Дорожня мафія Житомирщини (частина 1). Великий переділ

Дорожня мафія Житомирщини (частина 1). Великий переділ

Збільшивши в рази витрати на дорожньо-ремонтні роботи, облдержадміністрація декларує практично повну ліквідацію ямковості на дорогах. За пишними звітами насправді бачимо численні аварії з травмованими людьми через неналежне утримання автошляхів, на які роками списують колосальні бюджетні кошти.

Ще донедавна усіма дорогами за межами населених пунктів завідували обласні служби автомобільних доріг. До 2017 року кошти на ремонт місцевих доріг витрачали облавтодори, які через райавтодори та дорожньо-експлуатаційні дільниці щороку підлатували численні ямки та вибоїни. Тотальна корупція та величезні борги перед працівниками призводила до того, що більшість доріг знаходилися в жахливому стані. У свою чергу це спричинювало високу аварійність та травматизм. Так у квітні 2015 року жінка на власному автомобілі марки Nissan Micra разом з матір’ю та донькою поблизу с. Радулино Баранівського району потрапили в аварію. На дорозі Васьковичі-Шепетівка колесо потрапило у вибоїну. Точніше у величезну яму 2,3 м на 1,1 м, завглибшки 0,25 м. Після чого перекинувся в кювет і, втративши керування, зіткнувся з деревом та перевернувся. Усі пасажири отримали різних ступенів тяжкості тілесні ушкодження та серйозних пошкоджень зазнав автомобіль.
 

Завдання на ремонт ділянки дороги надала та роботи сплатила Служба автомобільних доріг Житомирської області (далі САД). Однак, як свідчать матеріали судової справи, фактично нічого зроблено не було. За угодою з САД утримувати автомобільні дороги загального користування державного значення в усій області мало ДП "Житомирський облавтодор». Але дорогу не ремонтували, а гроші нахабно розкрадали.
Під час розгляду справи судді прийшли до висновку, що за чинним законодавством завдану шкоду має відшкодовувати замовник, який і мав би проконтролювати як виконується його завдання. У підсумку САД визнали винною і зобов’язали сплатити 300 тис грн матеріальної та ще 350 тис грн моральної шкоди.
Інша аварія сталася поблизу перехрестя на в`їзді до села Старочуднівська Гута Романівського району. Водій потрапив у вибоїну, внаслідок чого сучасна іномарка «Мерседес-Бенц Е320» втратила керованість, з`їхавши з дороги в лісосмугу, де сталися неодноразові зіткнення з деревами. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено автомобіль, а водій зазнав закритого перелому правого плеча. Лише відновлення автомобіля вартувало близько 300 тис грн. А ще вартість лікування, декілька складних операцій, фізичне та моральне відновлення. Навіть вигравши суди, які зобов’язали оплатити САД усі понесені витрати, відновитися після подібної аварії надзвичайно важко. Аналогічних справ в судах багато.

Реформи «на папері»
Кардинально змінити ситуацію мала б ключова реформа останніх років – децентралізація, коли повноваження у сфері ремонту та утримання районних та обласних доріг передані на місцевий рівень. Отримавши в управління майже 7 тис км доріг Житомирська ОДА вперше оголосила конкурс в квітні 2019 року.
- Разом з державними дорогами сума на утримання, експлуатацію та ремонт доріг складає близько 1,5 млрд грн. Валерій Повар має хороший досвід у цій сфері, – розповідав голова Житомирської ОДА Ігор Гундич, представляючи нового радника.

Голова Житомирської ОДА у 2017-2019 роках Ігор Гундич

До призначення на посаду Валерій Повар керував Олевським райавтодором. Згодом, з липня 2016 до листопаду 2017, – очолював ДП «Житомирський облавтодор».
З прийняттям на баланс облдержадміністрацією від Укравтодору декількох тисяч кілометрів доріг, за адресою ДП «Житомирський облавтодор» реєструється приватне ТОВ «Житомирський автодор». Приватна структура спочатку працює непомітно – виконувало невеличкі підряди від районних адміністрацій на обслуговування доріг.
Публічно вона з’являється як учасник оголошеного управлінням дорожнього будівництва та інфраструктури Житомирської ОДА тендеру на 320 млн грн. Директором ТОВ «Житомирський автодор» стає той самий колишній радник голови Житомирської ОДА Валерій Повар.

Колишній радник голови Житомирської ОДА Валерій Повар (посередині)

Однак без будь-якої власної спеціалізованої дорожньої техніки товариство не спроможне виконати такий величезний обсяг робіт. ТОВ «Житомирський автодор» володіло лише 13 одиницями ручного інструменту: бензопила, кущоріз, зварювальний апарат, фарборозпилювач, трамбівка, електричний дриль тощо. Натомість уся необхідна дорожній транспорт і техніка орендується у двох десятків підприємств Житомира, Житомирського району, Баранівки, Новограду-Волинського, Бердичева, Олевська та навіть з Києва.
Загалом в торгах пропозиції подали п’ять учасників. Та на стадії попередньої кваліфікації тендерний комітет відхилив заявки всіх підприємств, окрім згаданого ТОВ «Житомирський автодор» та ПП «Автомагістраль». Останній практично подарував перемогу своєму конкуренту. Пропозиція ТОВ «Житомирський автодор» була лише на 5 тис. грн дешевшою.

Скріншот з сайту державних закупівель

При цьому посадовці проігнорували наявність численних невідповідностей у поданих товариством документах. Не було підтвердження якості виробництва асфальтобетонних сумішей та відсутня інформація про потужність асфальтобетонного заводу. Аналогічно у довідці про наявність працівників не вказано про наявність на підприємстві механізаторів і не вказано їх кваліфікаційний рівень. У довідці про підприємство ТОВ «Житомирський автодор» не зазначив власний юридичний статус. Тобто не вказав, що товариство є юридичною особою.
Замість того, щоб відхилити пропозицію, замовник визнав ТОВ «Житомирський автодор» переможцем закупівлі та підписав договір на експлуатаційне утримання доріг.
- Схоже, цей тендер наперед був «заточений» під конкретну фірму. Саме так можна пояснити досить м’які вимоги до досвіду та матеріально-технічної бази виконавця, а також різний підхід до оцінки документації різних учасників закупівлі, – переконаний керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук.
- У результаті зменшилася конкуренція на аукціоні та потенційна економія коштів платників податків.
Президентські вибори призвели до зміни влади. Влітку 2019 року керівником Житомирської ОДА призначений Віталій Бунечко. Експрацівник СБУ майже відразу ж взявся за аналіз діяльності свого попередника. Через місяць під час пресбрифінгу очільник області публічно звернувся до правоохоронних органів перевірити можливе розкрадання бюджетних коштів. Представлені факти стосувалися якраз згаданого тендеру на експлуатаційне утримання доріг.
Прокуратура відразу ж порушила кримінальне провадження за можливим корупційним зловживанням на суму близько пів мільярда гривень.
- Правоохоронці кваліфікують справу за ч. 3 ст. 191 Кримінального Кодексу України. Досудове розслідування проводитиме слідче управління ГУНП, – зазначив Віталій Бунечко.

Новий голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко підтвердив зловживання під час ремонтів доріг

При проведенні досудового розслідування виявилося, що для виконання робіт за договором ТОВ «Житомирський автодор» залучило договір субпідряду на 184 683 425 грн зі своїм конкурентом на торгах – ПП «Автомагістраль».

За фактом можливих розкрадань правоохоронці розслідують провадження

Від Житомирської ОДА 27 грудня 2019 року на рахунок ТОВ «Житомирський автодор» надійшла оплата. Однак одержані кошти товариство перерахувало іншим фірмам, залишивши виконані роботи ПП «Автомагістраль» неоплаченими.

Тарас Боросовський

Матеріал підготовлено в рамках проєкту IWPR за підтримки МЗС Норвегії. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію IWPR та МЗС Норвегії.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі (1)
  • Читач72

    Гарний матеріал

keyboard_arrow_up