Бюджетні війни в Житомирській облраді або чому бюджет області не розподіляється публічно? (політична позиція)

Бюджетні війни в Житомирській облраді або чому бюджет області не розподіляється публічно? (політична позиція)
Влітку минулого року Дмитро Кропачов судився із Житомирською міською радою за необґрунтовано підвищені тарифи на послуги КВЖРЕПів. А сьогодні він – у центрі конфлікту через бюджетний регламент в обласній раді…

Що не влаштовує Кропачова як голову бюджетної комісії? Чому новий бюджетний регламент став справжнім каменем спотикання? Наша розмова про це.

- Дмитре, спеціалісти кажуть, що ваш бюджетний регламент – це боротьба з існуючим «кулуарним» підходом до розподілу бюджету. Але проект викликав чимало негативних емоцій у колег-депутатів… Що ж такого ви запропонували?

- Розподіл бюджету Житомирської області – це складна і не зовсім прозора схема. Наш бюджет практично розписується в «одному кабінеті», і лише потім видається департаментом фінансів як пропозиція для депутатів. Здавалося б, затвердження відкрите, але насправді ми не знаємо, хто подавав бюджетні запити, які з них більш важливі, а які менш…

Відео дня

Ставши депутатом обласної ради, я задумався, як зробити розподіл обласних коштів відкритим для громади. Тому, залучивши експертів, розробив проект бюджетного регламенту. Він передбачає чітку процедуру підготовки та ухвалення проекту бюджету і серйозно збільшує можливості громадськості взяти участь у бюджетному процесі. З іншого боку депутати обласної ради зможуть більш ефективно вирішувати суспільні проблеми. Ми запропонували створити робочу групу з директорів департаментів та начальників управлінь, представників депутатських фракцій, осіб, які надають запити на потреби, та постачальників товарів і послуг, які хочуть освоїти бюджетні кошти. До регламенту також додали частину «Громадські обговорення з питань бюджету». Адже усі мають право знати, як розподіляються кошти області, куди і на що вони йдуть, бо це – гроші громади. Однак, прозорість та чесність у справі розподілу коштів – не всім на руку…

- Що зараз із регламентом? Його прийняли?

- Після тривалої боротьби прийняли. Однак тоді якраз змінився голова облдержадміністрації, і робочу групу, яка повинна була створюватися відповідно до бюджетного регламенту, ніхто не створював. Бюджет області й далі формувався і розподілявся у застінках «одного кабінету»… Лише у вересні, після моїх наполягань, вийшло розпорядження про створення робочої групи. Проте відразу почався супротив від департаменту фінансів і деяких депутатів.

- Хіба депутати не зацікавлені у публічному розподілі бюджетних коштів?

- Ситуація неоднозначна. Люди, які розподіляють кошти, – впливові й авторитетні. Зрозуміло, що кожному депутату треба вирішувати питання свого округу, а деяким і особисті проблеми. Сваритися чи створювати серйозний супротив існуючій схемі – не зручно. Адже можна скористатися своїми зв’язками і «протягнути» своє питання. Це звична справа для багатьох…

- Ви – голова бюджетної комісії, але департамент фінансів не підтримує Ваш бюджетний регламент. Чому?

- Голова департаменту фінансів Ганна Ємченко проти прийнятого регламенту, бо він фактично позбавляє департамент певної «монополії» у формуванні проекту бюджету. Згідно з нашим регламентом, департамент фінансів має відповідати за розробку проекту, але не складати його самостійно. Крім того, цей процес має бути публічним.

Ганна Ємченко, без сумніву, високопрофесійний спеціаліст, але вона не розуміє, що Україна сьогодні повинна розвивати громадянське суспільство й демократію. Найперше, що ми маємо зробити, – це подолати складні корупційні схеми, змінити стару систему, зробити все прозорим. На жаль, більшість людей «тієї гвардії» вболівають не за інтереси громадськості, а за те, щоб не втратити свою владу.

- Чому виник конфлікт з бюджетним регламентом в облраді на останній сесії? Як автор ви досить принципово його відстоювали…

- Департамент фінансів зареєстрував рішення про новий бюджетний регламент в «своїй» редакції. З нього забрали участь депутатів та громади в складанні проекту бюджету – тобто ті основні речі, за які я боровся і які мали б змінити процес формування обласного бюджету на більш простий, публічний і відкритий для громадськості. Зрозуміло, що вони не наважилися зовсім відмінити бюджетний регламент, боячись супротиву людей.

Сесія, на яку винесли «нову» редакцію регламенту була складною і скандальною. Депутати намагалися прийняти новий регламент, виступали проти мене… В результаті було прийняте рішення створити робочу групу, щоб вивчити питання конфлікту бюджетного регламенту. Це все-таки перемога. Обіцяю, що відстоюватиму це питання до останнього – і в Житомирській області, і в Житомирі буде чесний прозорий бюджет!

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up