Карантинні закупівлі змовників із «чорного списку» АМКУ

Карантинні закупівлі змовників із «чорного списку» АМКУ

Обмежувальні заходи в країні сприяли активному витрачанню бюджетних коштів. Мільйонні угоди на Житомирщині укладали навіть з фігурантам “чорного списку” АМКУ,  які на 3 роки взагалі позбавлені права отримувати бюджетні замовлення

«Чорний список» - це перелік внесених Антимонопольним комітетом України (АМКУ) та його підрозділами учасників торгів, щодо яких винесене рішення про їх змову під час тендерів і накладено на них штраф. Одразу ж на них накладається покарання у вигляді заборони на протязі 3 років брати участь у публічних торгах.

Розглядом та виявленням тендерних змов в області займається Житомирське територіальне відділення АМКУ. Наразі в реєстрі міститься інформація про 9 порушників антимонопольного законодавства. Водночас, 2/3 фігурантів «чорного списку» продовжують активно приймати участь в закупівлях.

- Закон не вимагає, щоб замовники перевіряли чи включені учасники торгів у «чорний список» АМКУ, - каже юрист Центру протидії корупції Олександр Литвин.. – У них є таке право і перевірити цю інформацію досить легко. На жаль, багато замовників ігнорують таку можливість і порушники продовжують отримувати кошти.

Під дану заборону з жовтня 2017 року потрапив депутат Новоград-Волинської міськради Олег Ващенко. В «чорний список» АМКУ його включили разом з Романом Седлецьким, ще одним колегою-депутатом міськради, після їх спільній участі в закупівлі автомобіля для КП «Житлове виробниче підприємство аварійних робіт» Житомирської міськради. Адмінколегією Житомирського обласного територіального відділення АМКУ «визнано дії ФОП Седлецького Р.А. та ФОП Ващенка О.М. під час участі у відкритих торгах на закупівлю «Автомобіль малої тоннажності для перевезення робітників та обладнання» порушенням про захист економічної конкуренції (…) у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів».
За порушення вимог законодавства Олега Ващенка оштрафували на 49 675 грн. Спроби оскаржити рішення АМКУ в судах завершилися для депутатів безрезультатно, остаточно підтвердивши наявність між ними змови.

Однак в розпал карантину, 6 квітня відділ культури і туризму Новоград-Волинської міськради підписує з підприємцем Олегом Ващенко договір. Депутату, який досі знаходиться в «чорному списку» АМКУ, заплатять 192 520 грн. за поточний ремонт бібліотеки міста. Залишається загадкою чому саме в цей період та з депутатом, на якого розповсюджуються обмеження, слід було так терміново підписувати договір.

Підписаний під час карантину договір з депутатом Олегом Ващенком. Джерело: сайт держзакупівлі

- Деякі замовники свідомо дроблять суми закупівель на менші, щоб замість відкритих торгів проводити допорогові закупівлі, - стверджує юрист Олександр Литвин.

До прикладу, Попільнянська селищна рада 14 квітня в один день підписала відразу 6 договорів на поточний ремонт доріг. З них два договори - по 105 тис. грн. з ямкового ремонту вул. Південної та вдвічі довшої за неї вул. Героїв Майдану. Ще 4 договори укладені на 199 тис. грн. – навмисно, щоб не проводити відкриті торги.

Перелік укладених з ТОВ "Темп" договорів без проведення торгів. Джерело: портал clarity

Таку махінацію селищна рада провернула, скоріш за все, під конкретного підрядника. Ним є  включене в «чорний список» ТОВ «Темп». Під заборони товариство потрапило через змови на торгах з підприємцем Норік Мкртчяном, на якого також накладені 3 річні обмеження участі в торгах.

Окрім зазначених угод обидва учасники за час карантину розширило свою діяльність і на Київщину. Сквирська міськрада 11 березня з ТОВ «Темп» підписала угоду на капітальний ремонт дороги на 844 тис. грн та прибудинкової території – ще на 618 тис. грн. В це же день з Норік Мкртчяном підписують також дві угоди на капітальний ремонт доріг на 1 млн. 431 тис. та 1 млн. 380 тис. грн. Таким чином за одну добу без жодних тендерів двоє фігурантів з «чорного списку» отримують замовлень більш ніж на 4,3 мільйона гривень.

Найцікавіша ситуація склалася довкола ТОВ «Уют Строй», включеної у згаданий перелік в березні минулого року. Підставою для цього стала участь товариства у торгах з «Капітальний ремонт фасаду адміністративного приміщення Господарського суду Житомирської області», де воно «конкурувало» з ТОВ «Проектстрой». Обидва товариства знаходяться за однією і тією адресою, мають однакові телефонні номери та єдиного на двох засновника – Ігоря Дрогоруба. В цьому можна пересвідчитись, переглянувши декларацію його дружини

Скріншот з декларації дружини Ігоря Дрогоруба Джерело сайт НАЗК

Подавши до суду власнику «Уют Строй» не вдалося довести свою правоту і 18 грудня 2019 року Апеляційний суд приймає остаточне рішення на користь Антимонопольного комітету. Відповідно, з цього часу з товариствами не мали права укладати угоди на відкритих торгах.
Однак в законі є виняткові випадки, при яких відкриті торги не проводяться, а договір укладають напряму з одним учасником. Таке право надається замовнику якщо «заміна попереднього постачальника (виконавця робіт, надавача послуг) може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням».

Обґрунтування департаменту причин застосування переговорної процедури при закупівлях. Джерело: сайт держзакупівлі

І цією можливістю вирішив скористатися Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА. У серпні 2018 року був укладений договір з «Реконструкції приміщень обласної клінічної лікарні ім.О.Ф.Гербачевського під відділення анестезіології та інтенсивної терапії для післяопераційних хворих, відділення неврології з нейрореанімацією по вул.Червоного Хреста,3 у м.Житомирі (ІІ черга)(коригування)». Вартість всіх робіт оцінили в 16 млн. грн., підписавши угоду з ТОВ «Уют Строй». Восени 2019 року, під завершення здачі виконаних робіт, вирішили скоригувати проєкт через наявність «частково виконаних робіт та неможливістю їх завершення без коригування проектної документації». Тобто в департаменті півтора року не бачили, що роботи виконуються частково і замість проконтролювати хід їх виконання замовили у генерального проектувальника зміни до проєкту.

Отримавши позитивний експертний висновок, тендерний комітет Департаменту регіонального розвитку ухвалює рішення не проводити відкриті торги, а підписати ще одну угоду з тим самим підрядником. Серед підстав обрання пропозиції ТОВ «Уют-Строй» департаментом наводиться наявність необхідного обладнання та матеріально-технічної бази. Проте в наведеному переліку щонайменше інформація про транспорт не відповідає дійсності.

Зазначені в переліку автомобілі не є власністю товариства, а належать особисто Ігорю Дрогорубу.

Вказані автомобілі в декларації належать Ігорю Дрогорубу. Джерело: сайт НАЗК

Формально перевіривши подані документи 21 грудня 2019 року з ТОВ «Уют-Строй» підписують угоду на 9 млн. 918 тис. грн. Вже через 3 дні підрядник подав акти про виконання робіт на 5 млн. 332 тис. грн. та 2 млн. 378 тис грн. Наступного дня – про виконання робіт на решту суми. В результаті товариство, яке програло суди за змову на торгах, за новим договором отримало від департаменту Житомирської ОДА майже 10 млн. грн.

Закрадається небезпідставний сумнів у фізичній спроможності виконати такий величезний обсяг робіт лише за 4 дні. Можна припустити, що зазначені в актах роботи зроблені задовго до їх підписання, а складені експертні висновки необхідні були для підписання угоди виключно з ТОВ «Уют Строй». За їх відсутності слід було б проводити відкриті торги, взяти участь на яких товариство не змогло б, і кошти б не отримало.

Не менше цікавими є закупівлі ДП «Пропан» АТ «Житомиргаз» - монополіста з постачання скрапленого газу на території Житомирської та декількох сусідніх областей. Попри потрапляння ще у травні 2018 року підприємства під заборони з ним продовжували укладати угоди. Не виключенням став період карантину, коли з ДП «Пропан» підписав договір АТ «Житомиробленерго», «Рівнетеплоенерго», «Укрзалізниця» та КП «Полонне водопостачання». За період епідемії сумарна вартість договорів склала близько 1 млн. грн.

Продовжують укладати угоди на постачання дров і з бердичівським підприємцем Сергієм Кучерявим. На одній з таких угод з Бердичівською виправною колонією № 4 він і «погорів». В результаті виявленої змови його та Анну Герасимчук торік АМКУ вніс до «чорного списку». Проте вже в березні 2020 року відділ освіти, молоді та спорту Швайківської сільської ради Бердичівського району замовляє в Сергія Кучерявого 184 куб. м. дров вартістю 130 тис. грн.

То ж допоки для замовників не запровадять справді дієву відповідальність, випадки обрання змовників для укладення договорів з подальшим послабленням карантину навряд чи послабиться.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:58 «Інтер» покаже прем'єрні концерти українських артистів 17:30 Житомирська СДЮСШОР "Полісся" повернеться у Вищу лігу ДЮФЛУ 17:00 За угон ВАЗу в односельчанина 17-річному жителю Брусилівщини загрожує ув'язнення від 5 до 8 років 16:40 Рятівник отримав нагороду Від читача 23:33 Состояние Эльмиры ухудшается от неправильного положения тела. Всё из-за коляски! 16:19 У Житомир вже встановили 30 поїлок для тварин 16:01 Собаки спеціального призначення Київської митниці склали іспити 15:38 Гілка тополі заблокувала рух на дорозі Овруч - Словечне 15:23 Минулої зими у Житомирі використали 1600 тонн піщано-сольової суміші і 800 тонн солі 15:00 Звертаємо увагу користувачів РРО! Вже з 1 серпня можна використовувати програмні РРО 14:40 Про фейсбук як про дзеркало, яке буває трохи скособоченим… 14:21 799 адвокатів долучилися до співпраці із системою БПД 14:00 За фактом незаконної приватизаціїі 31 га земель з покладами бурштину на Олевщині розпочато кримінальне провадження 12:38 Компослуги та соцвиплати: що змінилося 12:30 Житомирянин потонув на пляжі в Одесі 12:18 Як рух рідновірів відновлює традиційне святкування Купала в Житомирі: інтерв’ю 12:00 Сьогодні - День сім'ї в Україні 11:42 Зеленський призначив 32 нових суддів, чотири з них - у Житомирській області 11:28 Від COVID-19 на Житомирщині померло ще двоє людей 11:21 Виконком міськради ініціює звернення до міністра освіти стосовно дистанційного навчання школярів
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up