Якщо ліцею у Романові не буде, своє слово скаже приватний капітал

Якщо ліцею у Романові не буде, своє слово скаже приватний капітал

Тема запровадження в Україні третього етапу реформи НУШ, коли старша школа постане у двох вимірах: професійних ліцеїв (на зразок ПТУ) і академічних ліцеїв профільного типу із навчанням у 10-12 класах – набуває все більшого розголосу і, як наслідок, – все більшого ажіотажу. 

Вочевидь влада (найпершим чином профільне Міністерство освіти та науки України) учергове запізнилася із своєчасним графіком впровадження так званої профільної освіти. У різних областях України раз по раз виникають ситуації зі збуренням громадськості, яка начебто вимагає відтермінування реформи старшої школи. Зовсім свіжий приклад – звернення до Міністерства освіти та науки міської влади Івано-Франківська із пропозицією відтермінувати реформу старшої школи до моменту стійкої відміни в Україні воєнного стану. Аргументація влади Івано-Франківська кульгає на обидві ноги і не витримує жодної критики, бо реформування третього етапу реформи НУШ вже незворотне: сотні ліцеїв академічного типу із різноманітними навчальними профілями вже працюють у пілотному варіанті фактично у всіх областях України. Ще сотня ліцеїв академічного типу стартуватиме як пілотні проєкти восени 2026 року. І лише із 1 вересня 2027-го року запрацюють ті академічні ліцеї профільного типу, де умови для їхнього створення будуть відповідати усім законодавчим вимогам.

Ліцей академічного типу із подальшим запровадженням у ньому профільного навчання має постати і у Романівській громаді. Найочевидніший варіант його появи на базі нинішнього Романівського ліцею № 2, що в селі Романівка. Але чи встигнуть у Романові виконати усі умови стосовно включення Романівського ліцею № 2 до числа сотні пілотних проєктів, які розпочнуть апробації елементів діяльності академічного ліцею профільного типу із 1 вересня 2026 року? Тобто питання полягає у тому, чи потрапить академічний ліцей профільного типу, створений у Романівській селищній раді, до числа «пілотів» вже за кілька місяців. Потрапити до переліку навчальних закладів, які впроваджують пілотну модель академічного ліцею профільного типу, дуже важливо. По-перше, колектив ліцею матиме для адаптації і започаткування своєї діяльності цілий навчальний рік. По-друге, держава звертатиме увагу на пілотні навчальні заклади: підкріплюватиме їхню діяльність поставками навчального обладнання, якого потребуватиме профільне навчання. Для тих, хто ще не зрозумів, у яку прірву затягнула Романівську громаду історія із позаминулорічним судовим позовом щодо неправомірності рішення Романівської селищної ради від липня 2021-го року, зауважимо, що, наприклад, ліцей № 12 міста Житомира, який заздалегідь (із 2021 року) був визначений під створення на його базі академічного ліцею профільного типу, вже у 2024 році (першим в області) отримав статус пілотного закладу у проєкті МОН «Старша професійна школа». За цей час (із вересня 2024 року) тут було остаточно визначено напрями (політтехнологія, біотехнологія, філологія), за якими навчатимуть у 10-12-х класах майбутніх ліцеїстів. Упродовж минулого та нинішнього навчального року у ліцеї № 12 м. Житомира були переобладнані по два кабінети (для теоретичного і практичного навчання) з вивчення фізики, хімії та біології). За цей же час у ліцеї, який працює в умовах пілотного профільного експерименту, були відремонтовані кабінети, коридори, лабораторії і туалети. У 2026-му році тут же розпочнеться будівництво ще одного спортивного залу для потреб академічних ліцеїстів. І все це – за кошти донорських і грантових проєктів, завдяки асигнуванням із державного бюджету України, але не за кошти Житомирської міської ради. 

Романівська громада мала аж ніяк не гірші шанси для того, щоб потрапити у перелік пілотних закладів для створення академічних ліцеїв профільного типу хоча б із 1 вересня 2025 року. Але де там? І донині у Романові хтось сподівається на те, що за допомогою ще одного судового позову спроба утворити ліцей академічного типу із профільними навчальними напрямами буде заблокована. І тоді ліцею академічного типу із профільним навчання у Романові не буде, як не буде його і в Романівці. І вже зараз лунають дуже цікаві думки стосовно того, хто ж був зацікавлений у тому, аби у Романові академічний ліцей із профільним навчанням взагалі не міг бути створений. Відповідь дуже проста – у цьому зацікавлені приватні інвестори, які вже у 2027-му році запропонують дев’ятикласникам вступати до приватного ліцею такого ж академічного типу із відповідним профільним навчанням. Звісно, навчання у такому ліцеї буде платним, однак перевага буде в іншому – діти навчатимуться вдома або ж поряд, неподалік від дому. Це все ж таки не те, щоб їхати до Житомира чи ще кудись за тридев’ять земель, де також обійтись і прожити дитині без грошей буде неможливо. Але й досі для декого питання і завдання залишається актуальним – не допустити створення у Романівській селищній раді академічного ліцею профільного типу. А вже питання про утворення такого ж ліцею у форматі приватного навчального закладу буде вирішеним у трохи інший спосіб, коли гроші досить непогано і навіть успішно виконують певні функції із лобізму певних проєктів.

Втім, у Романові аж до такого, відверто маразматичного, розвитку подій ситуація вочевидь не дійде. Вже станом на зараз дедалі більше людей із середовища батьківської громади зрозуміли, що особливої різниці, де буде утворений академічний ліцей (у Романові чи Романівці), НЕМАЄ. Куди гіршими будуть наслідки, якщо такого ліцею у громаді взагалі не постане. Тоді треба буде споряджати 14-річну дитину на студентські харчі до Житомира, або ж свої послуги батькам і випускникам-дев’ятикласникам запропонують приватні інвестори. Які вчасно зорієнтувались, провели відповідну роботу, виявили цинізм, підлість, брехню і т. п. із цілком прагматичною метою. Зрештою, що із цього вийде – вже невдовзі (до літа 2026-го року) побачимо. 

Віктор Першко 

Коментарі

keyboard_arrow_up