В Україні запроваджується інститут фінансового омбудсмена

В Україні запроваджується інститут фінансового омбудсмена

У Вінниці 7 вересня проект USAID «Трансформація фінансового сектору» провів прес-конференцію на тему «Захист споживачів фінансових послуг: Як покращити становище українців».

«Основне завдання і результат впровадження інституту фінансового омбудсмена – це підвищення довіри споживачів фінансових послуг до фінансового ринку в цілому для того, щоб вони знали і мали інструмент захисту їхніх інтересів, який дозволить їм відстояти свої інтереси», - підкреслив один із співавторів законопроекту народний депутат Руслан Демчак.

Ключовим питанням було запровадження інституту новації – інституту фінансового омбудсмена, що передбачено законопроектом № 8055 «Про установу фінансового омбудсмена» та № 2456-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг» та на найближчому засіданні ВР має бути розглянуто.

У законопроекті 8055 закладено такий алгоритм призначення фінансового омбудсмена, який дозволить йому бути максимально незалежним. Фінансовий омбудсмен визначатиметься наглядовою радою, яка складатиметься із представників організацій, котрі представляють споживачів фінансових послуг, фінансові установи та контролюючі органи. Наглядова рада затверджує і штат, в тому числі установи фінансового омбудсмена.

За словами Демчака, скарги, які будуть надходити до фінансового омбудсмена,  розглядатимуться протягом 60 днів. В результаті їх розгляду виноситимуться рішення, які матимуть силу виконавчого напису. Співавтор закону також наголосив, що інститут фінансового омбудсмена «не є альтернативою судовому розгляду».

«Це досудова медіація, яка дає додаткові можливості саме безпосередньо споживачу фінансових послуг ініціювати цей розгляд», –  додав Демчак.

Як і ким фінансуватиметься омбудсмен теж передбачено в законопроекті – фінансові установи зроблять перший внесок у розмірі мінімального прожиткового мінімуму, тобто на рівні 1700 грн, у фінансування цієї інституції.  У перспективі, залежно від об’єму виданих кредитів, від того, скільки скарг на ту чи іншу установу,  наглядова рада фінансового омбудсмена визначить критерії по тому, яка фінансова установа скільки має і в якій пропорції платити ці внески на утримання фінансового омбудсмена. То ж він буде утримуватися за рахунок саме фінансових установ. Крім цього передбачені збори за скаргу споживачів фінансових послуг,це 5% від прожиткового мінімуму і це складає 85 грн за одну скаргу. Ці гроші також будуть направлені на утримання апарату фінансового омбудсмена.

Фінансовий омбудсмен, у першу чергу, буде намагатися здійснити медіацію, примирити сторони спору (у країнах ЄС ця процедура є успішною в 60-70% випадків). У разі неможливості досягти примирення, фінансовий омбудсмен буде приймати скарги громадян, розглядати спір і приймати відповідне незалежне справедливе рішення. Звертатись до фінансового омбудсмена зможуть виключно фізичні особи, але жоден споживач не буде обмежений у конституційному праві звернутися до суду на будь-якому з етапів вирішення спору. Передбачається, що рішення омбудсмена будуть прийматися неупереджено, компетентно та досить швидко – в строк до 60 днів. Для порівняння українські суди можуть розглядати такі справи 1-2 роки.

«В конфліктах з фінансовими установами українці залишаються абсолютно незахищеними. На сьогодні такі спори може вирішувати лише суд. Але, за результатами досліджень, тільки 10% українців довіряють українській судовій системі. Тому установа фінансового омбудсмена – це інституція, яка дуже потрібна українцям сьогодні. Вона буде допомагати вирішувати спори у позасудовому порядку. І ці спори будуть вирішуватись швидко та справедливо», – підкреслює Тетяна Бурак,  експерт  Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Як показує світовий досвід, така неупереджена та професійна інституція, як фінансовий омбудсмен,  буде користуватися  довірою громадян. Інститут фінансового омбудсмена та механізм позасудового вирішення спорів – не український винахід. Він успішно працює у більшості країн ЄС, а також у Вірменії,Росії та навіть у деяких країнах,що розвиваються.  Тому законопроект 8055 – це спроба побудувати і в Україні нову, чесну, неупереджену і, найголовніше, ефективну систему вирішення спорів на фінансовому ринку.

Prezentatsiya_zakonoproekt_2456-d_Demchak

Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
keyboard_arrow_up