4 вересня в Україні введуть в обіг купюру 2000 гривень

4 вересня в Україні введуть в обіг купюру 2000 гривень

Про це оголосив Голова Національного банку України Андрій Пишний.

З 4 вересня 2026 року в готівковий обіг буде введена нова банкнота номіналом 2 000 гривень, - йдеться у повідомленні НБУ. Дата введення нової банкноти в обіг обрана невипадково та має певний символізм.

"Саме 4 вересня 1965 року під час прем'єри фільму "Тіні забутих предків" у київському кінотеатрі "Україна" Василь Стус разом із В'ячеславом Чорноволом та Іваном Дзюбою провів перший в срср відкритий публічний протест проти масових політичних репресій української інтелігенції. А 04 вересня 1985 року Василь Стус загинув в ув’язненні у таборі особливого режиму", – пояснив Голова НБУ.

Банкнота вшановує Василя Стуса – українського поета-шістдесятника, перекладача, публіциста, прозаїка, мислителя, літературознавця, літературного критика, правозахисника, політв’язня срср, члена Української Гельсінської групи, одного з найактивніших представників українського дисидентського руху та борця за незалежність України у ХХ ст., лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка (посмертно, 1991), Героя України (посмертно, 2005).

Як пояснюють в НБУ, потреба у новій купюрі пов'язана зі змінами в економіці.

"По-перше, з часу введення банкноти 1 000 гривень сім років тому середньомісячна зарплата в Україні зросла втричі, а рівень цін на основі індексу інфляції – вдвічі. Це зумовило потребу в більшій кількості готівкових коштів, адже, якщо після введення банкноти 1 000 гривень для отримання середньомісячної зарплати готівкою достатньо було 10 банкнот найвищого номіналу, то у 2026 році для цього потрібно більше 30 банкнот номіналом 1 000 грн.

По-друге, обсяг готівки в обігу зріс більше ніж удвічі – з майже 390 млрд гривень у 2019 році до понад 970 млрд гривень станом на 01 липня 2026 року. До підвищеного попиту на готівку призвели, зокрема, потреби воєнного часу. Як відзначив Голова НБУ, стійкість фінансової системи забезпечується не лише доступністю і безперервною роботою безготівкової інфраструктури, а й зручним доступом до захищеної готівки. Наприклад, коли мешканці прифронтових громад мають можливість здійснити розрахунки навіть там, де немає стабільного зв’язку.

По-третє, відбулися зміни в структурі готівки в обігу. Наразі частка банкнот номіналом 1 000 гривень за сумою вже перевищила 55%. У світовій центробанківській практиці це свідчить про потребу введення банкноти вищого номіналу", - пояснюють в НБУ.

Тобто, Національний банк брав до уваги сукупність чинників, які вказують на те, що існує потреба в ефективнішому обслуговуванні готівкового обігу.

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, InstagramYouTube та Google

keyboard_arrow_up