Майже 200 кг бурштину та 200 тис. грн: на Житомирщині викрито групу осіб, причетних до незаконного видобутку «сонячного каменю»

Майже 200 кг бурштину та 200 тис. грн: на Житомирщині викрито групу осіб, причетних до незаконного видобутку «сонячного каменю»

Про викриття підпільних бурштинокопачів повідомляють пресслужба прокуратури і пресцентр СБУ Житомирщини.

Столичні комерсанти, придбавши на 5 років спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами, так поспішали «відбити» його вартість, що проігнорували етап дослідно-промислової розробки родовища, передбачений на першому році. Одразу перейшли до повноцінного промислового видобутку на експорт. 

Результатом таких дій є суттєве порушення функціонування місцевої мережі меліоративних каналів, підтоплення земель с/г призначення та незворотні порушення екосистеми. 

За даними слідства, навесні  минулого року столична комерційна структура придбала за 1,111 млн грн спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами на 5 років. Предмет дозволу – ділянка площею 8,6 га у Коростенському районі Житомирщини.

Упродовж першого року дії дозволу передбачено проведення виключно дослідно-промислової розробки родовища для оцінки кількості та якості запасів корисної копалини. На цьому етапі дозволено видобувати не більше 5% від попередньо оцінених запасів. 

Для цього родовища це – менше 700 кілограмів бурштину-сирцю за рік.

Натомість комерсанти одразу ж після придбання дозволу орендували спеціальну важку техніку у 2 місцевих приватних підприємців та навесні 2021 розпочали повноцінний промисловий видобуток бурштину поблизу с. Білки Ушомирської територіальної громади.

За оперативною інформацією, частину видобутого сонячного каменю ділки вже експортували за кордон.

За оцінками Державної екологічної інспекції, у результаті таких дій земельна ділянка зазнала незворотних порушень і нині є непридатною до використання за цільовим призначенням. 

Несанкціонований відбір води із місцевої мережі меліоративних каналів спричинив суттєве порушення її функціонування. Результатом скиду так званих «зворотних» стало затоплення ними земель сільськогосподарського призначення. 

25.01.2022 на місці безпосереднього видобування корисної копалини та в офісних приміщеннях підприємств правоохоронці провели чотири санкціоновані обшуки. Під час обшуків виявлено майже 200 кг бурштину, у тому числі сирцю, декілька ящиків обрізок, які залишилися після обробки каменю, понад 200 тис. грн, чотири мішки чорнової документації, комп’ютерну техніку.

Вилучене майно визнано речовим доказом у кримінальному провадженні. Наразі вирішується питання про накладення на нього арешту та проведення відповідних експертиз.

Тривають необхідні слідчі дії, встановлюється причетність до протиправної діяльності інших осіб. 

Незаконну діяльність групи осіб кваліфіковано за ч. 2 ст. 240-1 КК України, відомості про незаконне видобування та переробку бурштину у значних розмірах до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені Коростенською окружною прокуратурою. 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up