Нетипові освітні програми в Житомирській області

Коли дитина йде до школи, перед батьками постає багато запитань. Одне з них — за якою освітньою програмою буде навчатися дитина?
Сьогодні, крім звичних типових освітніх програм, заклади загальної середньої освіти можуть використовувати освітні програми, розроблені не на основі типових, так звані «нетипові» освітні програми. Обидва варіанти офіційно дозволені державою, але мають свої особливості.
Типова освітня програма розробляється та затверджується Міністерством освіти і науки України. Це документ, що містить комплекс освітніх компонентів, розроблений для досягнення результатів навчання, визначених Державним стандартом на певному рівні освіти. Її використовують переважна більшість шкіл країни, зокрема і 90 % ЗЗСО Житомирської області.
«Нетипова» освітня програма розробляється авторськими колективами, до яких входять як вчителі-практики, так і науково-педагогічні / наукові працівники. Такі освітні програми мають свої навчально-методичні особливості та підходи до навчання, іншу логіку подачі матеріалу, можуть містити більше практичних занять, міжпредметних зв’язків, сучасних тем. Водночас вони також мають бути спрямовані на досягнення результатів навчання, визначених Державним стандартом на певному рівні освіти.
Державна служба якості освіти України здійснює організацію проведення експертизи та затвердження програм, розроблених не на основі типових освітніх програм. Експертиза «нетипових» освітніх програм передбачає оцінку їх відповідності Державному стандарту та іншим нормативним вимогам.
У 2024 році Державною службою якості освіти України було затверджено низку «нетипових» програм, значна частина яких впроваджується і у закладах загальної середньої освіти Житомирської області (52 ЗЗСО), а саме:
- Науково-педагогічний проєкт «Інтелект України»;
- «Світ чекає крилатих»;
- «Ліга крилатих»;
- «Росток»;
- «Система розвивального навчання ДРіМ»;
- «Освіта. Діти. Майбутнє.».
Впровадження «нетипової» освітньої програми залежить не лише від бажання закладу освіти. Щоб використовувати її у освітньому процесі, школа повинна:
- Обрати програму з переліку затверджених «нетипових» освітніх програм Державною службою якості освіти.
- Забезпечити відповідні умови (підготовлені вчителі, матеріали, навчальні плани).
- Офіційно повідомити батьків і отримати згоду на навчання за такою програмою.
Держава гарантує якість освіти і в межах типових, і в межах «нетипових» освітніх програм. Вибір залишається за батьками — залежно від того, яке навчання відповідає інтересам і потенціалу дитини.
Більше про затверджені програми можна дізнатися на сайті Державної служби якості освіти України: https://sqe.gov.ua/diyalnist/osvitni-programi/zatverdzheni-osvitni-programi-povnoi/