В Україні запроваджується інститут фінансового омбудсмена

В Україні запроваджується інститут фінансового омбудсмена

У Вінниці 7 вересня проект USAID «Трансформація фінансового сектору» провів прес-конференцію на тему «Захист споживачів фінансових послуг: Як покращити становище українців».

«Основне завдання і результат впровадження інституту фінансового омбудсмена – це підвищення довіри споживачів фінансових послуг до фінансового ринку в цілому для того, щоб вони знали і мали інструмент захисту їхніх інтересів, який дозволить їм відстояти свої інтереси», - підкреслив один із співавторів законопроекту народний депутат Руслан Демчак.

Ключовим питанням було запровадження інституту новації – інституту фінансового омбудсмена, що передбачено законопроектом № 8055 «Про установу фінансового омбудсмена» та № 2456-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг» та на найближчому засіданні ВР має бути розглянуто.

У законопроекті 8055 закладено такий алгоритм призначення фінансового омбудсмена, який дозволить йому бути максимально незалежним. Фінансовий омбудсмен визначатиметься наглядовою радою, яка складатиметься із представників організацій, котрі представляють споживачів фінансових послуг, фінансові установи та контролюючі органи. Наглядова рада затверджує і штат, в тому числі установи фінансового омбудсмена.

За словами Демчака, скарги, які будуть надходити до фінансового омбудсмена,  розглядатимуться протягом 60 днів. В результаті їх розгляду виноситимуться рішення, які матимуть силу виконавчого напису. Співавтор закону також наголосив, що інститут фінансового омбудсмена «не є альтернативою судовому розгляду».

«Це досудова медіація, яка дає додаткові можливості саме безпосередньо споживачу фінансових послуг ініціювати цей розгляд», –  додав Демчак.

Як і ким фінансуватиметься омбудсмен теж передбачено в законопроекті – фінансові установи зроблять перший внесок у розмірі мінімального прожиткового мінімуму, тобто на рівні 1700 грн, у фінансування цієї інституції.  У перспективі, залежно від об’єму виданих кредитів, від того, скільки скарг на ту чи іншу установу,  наглядова рада фінансового омбудсмена визначить критерії по тому, яка фінансова установа скільки має і в якій пропорції платити ці внески на утримання фінансового омбудсмена. То ж він буде утримуватися за рахунок саме фінансових установ. Крім цього передбачені збори за скаргу споживачів фінансових послуг,це 5% від прожиткового мінімуму і це складає 85 грн за одну скаргу. Ці гроші також будуть направлені на утримання апарату фінансового омбудсмена.

Фінансовий омбудсмен, у першу чергу, буде намагатися здійснити медіацію, примирити сторони спору (у країнах ЄС ця процедура є успішною в 60-70% випадків). У разі неможливості досягти примирення, фінансовий омбудсмен буде приймати скарги громадян, розглядати спір і приймати відповідне незалежне справедливе рішення. Звертатись до фінансового омбудсмена зможуть виключно фізичні особи, але жоден споживач не буде обмежений у конституційному праві звернутися до суду на будь-якому з етапів вирішення спору. Передбачається, що рішення омбудсмена будуть прийматися неупереджено, компетентно та досить швидко – в строк до 60 днів. Для порівняння українські суди можуть розглядати такі справи 1-2 роки.

«В конфліктах з фінансовими установами українці залишаються абсолютно незахищеними. На сьогодні такі спори може вирішувати лише суд. Але, за результатами досліджень, тільки 10% українців довіряють українській судовій системі. Тому установа фінансового омбудсмена – це інституція, яка дуже потрібна українцям сьогодні. Вона буде допомагати вирішувати спори у позасудовому порядку. І ці спори будуть вирішуватись швидко та справедливо», – підкреслює Тетяна Бурак,  експерт  Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Як показує світовий досвід, така неупереджена та професійна інституція, як фінансовий омбудсмен,  буде користуватися  довірою громадян. Інститут фінансового омбудсмена та механізм позасудового вирішення спорів – не український винахід. Він успішно працює у більшості країн ЄС, а також у Вірменії,Росії та навіть у деяких країнах,що розвиваються.  Тому законопроект 8055 – це спроба побудувати і в Україні нову, чесну, неупереджену і, найголовніше, ефективну систему вирішення спорів на фінансовому ринку.

Prezentatsiya_zakonoproekt_2456-d_Demchak

0
0
0
0
Популярне у Житомирі Популярне у Житомирі
Підозрюваного у резонансному вбивстві матері і дочки затримали сьогодні в Житомирі Підозрюваного у резонансному вбивстві матері і дочки затримали сьогодні в Житомирі
Мешканці Житомира мітингували проти завищених тарифів. ВІДЕО Мешканці Житомира мітингували проти завищених тарифів. ВІДЕО У Житомирі в один день пограбували офіс і ювелірну майстерню У Житомирі в один день пограбували офіс і ювелірну майстерню У Свято-Михайлівському кафедральному соборі Житомира заявили про офіційне приєднання до Православної Церкви України У Свято-Михайлівському кафедральному соборі Житомира заявили про офіційне приєднання до Православної Церкви України Від енергонезалежності до сталого розвитку громади Від енергонезалежності до сталого розвитку громади
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

16:54 Що подивитися на вихідних 16:40 У Корольовському районі Житомира продовжують будувати "Прозорий офіс" 16:20 До 1 квітня підприємці Житомирщини можуть подати заявку для отримання пільгового кредиту 16:15 Мешканці Житомира мітингували проти завищених тарифів. ВІДЕО play_circle_filled photo_camera Від читача 18:18 Підлітки розповіли про проблеми у школах 16:00 У мерії Житомира визначилися, які вулиці будуть капітально відремонтовані у цьому році 15:41 У Житомирі боржників за воду відключать від каналізації 15:30 У Херсоні з’явилася вулиця Каті Гандзюк 15:21 10 березня в гідропарку відбудуться традиційні народні гуляння «Залицяння до весни» 15:01 Вогнеборці Житомирщини загасили 14 пожеж сухої трави та сміття 14:57 У Житомирі в один день пограбували офіс і ювелірну майстерню 14:52 Підозрюваного у резонансному вбивстві матері і дочки затримали сьогодні в Житомирі 14:39 У Свято-Михайлівському кафедральному соборі Житомира заявили про офіційне приєднання до Православної Церкви України 14:19 Житомирський рибоохоронний патруль вилучив 130 кг риби на ринках області 14:01 У Любарському районі під час польових робіт на землях технікуму трактор смертельно травмував студента 14:00 У квітні у Житомирі завершать заміну старих вуличних ліхтарів на світлодіодні
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up