голос, тому його відразу посвятили у церковні читці. 451 року Феодосій поїхав до Єрусалиму і по дорозі зустрів Симеона Стовпника. В Єрусалимі він відвідав різні місця, які мають для християн особливе значення, а потім став учнем преподобного Лонгіна.

Вчитель доручає Феодосію переселитися до церкви Пречистої Владичиці Богородиці. Однак він хотів жити усамітннено, тому пішов в пустелю і поселився там в печері. Цікаво, що за легендами, саме в ній зупинялися волхви, які йшли привітати новонародженого Ісуса Христа.

Проходить небагато часу і навколо Феодосія збирається чимала чернеча громада, тому незабаром тут виростає цілий монастир. Потім монастир переростає у обитель. Сьогодні вона називається Лавра Феодосія Великого. Цікаво, що вона стала першим чернечим монастирем на території сучасної Палестини. За життя Феодосія в лаврі проживало близько 400 ченців.

Преподобний Феодосій Великий підтримував дружні стосунки із Саввою Освяченим. Разом з ним він навіть отримав сан архімандрита. За часів правління імператора Анастасія почалися сильні гоніння за християнами, які не підтримували монофізитство (одна з течій християнства, згідно з якою Ісус Христос має лише одну божественну природу). Феодосій цю течію не підтримував, тому його схопили і кинули до в'язниці. Вийшов він лише 518 року, коли імператор помер.

Свою смерть преподобний зустрів 529 року після тривалої хвороби. На той час було йому 105 років.

 Іменини

Віталій, Володимир, Йосип, Микола, Михайло, Федосій, Федот, Степан (Стефан), Терентій, Федір, Феодосій.

Народні прикмети і традиції на 24 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

 • дивилися, який сьогодні день: якщо відлига, то весна буде затяжною і досить ранньою;
 • якщо сильний мороз – пізній посів ярових;
 • 24 січня туман – навесні річки сильно розіллються;
 • на небі де-не-де хмари – скоро буде мороз;
 • яка погода 24 січня таким буде і листопад;
 • собака скиглить, а кішка бурчить, предки вірили, що їхній господар скоро захворіє;
 • в двір зайшла чужа кішка – чекайте новину;
 • 24 січня у вікно стукнула пташка – це звістка про смерть;
 • в око потрапила смітинка – значить, скоро втратите зір;
 • зранку 24 січня йде сніг – до тріскучих морозів;
 • в лісі далеко чути відлуння – погода буде морозною;
 • голосно бекають вівці, а також неспокійно поводяться – буде негода;
 • 24 січня корова трясе ногами до холоду.

В народі 24 січня називали “Федосіїв день”, адже наші предки вшановували пам'ять преподобного Феодосія Великого. Цього дня прийнято було дивитися на погоду. Селяни вірили, що вона допоможе спрогнозувати, якою буде весна.

Що не можна робити в цей день

 • 24 січня забороняється позичати гроші.
 • Не можна стригти нігті і волосся, тому що наші пращури вірили “на Феодосія-весняка нігті підстриже, той три місяці в боргах жити буде”.
 • 24 січня не виходьте вдосвіта на вулицю.
 • Не піднімайте хустку, яка впала на дорогу, бо накличите на себе біду.

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі (1)
 • Валерий Снигуровский

  А ЧОМУ НЕ ВІДЗНАЧАЛИ РІЧНИЦЮ ШАШЛИКУ...
  ЯКОСЬ НЄКРАСІВО ПОЛУЧІЛОСЬ...

keyboard_arrow_up