Еволюція шахрайства: від гаманця до банківської картки

Еволюція шахрайства: від гаманця до банківської картки

На жаль, випадки шахрайства з банківськими картками стають все більш поширеними. Однак не всі житомиряни знають, якими способами їх можуть ошукати і як вберегтися від цієї напасті.

Тому журналісти «20 хвилин» поспілкувалися зі спеціалістами та дізналися, які ж можуть бути види банківських шахрайств та як не потрапити на гачок карткових злодюжок.

Як розповіла керівник Житомирського регіонального прес-офісу ПриватБанку Альона Смолянова, шахраї атакують власників карток усіх банківських установ. Провідні українські банки та поліція попереджають про небезпеку. Однак коли люди стикаються безпосередньо з самими шахраями, то часто виявляються не здатними протистояти їм. Знаючи про основні види шахрайських схем і дотримуючись простих правил безпеки, клієнти можуть гідно дати відсіч будь-якому злодієві та зберегти свої кошти.

Найпоширеніші схеми карткових шахраїв

Відео дня

Однією з найпоширеніших шахрайських схем є підвищення кредитного ліміту. Телефонує невідомий, представляється співробітником банку та пропонує продовжити дію кредитної картки або збільшити кредитний ліміт. Після отримання згоди повідомляє, що для здійснення необхідної операції йому потрібні номер картки, термін її дії та розміщений під магнітною стрічкою CVV-код. Зазначивши ці реквізити, людина отримує SMS-повідомлення з паролем доступу, який, не замислюючись, диктує шахраєві. Через кілька хвилин на мобільний приходить SMS з банку, однак цього разу – про зняття грошей з рахунку клієнта.

Також через нестабільну ситуацію в країні ошуканці придумали «схему» блокування картки через воєнні дії на Сході. Телефонує невідомий, і в ході розмови повідомляє, що у зв’язку з воєнними діями на Сході потрібно оновити або підтвердити дані клієнта. Якщо не зробити цього – карта буде заблокована. Далі все йде по відпрацьованому сценарію: переляканий власник виказує всю персональну інформацію, включаючи секретні паролі й SMS, а отже – лишається з пустими кишенями.

Помилкове поповнення мобільного – ще одне нехитре шахрайство. Людині приходить SMS про поповнення мобільного рахунку від невідомого. Через деякий час – дзвінок від дівчини, мовляв, вибачте, але я помилково поповнила ваш рахунок, поверніть, будь ласка, гроші. Дівчина навіть розкаже, що саме натиснути на телефоні, щоб повернути їй гроші, якщо клієнт не знає. Через деякий час мобільний «жертви» блокується, а шахраї знімають кошти через систему інтернет-банкінгу.

Оголошення про продаж/купівлю в Інтернеті сьогодні, напевне, найпоширеніший метод ошуканства порядних громадян. Людина розміщує оголошення про продаж дитячого візка чи одягу в Інтернеті. З приводу купівлі телефонує невідомий, який начебто цікавиться товаром, та й ціна його влаштовує. Для оплати пропонує швидкий спосіб – переказати гроші на картку. Шахрай повідомляє, що зараз перекаже кошти, але через деякий час телефонує знову й каже, що щось не виходить і, мабуть, треба підтвердити, що на картці є гроші й вона платіжна. Далі в телефонному режимі клієнта «підводять» до банкомата чи терміналу й надиктовують комбінацію для грошового переказу, яку власними руками набирає клієнт. Потім приходить SMS із кодом підтвердження. Ошуканий передає цей код, і все – грошей на картці більше немає.

Пройдисвіти почали виманювати гроші у людей під виглядом благодійної допомоги. Волонтери збирають кошти, теплий одяг бійцям АТО або ж рідні хворого збирають кошти на операцію чи лікування. Дзвінок на мобільний, шахрай каже, що готовий перерахувати гроші на допомогу. При цьому гроші будуть перераховуватися з поточного рахунку фірми, а для цього, начебто, треба підтвердити платіжність картки в банкоматі чи терміналі. Зробити це потрібно терміново, бо нібито завтра вже буде пізно – чи то директор фірми поїде у відпустку, чи то кінець місяця, й бухгалтер не зможе здійснити платіж. І знову мобільний, банкомат, незнайома комбінація цифр, диктування SMS-паролю і все. Грошей нема.

Як не стати жертвою пройдисвітів

Однак, як кажуть, попереджений, отже – озброєний. Тому краще перестрахувати себе на випадок, якщо якісь дурисвіти захочуть «накинути оком» на ваші гроші.

Наприклад, для отримання платежу за товар досить назвати покупцеві тільки номер карти або рахунку, інші особисті дані надавати не потрібно. Якщо для того щоб перерахувати гроші, клієнта просять назвати прізвище, ім’я, по батькові, дату і рік народження, дівоче прізвище матері та інші особисті дані або просять набрати різні комбінації цифр на телефоні, то це робота шахрая. Щодо волонтерства – шахраї завжди намагаються дізнатись особисту інформацію про власника картки чи навіть можуть попросити сфотографувати карту, на яку треба переслати гроші. Не потрібно виконувати такі прохання.

«ПриватБанк ніколи не телефонує своїм клієнтам із проханням повідомити персональні дані, номер банківської картки, термін її дії, ПІН-код чи CVV2-код, пароль у Приват24, а також SMS-паролі, – пояснює керівник Житомирського регіонального прес-офісу ПриватБанку Альона Смолянова. – Користуйтеся лише офіційним входом в електронний банкінг. Ніколи не заходьте на сайт банку за посиланнями з електронних листів або SMS. Якщо ж випадково потрапили на такий сайт – не вводьте жодних даних. Перевіряйте назву посилання – воно має обов’язково починатися з https та мати назву: privatbank.ua, pb.ua або privat24.ua. В іншому випадку – з фальшивих електронних сторінок шахраї від самого клієнта отримають персональні дані. Після того як клієнт вводить логін і пароль,  шахраї миттєво вводять їх на справжньому сайті банку. Клієнту приходить SMS з паролем для входу. Він вводить одноразовий пароль з SMS на сайті-копії банку, у цей час шахраї вводять його з SMS на справжньому сайті», – зазначає Альона Смолянова.

Ніколи не просіть незнайомих людей допомогти скористатися пластиковою карткою. Люди похилого віку часто просять перехожих зняти готівку з картки, при цьому біля банкомата називають незнайомцям свій пароль. Задля безпеки краще попросити рідних про допомогу або ж звернутись у відділення банку, де спеціалісти проведуть навчання, і клієнт матиме змогу самостійно виконувати операцію.

Правила безпеки при користуванні банкоматом

У всьому світі дуже популярною залишається стара схема, коли шахраям допомагає банкомат. А точніше, установлений туди скімер – пристрій, що зчитує дані з магнітної смуги картки. Скімер легко можна помітити неозброєним оком. Якщо бачите, що зчитувальний пристрій банкомата виглядає незвично або клавіатура банкомата випирає вгору – не ризикуйте, а краще повідомте про це у банк. Якщо факт наявності скімінга підтвердиться, клієнт не тільки захистить свої гроші та кошти інших клієнтів, а й отримає премію від банку.

«Якщо клієнт уже постраждав від рук шахраїв, необхідно заблокувати картку і написати заяву в поліцію. Запам’ятайте: якщо клієнт втратив гроші по своїй вині, то повернути їх можна тільки з допомогою поліції, яка шукатиме шахрая. За збереження і нерозголошення своїх персональних даних (номер банківської картки, термін її дії, ПІН-код чи CVV2-код, пароль у Приват24, а також SMS-паролі) відповідальність несе сам клієнт», – підкреслила Альона Смолянова.

Отож, якщо раптом ви помітили, що гроші з вашої картки тануть, як морозиво у спеку, а ви до цього не маєте жодного стосунку, – не панікуйте й одразу звертайтеся до найближчого відділення вашого банку або телефонуйте на «гарячу лінію», де фахівці не лише перевірять, чи мають ваші підозри підстави, а й зроблять все, щоб повернути викрадені кошти.

 

Світлана Скляр

Анастасія Кузьмич

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
10:40 У Житомирі відкрили Центр життєстійкості 10:19 У Центрі крові серед донорів розіграють приз до Дня вишиванки 10:00 Увага! Допоможіть розшукати безвісно зниклого 27-річного чоловіка! 09:39 Росіяни втратили більш ніж півтори тисячі осіб за добу Від читача 12:20 «Ми живемо, вони виживають». У Житомирі проведуть тренінг з правового захисту військовополонених 09:19 Оперативна інформація станом на 23.00 15 травня щодо російського вторгнення 09:00 16 травня: все про цей день, яке свято, прикмети, традиції і погода у Житомирі 17:47 Десант військових письменників розгорнув свій тимчасовий простір у Городоцькій громаді 17:00 На Житомирщині пріоритетом залишається розвиток прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу 16:41 За шопінг з чужою карткою 32-річний бердичівлянин відповість перед законом 16:21 Відтепер юридичні особи можуть призначати належного користувача онлайн: запрацював Кабінет водія для бізнесу 16:00 Посадовицю з Бердичівського району підозрюють в спільних з громадянином рф оборудках при ремонті доріг на майже пів мільйона гривень 15:41 Головним тренером Полісся може стати аргентинець Даріо Друді 15:20 Діти відпочиватимуть за програмою єОздоровлення і цього року. Географія закладів розширюється 15:00 Директор комунального підприємства з Коростишева постане перед судом за заподіяння збитків на майже 700 тис грн під час закупівлі електроенергії 14:40 Що робити, якщо посвідчення УБД втрачене чи пошкоджене? 14:20 В енергосистемі через похолодання значний дефіцит - «Укренерго» вимушене обмежувати споживання для запобігання аваріям 14:00 Цифровізацією Житомирської області відтепер займатиметься Костянтин Лопушанський 12:40 Екоінспекція нагадує: за порушення правил рибальства передбачено штрафи 12:20 Новий тариф для житомирян: відтепер містяни платитимуть за переробку сміття photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up