Житомиряни мають право вибирати між «пакунком малюка» та грошима, проте є "але"

Житомиряни мають право вибирати між «пакунком малюка» та грошима, проте є "але"

З 1-го липня офіційно вступає в силу право вибору згідно із законом про допомогу сім’ям з дітьми та постановою Кабміну № 1180 від 25.11.2020 року.

Відтепер, згідно із постановою, батьки можуть обирати між натуральною допомогою «пакунок малюка» та її грошовою компенсацією в обсязі трьох прожиткових мінімумів для дітей до 6 років.

Проте фактично такого вибору не існує, він лише на папері. Тендерні закупівлі «пакунків малюка» досі не відбулись. А вибір на користь грошової компенсації не дає можливості отримати її відразу у пологовому будинку (як «пакунок») або, принаймні, онлайн, про це йдеться у повідомленні офіційного представництва «пакунка маляти».

Що таке «пакунок малюка»?

30 вересня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "Пакет малюка"», а 22 жовтня його підписав президент Володимир Зеленський.

Відео дня

 «Пакунок малюка» – державна одноразова натуральна допомога, що надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину, за кошти державного бюджету.

Передбачено, що вартість «пакунка малюка» становить не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом на дату його видачі, та не зараховується до розміру допомоги при народженні дитини.

Хто може отримати «пакунок малюка»?

Одержати одноразову допомогу «пакунок малюка», в разі відсутності батька або матері, можуть усиновителі, патронатні вихователі, прийомні батьки, батьки-вихователі або опікуни новонародженої дитини.

Крім того, «пакунок» можуть отримувати породіллі, які народили дитину поза межами медичного закладу.

Де видають «пакунок малюка»?

Отримати «пакунок малюка» можна у будь-якому державному чи приватному медичному закладі: пологовому будинку, пологовому відділенні, перинатальному центрі, неонатальному центрі.

Нині його видача відбувається прямо у пологовому будинку в перші години після пологів. На момент видачі коробка повинна бути опломбована жовтою клейкою стрічкою з двох боків, а також обмотана плівкою.

Якщо ж на момент виписки новонародженої дитини в лікарні закінчилися «пакунки малюка», то заклад має надати довідку про те, що бебі-бокс ним не видавався. А батькам (чи іншим отримувачам допомоги) потрібно звернутися із письмовою заявою до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання або перебування.

Що входить до «пакунку малюка»?

«Пакунок малюка» містить усе найнеобхідніше для дітлахів у перші місяці їхнього життя – від підгузків до одягу. Склад набору декілька разів змінювався. Зрештою з нього прибрали засоби для мам, але додали більше речей для дітей. Увесь комплект упаковано в яскраву коробку-люльку. 

Чи можливо отримати «пакунок малюка» грошима?

У листопаді 2020 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про надання при народженні дитини одноразової допомоги «пакунок малюка», в якій батькам дають право вибору – отримувати допомогу у грошовій чи натуральній формі.

Так, з 1 липня 2021 року батьки матимуть право вибору між одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка» та грошовою компенсацією вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Також запроваджується можливість отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» або грошової компенсації в межах комплексної послуги «єМалятко».

Слід зауважити, що орієнтовна вартість такого «пакету» нині складає 5 000 гривень.

До того ж часу дітям, які народилися з 24 жовтня 2020 року і до 1 липня 2021 включно, впродовж 30 днів з моменту народження мають надавати «пакет малюка». У разі його неотримання з обставин, які не залежали від батьків, вони отримають грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Як отримати грошову компенсацію?

Насамперед слід відкрити в АТ «КБ "Приватбанк"» рахунок зі спеціальним режимом використання й отримати картку для виплат «пакунок малюка».

Далі треба звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів рад міст обласного значення, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради об'єднаних територіальних громад за місцем проживання/перебування отримувача із:

Далі заява на отримання грошової компенсації проходить декількаступеневу верифікацію, яка зазвичай триває від 1 до 2 місяців. Після успішної верифікації гроші нараховуються на спеціальну картку. Користуватися карткою можна виключно в обраному Міністерством соціальної політики переліку онлайн- та офлайн-магазинів.

З липня 2021 року сума грошової компенсації складатиме 6039 грн. Проте аудит Рахункової палати України виявив, що цих коштів недостатньо, аби придбати набір з «пакунка малюка» вроздріб у магазинах – для цього знадобиться щонайменше 9000 грн.

Цей пункт постанови чинний лише для батьків, чиї малюки народились з 01.07.2021.

Що відомо про ініціативу?

Ініціатива «пакунок малюка» запрацювала восени 2018 року. До цих наборів входили предмети гігієни, одяг для новонароджених, підгузки та інші товари.

11 січня 2020 року уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році. Повідомлялося, що допомогу при народженні дитини надаватимуть разом із одноразовою допомогою «пакунок малюка».

З весни проєкт «пакунок малюка» заморожений. У липні 2020 року Мінсоцполітики повідомило, що тим, хто не отримав бебі-бокс у 2020 році, буде надана грошова компенсація. Однак восени минулого року в Україні відновили надання «пакунка малюка».

Марія Кравчук

Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up