Як поліція приймає ваші заяви про злочин? Що таке ЖЄО і ЄРДР?

Як поліція приймає ваші заяви про злочин? Що таке ЖЄО і ЄРДР?

Мало «піти в поліцію», коли трапилось щось. Пам'ятайте, що вам потрібен результат!

Консультує юридичний Телеграм канал адвоката, к.ю.н., Головіна Д.В. «Адвокат Права».

Павутиння кримінально-процесуальних нормативно-правових актів інколи не зрозуміле не тільки "простим смертним", а й юристам. Тому наше з вами завдання - розібратися!

Прийняття та розгляд заяв, повідомлень про злочин здійснюється правоохоронними органами, до компетенції яких належить розслідування того чи іншого злочину. Найчастіше таким правоохоронним органом є поліція. 

Відео дня

Заяву, повідомлення про вчинення злочину можна подати через канцелярію безпосередньо в поліції або надіслати рекомендованим листом з описом вкладення. Можна й усно, до речі. 

Рекомендуємо заяву про злочин подавати через канцелярію. При зверненні в поліцію у вас має бути два примірники заяви, один примірник подаєте в канцелярію, на іншому примірнику, який залишається у вас, проставляється відмітка про отримання. Простежте, щоб ця відмітка містила дату та підпис особи, що прийняла заяву.

До речі, у чому різниця заяви та повідомлення?

Заяву про вчинення злочину може подати потерпілий від злочину. Особа, яка не є потерпілим від злочину подає повідомлення про вчинений злочин. Це різні за своєю правовою природою документи, саме від них залежить, який в подальшому особа набуде статус у кримінальному провадженні.

Одразу заначимо, що обсяг прав потерпілого завжди більший. Відповідно потерпілий має можливість впливати на процес розслідування злочину, оскаржувати дії посадових осіб, брати участь у слідчих діях, ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження. Це все «не на руку» слідчому. Тому часто особі відмовляють у визнанні потерпілим для того, щоб мінімізувати втручання в розслідування третіх осіб, які можуть контролювати та оскаржувати дії, бездіяльність слідчого, прокурора. Таким чином посадові особи намагаються уникнути контролю, аби їхню бездіяльність ніхто не викрив. Саме тому в заяві про злочин слід обов’язково порушувати питання про  визнання особи потерпілою. У разі відмови у визнанні потерпілим, слідчий зобов’язаний винести вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яку можна буде оскаржити.

Часто виникає питання, що ж робити якщо трапилося так, що потерпілий внаслідок вчинення злочину не може подати заяву внаслідок смерті, травми чи іншого безпорадного стану, спричинених злочином. Закон дає пряму відповідь: заяву про вчинення злочину можуть подати члени сім’ї чи родичі такої особи, які набувають статус потерпілого. Відповідно такі особи мають право користуватися повним обсягом процесуальних прав потерпілого  у кримінальному провадженні.

Так, наступне, що вам потрібно знати – це база про ЄРДР, а також трішки про ЖЄО.

Слідчий, прокурор не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Це стаття 214 КПК України.

ЄРДР – це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних про кримінальні правопорушення та хід досудового розслідування у кримінальних провадженнях.

Однак ЄРДР передує ще один облік – ЖЄО. Інформацію, яка надійшла до органу (підрозділу) поліції, уповноважена службова особа невідкладно реєструє в ІТС ІПНП (журналі ЄО). Датою подання заяви (повідомлення) до органу (підрозділу) поліції вважається дата реєстрації такої заяви (повідомлення) в ІТС ІПНП (журналі ЄО).

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:51 Збитки за порубку понад тисячі дерев в Народицькій громаді становлять майже 4 млн грн 17:35 Агенти УУБ проконтролювали відвантаження реалізованої необробленої деревини на Житомирщині (Новини компаній) 17:20 Каністерапія для рятувальників – турбота, що лікує серце photo_camera 17:00 Рідним полеглих Героїв України передали державні нагороди photo_camera Від читача 17:45 Шахрайські дзвінки з ПриватБанку: як не потрапити на гачок аферистів Джерело: https://censor.net/ua/f3550948 16:40 Більше 200 медичних працівників Житомирщини мобілізовано до лав ЗСУ 16:20 Апеляційний суд призначив реальне покарання у виді 2 років обмеження волі телефонному шахраю 16:00 Національний кешбек: На Житомирщині зростає підтримка вітчизняного виробника 15:41 Підтримка ветеранів: Розвиток бізнесу і розширення соціальних програм на Житомирщині 15:20 У четвер очікується сонячна і суха погода, надалі знову задощить 15:00 Стихійні сміттєзвалища - одвічна проблема Житомира 14:42 ЖТТУ показало, як проводить заміну трамвайних колій photo_camera 14:19 Віталій Бунечко: На Житомирщині продовжується модернізація соціальної інфраструктури в рамках співпраці з міжнародними партнерами 14:00 Дізнатись орієнтовний розмір субсидії на оренду житла для ВПО можна за допомогою спеціального калькулятора 12:38 За ніч росіяни випустили 4 балістичні ракети та 142 дрони, - президент Зеленський прокоментував ворожу атаку photo_camera 12:19 19-річний житель Бердичівського району постане перед судом за шахрайство з банківською кредиткою 12:00 Сапери ДСНС знешкодили у Житомирському районі 10 боєприпасів часів Другої світової війни photo_camera 11:40 У Житомирі завтра відбудуться заходи до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 11:20 У Житомирі поліція розшукує безвісно зниклого 72-річного містянина 11:00 Неподалік с. Слобода-Селець виявили скидання стічних вод у річку Тетерів photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up