Медична допомога в стаціонарі: пацієнти продовжують платити із кишені та до останнього намагаються уникнути госпіталізації

Медична допомога в стаціонарі: пацієнти продовжують платити із кишені та до останнього намагаються уникнути госпіталізації

Результати щорічного дослідження «Індекс здоров’я» свідчать, що кількість пацієнтів, яких на госпіталізацію направив лікар, зменшилася з 46,8% у 2018 р. до 37,0% — у 2019 р. 

Про це повідомляють у Національній службі здоров’я України (НСЗУ) та наголошують, що збільшилася частка тих, хто був направлений на госпіталізацію бригадою швидкої допомоги — із 24,4% у 2018 р. до 30,6% — у 2019 р.

Українці до останнього намагаються уникнути госпіталізації

Це свідчить про те, що українці до останнього намагаються уникнути госпіталізації у зв’язку з острахом потрапити у фінансову скруту. Адже стаціонарна медична допомога порівняно з амбулаторною передбачає цілодобове перебування пацієнта в лікарні під постійним наглядом медичних працівників і зазвичай є більш високовартісною.

Поширеність витрат із кишені

Дані опитування «Індекс здоров’я» свідчать про поширеність витрат із кишені під час отримання стаціонарної допомоги. 63,2% тих, хто проходив стаціонарне лікування, платили за товари медичного призначення, 36,1% — на рахунок благодійного фонду, 31,3% — офіційно у касу і 25,5% платили «у конверті» з рук у руки. При цьому в багатьох випадках плата за стаціонарну допомогу не є добровільною: майже 70% робили це на вимогу. Але медична допомога, яку отримує пацієнт, не повинна призводити до катастрофічних фінансових витрат його родини. Саме для цього працює Програма медичних гарантій. У межах пакетів стаціонарної допомоги пацієнт має право на низку безоплатних послуг.

Госпіталізація без хірургічного втручання

Згідно з даними НСЗУ, більшість госпіталізацій, які відбуваються в Україні, не передбачають хірургічних втручань. Медична допомога надається у межах пакета «Стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення хірургічних операцій». Цей пакет ще називається «Терапевтичні госпіталізації». Така госпіталізація включає профілактику, діагностику, лікування (зокрема медикаментозне), медичну допомогу вагітним з ускладненим перебігом вагітності, медичну реабілітацію в гострий період.

У межах госпіталізації заклад має забезпечити медичні вироби, витратні матеріали та лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів. А також ліки, які заклад отримує через централізовані закупівлі. Ці ліки не включені до тарифу, але їх закуповує для українців держава. Інформація про наявність відповідних ліків у конкретній лікарні має бути розміщена на інформаційній дошці, на офіційному веб-сайті медичного закладу, а також на сайті місцевої влади.

Лабораторні та інструментальні дослідження також включені до цього пакета. Таким чином, має забезпечуватися доступність до ліків, до діагностичних і лабораторних обстежень.

Хірургічні операції у стаціонарі

Якщо людині потрібна планова чи ургентна операція, для цього передбачено пакет «Хірургічні операції у стаціонарних умовах». Сюди входить усе те, що передбачено у пакеті «Терапевтичні госпіталізації», а також: проведення хірургічної операції з забезпеченням анестезії, інструментальні та лабораторні обстеження, включно з гістологією та біопсією при потребі, післяопераційний моніторинг пацієнта, знеболення та подальша медикаментозна терапія.

Пацієнт може отримати безоплатно послуги за пакетами стаціонарної допомоги за направленням лікаря, з яким укладена декларація; за направленням лікуючого лікаря; за доставленням бригадою екстреної медичної допомоги; за направленням з іншого клінічного підрозділу або закладу в разі, якщо людина вже лікується у стаціонарі; за самозверненням у невідкладному стані.

Протягом квітня–вересня 2020 року вже понад 47 тис. пацієнтів отримали лікування у стаціонарі в межах цих двох пакетів медичних послуг.

Фінансування від НСЗУ

НСЗУ уклала договори із 1086 закладами на надання медичної допомоги пацієнтам у стаціонарних умовах та виплатила їм понад 17,3 млрд грн. 

У зв’язку з пандемією оплати медзакладам, що законтрактовані за пакетами з терапії та хірургії, здійснюються на 100% за глобальним бюджетом. Тобто лікарня отримує кошти незалежно від того, скільки госпіталізацій відбулось, або скільки операційних втручань проведено.

Пресслужба «Українського медичного часопису»

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up