До 24 лютого 2022 року всі обласні центри залучали жителів до формування й розподілу коштів. Після початку повномасштабного вторгнення ситуація змінилася.
2022-го року конкурсів на визначення переможців не проводило жодне місто. Лише 27% реалізовували проєкти попередніх років, переважно 2021-го.
В половині облцентрів ці програми перебувають на паузі й дотепер (проєкти-переможці “заморожені”, конкурси не проводять): у Дніпрі, Житомирі, Запоріжжі, Миколаєві, Одесі, Сумах, Ужгороді, Харкові, Херсоні, Черкасах і Чернігові.
Інші міста потроху відновлюють бюджети участі. Так 2023-го Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Тернопіль і Хмельницький проводили конкурси, відповідно самі проєкти громади реалізовували вже наступного року й паралельно оголошували нові. Львів визначив понад півтора десятка ідей, які можна втілити в життя навіть під час війни. Чернівці продовжили терміни виконання попередніх задумів.
За час великої війни змін зазнали й положення про громадські бюджети. Так луцькі та хмельницькі депутати визначили нові пріоритети: укриття, підтримка Сил оборони й допомога постраждалим від воєнних дій.
Рух ЧЕСНО дослідив, як обласні центри адаптували громадські бюджети, на основі відповідей на запити до міських рад. У дослідження не включали тимчасово окуповані Луганськ, Донецьк і автономну республіку Крим.
|