Економічні підсумки 2022 року: втратили, але вистояли

Економічні підсумки 2022 року: втратили, але вистояли

2022 рік для України став найтяжчим за всі роки незалежності. Повномасштабна війна, розпочата росією, спричинила безпрецедентний вплив на життя кожного українця, бізнес та загалом економіку країни. 

Падіння ВВП на кінець року в Україні очікується на рівні 35%, споживча інфляція також перетне поділку в 30%. Детальніше про те, яким став 2022 рік для економіки України — розбирався Центр громадського моніторингу та контролю.

ВВП: різке падіння, в тому числі через атаки на енергетику

Руйнування підприємств та інфраструктури через російські обстріли, ускладнений експорт через блокаду портів, перебої з електропостачанням — все це негативно вплинуло на показник внутрішнього валового продукту України за 2022 рік. 

Відео дня

Ще в жовтні Національний Банк України прогнозував зниження ВВП держави на 32%, однак російський ракетний терор проти нашої енергетичної системи ускладнює ситуацію. Тепер, за прогнозами Міністра економіки України Юлії Свириденко, через постійні вимкнення електрики, падіння ВВП до кінця року має сягнути 35%.

Інфляція: значна, але не критична

Споживчі ціни за підсумками року, у порівнянні з минулим, зросли на 30%, повідомив голова Нацбанку Андрій Пишний. Попри відчутне подорожчання товарів, цей показник, на думку голови НБУ, в контексті руйнівних для української економіки подій, можна вважати відносно успішним та порівнюваним із показниками країн центральної Європи, де інфляція, навіть за відсутності бойових дій, також відчутна.

Зокрема, за рік у Молдові ціни зросли на 34,5%, в Польщі — на 17,5%.

Водночас, в Міністерстві економіки сподіваються, що вже найближчими місяцями зростання цін сповільниться.

Курс валют: зафіксували та втримали

Протягом року курс національної валюти проти долара девальвував майже на 50%. Негативних чинників, які до цього призвели, було вдосталь: зокрема, і зростання емісії грошей для фінансування дефіциту бюджету, і зменшення золотовалютних резервів, і прискорення інфляції. Станом на кінець грудня, вартість долара становить трохи більше 40 гривень. Водночас, безготівковий курс нацвалюти до долара складає близько 37,5 грн.

Від лютого 2022 року Нацбанк кілька разів фіксував курс гривні, аби врівноважити попит на ринку та вгамувати паніку українців. Наразі в Нацбанку вважають, що утримання курсу гривні допомогло взяти під контроль валютний ринок. А голова НБУ Андрій Пишний заявляв, що фіксований курс утримуватимуть ще деякий час.

Банківська система: стабільна попри війну

Банківська система України із початком повномасштабної війни продемонструвала неабияку стійкість, особливо у порівнянні із кризою 2014-2015 років. Тоді через анексію Криму, війну на Донбасі та триразову девальвацію гривні збанкрутували сотні банків. Цього року, попри масштабні бойові дії та економічні потрясіння — з ринку вийшли лише поодинокі фінустанови.

Водночас, навіть під час війни зростає довіра вкладників. Зокрема, від початку бойових дій обсяги гривневих вкладів населення зросли на 37%, бізнесу — на 11%, повідомив член Ради НБУ Василь Фурман.

Попри те, що банківська система вже оговталась від потрясіння війни, перед банками постав новий виклик — можливі блекаути через російські обстріли енергетичної інфраструктури, тобто забезпечення безперервної роботи банків у періоди тривалої відсутності електрики. 

Очікуємо на відновлення економіки у 2023

За словами Міністра Фінансів України Сергія Марченка, робота бізнесу, порівняно із першими місяцями війни, суттєво відновилась, а підприємств, готових платити податки — дедалі більшає.

Це свідчить про те, що бізнес адаптується до умов війни та перебоїв з електроенергією. У відповідь на відключення світла — купує генератори та оптимізує роботу, щоб і надалі отримувати прибутки. 

Тож, показник ВВП наступного року може почати незначне відновлення. Зокрема, Світовий банк покращив прогноз зростання внутрішнього валового продукту до 3,3%, а от МВФ — прогнозує лише 1% зростання  

Позитивні прогнози, утім, дійсні лише за умови припинення ракетних атак на енергетику, певен Прем'єр-Міністр України Денис Шмигаль. В найгіршому ж випадку, падіння ВВП у 2023му, на його думку, може становити 3—9% порівняно із цим роком.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up