Дайджест новин за 24 - 30 березня. Важливе для бізнесу

Цього тижня українське законодавство зазнало низки важливих змін, які можуть вплинути на ваш бізнес та особисті фінанси.
Закон про підвищення акцизу на тютюнові вироби підписано Президентом та опубліковано
25 березня в газеті «Голос України» опубліковано попередньо підписаний Президентом Закон України №4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» від 04.12.2024. А отже, з 25 березня він набрав чинності. Нагадаємо: Верховна Рада ухвалила цей нормативно-правовий акт ще 4 грудня 2024 року і він мав набрати чинності з 1 січня 2025 року.
Основні положення:
• поступове, протягом 4 років, підвищення ставок акцизного податку на цигарки до мінімального рівня встановленого Директивою 2011/64/ЄС;
• роздрібна ціна тютюнових виробів не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставки акцизного податку помножене на 1,45;
• ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну встановлюються в одиницях виміру євро задля уникнення впливу інфляції.
Регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи
27 березня парламент схвалив в другому читанні та в цілому законопроект №10164-1 від 06.11.2023 щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи.
Законопроєктом передбачається внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо наступних питань:
• забезпечення правової визначеності за потреби направлення надомних або дистанційних працівників у службові відрядження;
• створення сприятливих умов роботи для батьків, чиї діти віком до 14 років навчаються дистанційно.
Впорядкування питання присвоєння рангів держслужбовцям
25 березня парламент схвалив у другому читанні та в цілому законопроєкт №9478 від 10.07.2023 щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями. Цей нормативно-правовий акт врегульовує зарахування до стажу державної служби часу роботи у військових адміністраціях.
Спрощення процедури розгляду спорів про пенсійні та інші соціальні виплати
26 березня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №11170-д від 07.03.2025 щодо удосконалення розгляду справ незначної складності про пенсійні та інші соціальні виплати, а також типових адміністративних справ. Законопроєкт, зокрема, спрямований на запобігання зловживань процесуальними правами з боку суб'єктів владних повноважень: апеляційна скарга суб'єкта владних повноважень не буде прийматися до розгляду і повертатиметься судом протягом п'яти днів з дня надходження, якщо до неї не додано підтвердження сплати судового збору.
Скасування переліку валют для щомісячного встановлення офіційного курсу
Нацбанк постановою Правління від 24 березня 2025 року №36 закріплює перехід до одного щоденного переліку валют, до яких встановлюється офіційний курс гривні, що відповідає міжнародному досвіду. Двох переліків валют (щоденного та щомісячного) для розрахунку офіційного курсу гривні більше не буде. З 31 березня перелік іноземних валют для щоденного встановлення офіційного курсу гривні включатиме 41 валюту та СПЗ (спеціальні права запозичення).
Вдосконалення процедури розгляду судами справ про порушення митних правил
25 березня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт №10257 від 13.11.2023 щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Під час судового розгляду таких справ пропонується використовувати більш гнучкий підхід, що відповідає сучасним європейським практикам. Зокрема, йдеться про встановлення верхньої і нижньої межі штрафів замість фіксованої суми та заміну обов’язкової конфіскації на можливість прийняття рішення з конфіскацією або без такої у ряді статей.
Зміни в ліцензуванні автоперевізників
27 березня Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт №4560 від 30.12.2020 щодо врегулювання ринку послуг автомобільного транспорту в Україні з метою приведення їх у відповідність з актом Європейського Союзу. Оновлені ліцензійні умови будуть поширюватися на перевізників, що виконують міжнародні перевезення вантажів, пасажирів або внутрішні перевезення пасажирів чи небезпечних вантажів. У разі прийняття закону буде встановлений перехідний період – його норми наберуть чинності через один рік після публікації.
Податкові тренди 2025: які рішення приймати підприємцям вже сьогодні
Володимир Місечко, керуючий партнер АО "Місечко та партнери", поділився своїм баченням податкових трендів на 2025 рік та надав рекомендації для підприємців щодо необхідних кроків уже сьогодні.
Завчасна підготовка та проактивний підхід допоможуть підприємцям уникнути штрафів і забезпечити стабільну роботу бізнесу в умовах змін податкового законодавства.
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.