Спецтема: карантин

Як замість масла продають фальсифікат

Як замість масла продають фальсифікат

Нещодавно проведена тотальна перевірка зразків вершкового масла показала наявність у його складі заборонених компонентів і пальмових жирів.

Пальмова олія і так є жиром немолочного походження! Законом «Про молоко та молочні продукти» в Україні і так заборонено фальсифікувати молоко, кефір, ряжанку, йогурти, сметану, масло і сири замінниками молочного жиру, – зазначає керівник відділу тестування Центру експертиз «Тест» Ніна Кільдій.

Проте, попри вимоги закону, виробники під виглядом вершкового масла масово продають рослинно-олійну суміш або ж навіть спред.
 

Спред замість масла

Для усіх молочних продуктів проблема якості постала з різким скороченням поголів’я ВРХ. Нестача молока достатньої жирності особливо відобразилася на можливості випуску масла. Розраховані на масове виробництво продукту, виробничі лінії працювали на мінімальних потужностях, що призводило до зменшення рентабельності і навіть збитковості виробництва масла. Одночасно значно зростала ціна для кінцевих споживачів, і більшим попитом стали користуватися замінники тваринного масла. Виробники перейшли на виробництво спредів – рослинно-вершкових сумішей або випуск молочно-рослинних паст. Остаточне узаконення замінників масла відбулося у 2006 році, коли в Україні запровадили ДСТУ 4445:2005 «Спреди та суміші жирові».

Водночас багато виробників намагаються ошукати покупців, зазначаючи на пакуванні «масло». Цього не можна робити, навіть якщо додана незначна кількість рослинних жирів. Продуктове масло, за вимогами ДСТУ 4399:2005, на 100% має складатися виключно з молочних жирів, тобто вироблене з молока без додавання жодних домішок.

Проведена у кінці минулого року перевірка підтвердила наявність масової фальсифікації масла. За оприлюдненими протоколами випробувань держпідприємства «Вінницястандартметрологія», не відповідають вказаним на пакуванні параметрам ДСТУ зразки відразу декількох виробників, продукція яких продається на Житомирщині. Управління Держпродспоживслужби забракувало масло від ДП «Старокостянтинівський молочний завод» з Хмельниччини, ТОВ «ОМПК Славія» (м. Охтирка), ТОВ «Гранд-молпродукт» з Полтавщини та ТОВ «Богодухівський молзавод», розміщеного у Харківській області.

Окремо слід звернути увагу, що в цей перелік потрапило й масло солодковершкове від ДП «Ружин-молоко. Такі ж претензії щодо невідповідності виробленої продукції та випуску фальфікату Держпродспоживслужба пред'явила до двох інших виробників – ТОВ «Миколаївмолпром» з смт Доманівка та ТОВ «Вівальді Д» з смт Нова Ушиця на Хмельниччині. Продукція даних двох підприємств регулярно закуповується в заклади освіти області.

З метою запобігання реалізації фальсифікованої продукції, за рішенням Держпродспоживслужби, обіг вищевказаних харчових продуктів тимчасово припинено.

– Складність у притягненні до відповідальності виробника полягає в складному ланцюжку посередників, через який продукція доходить до споживача. Трапляються випадки, коли виробник переконує, що його продукцію підроблюють, – запевнює перший заступник керівника Держпродспоживслужби в Житомирській області Ігор Волківський.


Фото: перший заступник керівника Держпродспоживслужби в Житомирській області Ігор Волківський

З цього року у підпорядкованій обласному управлінню Держпродспоживслужби лабораторії планують визначати наявність немолочних жирів у складі масла. Наразі необхідного для цього обладнання немає.

  • До того ж термін «фальсифікат» законодавчо досі не визначений. Насамперед продукт має бути безпечним. Якщо замовник розраховує на відповідність якості – продукцію слід закуповувати напряму у виробника та представити дослідження по безпеці і відсутності немолочних жирів, – підсумовує Ігор Волківський.

Контроль якості в дитсадках

З ліквідацією централізованої бухгалтерії у департаменті освіти Житомирської міської ради кожен освітній заклад міста самостійно проводить закупівлі та оголошує торги залежно від потреби. Найбільше їх проводять дитячі садочки, оскільки самостійно готують для дітей їжу. Вартість масла, необхідного для приготування протягом року страв, зазвичай не перевищує 200 тис. грн, і відкритий тендер не проводять, публікуючи звіт про укладений договір.

Протягом останніх двох років усі житомирські садочки укладають такі угоди з ТОВ «Акріс Логістік». Воно є офіційним дилером продукції «Рудь» Житомирського маслозаводу. На звернення департаменту освіти у минулому році масло двічі перевіряла лабораторія, яка посвідчила його відповідність вимогам стандартів та відсутності сторонніх домішок або немолочних жирів. У протоколі випробувань за листопад 2019 року як підприємство-виробник вказується згадане вище ДП «Старокостянтинівський молочний завод», серед продукції якого Держпродспоживслужба виявила фальсифікат. Цю ж невідповідність підтвердила перевірка, проведена у грудні 2019 року у межах кампанії «Стоп фальсифікат», коли в складі масла солодковершкового «Хуторок» лабораторія «Укрметртестстандарт» виявила 7% немолочного жиру. Дане масло виготовляється на хмельницькому підприємстві під замовлення Житомирського маслозаводу, про що свідчить надпис на упаковці.

Протокол зі зразками продукції по ДП Старокостянтинівський молочний завод

Безпосередньо Житомирський маслозавод вже понад два роки припинив виготовляти масло і навіть повністю демонтував виробничу лінію. Проте ще в одному протоколі за квітень минулого року виробником масла чомусь зазначений все той самий маслозавод з січневою датою випуску продукції…

Протокол зі зразками продукції Житомирського маслозаводу

Цьогоріч департамент освіти Житомирської міської ради та ТОВ «Акріс Логістік» підтвердили, що не будуть постачати в садочки масло під торговою маркою «Рудь». На зміну йому посередник привозитиме продукцію заводу «Кременецьке молоко» з Тернопільської області. Угоди з дитячими садочками у 2020 році укладаються за ціною 144 грн за кожен кілограм поставленого вершкового масла.

  • Виробник не бажає напряму з нами працювати. Якщо б виробник був у Житомирі, сконтактуватися з ним було б набагато простіше. І тоді б не стояло питання транспортування, – відповідає заступниця директора департаменту освіти Житомирської міської ради Світлана Ковтуненко.


Заступниця директора департаменту освіти Житомирської міської ради Світлана Ковтуненко. Фото: Житомирська міськрада.

При департаменті освіти Житомирської міської ради створена комісія з якості, на яку покладені функції моніторингу та контролю за усіма поставленими в заклади освіти продуктами харчування.

- До масла не було жодних нарікань. Однак ми також візьмемо його на дослідження. За бажанням батьків, у кожному садочку завідуюча дитячим садочком надасть сертифікати та необхідні документи для підтвердження якості масла, – запевнила нас посадовиця.

 

Масло під криміналом

Набагато складніша ситуація із закупівлею масла в освітніх мережах та закладах області. Досить часто перемога в торгах здобувається за рахунок низької ціни, за якою нерідко стоїть сумнівна якість.

За випадками продажу фальсифікованого масла у 2017 році слідчий відділ управління СБУ в Житомирській області провів масові обшуки. Під час досудового розслідування встановили, що Житомирська міжрайонна заготівельно-збутова база, як переможець відкритих торгів на поставку масла вершкового, надала організатору торгів, управлінню освіти і науки виконавчого комітету Бердичівської міської ради, неправдиву інформацію про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

За укладеним договором для харчування дітей у дошкільних навчальних закладах мали сплатити 910,8 тис. грн. Як свідчить ухвала суду, протягом лютого-червня 2017 року Житомирська міжрайонна заготівельно-збутова база поставила до закладів Бердичівської міської ради «неякісну та небезпечну продукцію під виглядом масла вершкового, заподіявши майнової шкоди на загальну суму 147,5 тис. грн». З 2018 року матеріали кримінального провадження перебувають в суді і остаточний вирок не винесений.

Не менш показовим є масовий продаж фасильфікованого масла «Миколаївмолпром». У Житомирську область його активно постачає столичне ТОВ «Асікс Груп». За 2 роки товариство перемогло у 57 тендерах на понад 35 млн грн. Буквально днями договір з ним підписав й Житомирський прикордонний загін, запланувавши витратили 568,8 тис. грн на придбання 4 тонн масла.

Однак перевірка миколаївських правоохоронців показала, що ТОВ «Миколаївмолпром», у якого закуповує продукцію ТОВ «Асікс Груп», замість вершкового масла виробляє фальсифікат. У лабораторії перевіряли два зразки їхнього продукту – вершкове масло «Екстра» і вершкове масло «Селянське». В обох плитках в лабораторії знайшли 100% чого завгодно, тільки не вершків. У міськраді зазначили, що серед споживачів продукції «Миколаївмолпром» є міські навчальні заклади. Мер Миколаєва Олександр Сенкевич доручив після цього провести перевірку масла і молока від зазначеного виробника у навчальних закладах Миколаєва.

Скріншот з ухвали суду по фасильфікованому маслу Миколаївмолпром

Ще 20 лютого минулого року поліція провела 135 обшуків у Миколаєві, Хмельницькому та Одесі у справі про присвоєння коштів при поставках товарів для харчування миколаївських школярів. У поліції припускають, що махінації з продуктами могли провести, щоб привласнити 7 мільйонів гривень з бюджету.

Начальник Головного управління Нацполіції в Миколаївській області Олександр Анохін публічно заявив, що слідчі дії в межах кримінального провадження за фактом розкрадання грошових коштів миколаївськими чиновниками на постачання продуктів дітям проводилися ще з 2018 року, і підкреслив, що дії поліції «були тільки початком». Згодом у поліції заявили, що в маслі, яке вилучили зі складів у Миколаєві, частка молочних жирів становить менше одного відсотка.

Скріншот з поданого на тендер сертифікату Миколаївмолпром, звинуваченого у постачанні фальсифікованого масла

В торгах на закупівлю масла для обласного дитячого протитуберкульозного санаторію «Лісовий берег» нещодавно перемогу здобуло знову ж таки згадане ТОВ «Асікс Груп». Договір з товариством вже підписали, і санаторій планує закупити 2,5 тонни масла за 415 тис. грн. Про наявність кримінальних справ і масовий фальфікат продукції керівництву нічого не відомо.

Ми обов’язково будемо відбирати зразки масла для перевірки в лабораторії, – стверджує заступниця головного лікаря Марія Бойко.

У санаторії запевнили, що обов’язково звернуть увагу і, в разі невідповідності якості масла, не будуть його купувати. Поточною досить драматичною в масштабах країни ситуацією із засиллям фальсифікату занепокоївся навіть уряд. Озвучені плани з повернення посад ветеринарних лікарів на молочні підприємства та проведення планових перевірок і аудитів на відповідність технології виготовлення виробниками продукції. Однак без якісного молока і підтримки молочного скотарства натуральне вершкове масло і в подальшому замінятимуть рослинними сумішами.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
11:19 Пенсіонери не отримають по тисячі гривень з 1 квітня – Павло Розенко 11:02 У Житомирі завершили зйомки фільму про Корольова 10:39 На Житомирщині судитимуть киянина за заняття гральним бізнесом у двох райцентрах області 10:14 На 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних Від читача 12:20 АМС Новинки программы 10:00 Як оформити житлову субсидію просто з дому. ІНСТРУКЦІЯ 10:00 Запрацював інформаційний портал підтримки бізнесу під час карантину 09:36 Засновник банку "Аваль" Федір Шпиг загинув у ДТП на Житомирщині 09:24 У Житомирі хворих на коронавірус немає, підозри - дві 09:20 Відбувається швидкий та рівномірний розподіл спецзасобів проти коронавірусу по областях 09:10 Нацбанк обвалив офіційний курс валют 09:00 Ясний ранок зміниться хмарним днем, до +5 градусів: погода 1 квітня 17:55 Біля лікарень першої хвилі ліквідації надзвичайної ситуації в області розвернуто 12 тимчасових пунктів для надання допомоги хворим 17:33 Від закриття кордонів до штрафів за прогулянки. Як у Європі та Україні борються з коронавірусом? 17:00 Дезінфекція у Романові 16:41 Алгоритм надання медичної допомоги хворим на COVID-19 16:38 В Баранівці горіла аптека 16:20 Карантин в Україні можуть продовжити ще на два місяці, - Аваков. ВІДЕО 16:00 Протягом доби рятувальниками ліквідовано п’ять пожеж в екосистемах 15:38 Землевпорядники Житомирщини передали у власність учасникам бойових дій 9,6 тис. гектарів землі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up