Бізнес депутатів Житомирської облради з окупантами

Бізнес депутатів Житомирської облради з окупантами

Серед обраних до Житомирської обласної ради є депутати, котрі досі мають спільний бізнес з державним підприємством окупантів, та навіть володіли громадянством країни-агресора.

Російське громадянство голови фракції
Нинішня очільниця фракції "Пропозиція" Ірина Костюшко вже вдруге обирається до складу Житомирської обласної ради. У попередньому скликанні вона представляла партію “Блок Петра Порошенка “Солідарність”, отримавши мандат від пропрезиденської політичної сили. Певно, це було визначальним, чому історія її російського громадянства була ретельно прихована. До того ж, обіймала посаду голови комісії з АПК, земельних відносин та розвитку села.

На останніх президентських виборах Ірина Костюшко була довіреною особою Петра Порошенка. Джерело: сайт chesno.org

За офіційною біографією, Ірина Костюшко переїхала з російської провінції до Києва у далекому 1992 році. Недовго попрацювавши медичною сестрою, майбутня бізнес-вумен подалася в підприємництво. Яким чином при зарплаті в 20 доларів, які повністю йшли на оплату орендованого житла, їй відразу вдалося обзавестися стартовим капіталом - залишається великою загадкою. Та, розпочавши з відкриття аптечного кіоску, за кілька років вона створила повноцінну мережу медичних закладів.
Водночас знаходимо свідчення, що саме в цей час депутат Житомирської обласної ради отримує паспорт країни-агресора. Як свідчать дані Єдиного державного реєстру, в 2012 році засновується ТОВ “Італідзе”. На 100% даним товариством, якому належить ресторан по вул. В. Антоновича 115, володіє громадянка росії Ірина Костюшко.
Щоб розвіяти сумніви, чи не йдеться випадково про повну тезку, в мережі Фейсбук знаходимо офіційну сторінку ресторану, на якій легко знайти численні фото депутата в оточенні персоналу та запрошених гостей.

Депутат обласної ради відкрила ресторан, володіючи російським паспортом. Джерело: сторінка фейсбук

В історії створення товариства вказаний конкретний номер російського паспорту, виданий на ім’я Ірини Вікторівни Костюшко. За першими двома цифрами (53) знаходимо, що громадянство депутат набула в Оренбурзькій області. За двома наступними (02) - рік видачі документу. Тобто Ірина Костюшко, володіючи бізнесом та проживши понад 10 років у столиці України, в 2002 році вирішила, що ніяк не може без “матушки” і поїхала за 2500 кілометрів доводити свою "исконную" приналежність.

В реєстраційних даних вказаний номер російського паспорту Ірини Костюшко

В 2013 році Ірина Костюшко продає аптечний бізнес та стає власницею ПОСП “Зоря” в селі Стремигород Коростенського району. З обранням до складу обласної ради депутатка не лише за підтримки Житомирської ОДА та облради проводить Міжнародний фестиваль льону, а й вибиває пряме фінансування на власне підприємство. З появою обласної програми підтримки льонарства Житомирщини отримувачем коштів стало її ж підприємство. Для ПОСП “Зоря” лише за грудень 2016 року надійшло по 2000 грн за гектар або 370 тис. грн.
Але навіть за наявності щедрих дотацій минулоріч сільськогосподарський бізнес їй довелося продати. Тепер в "Зоря агро групп" Ірина Костюшко займає посаду директора, а основним власником товариства та ПОСП “Зоря” стає Amagere Holdіng Lіmіted. Володіє даним кіпрським офшором Зураб Гелашвілі.
Нам вдалося знайти щонайменше двох людей з таким іменем. В Грузії за Зурабом Гелашвілі зареєстрована одна фірма, тоді як в москві з ним пов’язані відразу чотири структури: “Инвестпроект”, “Гвоздь”, “Грациелла” та “Управление сбережениями” (в процесі ліквідації). Найбільш важливим з перелічених є “Инвестпроект”, через який Гелашвілі входить до ради директорів “Северний порт”. Ми не можемо напевно стверджувати, що саме йому через кіпрський офшор тепер належить підприємство депутатки Житомирської обласної ради. Однак за наявною інформацією громадянина України з таким прізвищем в державних базах не значиться.
Донька Ірини Костюшко також отримала російське громадянство. Оскільки прописана вона за однією з матір’ю адресою, нам вдалося віднайти записане на Каріну Миронюк ТОВ “Укрбіоекологія”. Товариство досить відоме в Києві через регулярне освоєння коштів комунальних керуючих компаній. Регулярно перемагаючи на тендерах з надання послуг з очищення димових каналів, дезінфекції та захоронення відходів, товариством укладено договорів на понад 91 млн. грн. Земельні ділянки під захоронення відходів ТОВ “Укрбіоекологія” орендує в депутата Київської міської ради Олега Костюшка - чоловіка депутатки Ірини Костюшко та вітчима співвласниці товариства. За статутом росіянка Каріна Миронюк володіє часткою у 70% на пару з громадянкою білорусі.

Донька депутатки Ірини Костюшко громадянка росії та володіє ТОВ Укрбіоекологія

В телефонній розмові депутатка Житомирської обласної ради підтвердила перебування у громадянстві країни-агресора, запевнивши в тому, що після військового вторгнення у 2014 році отримала паспорт України.
- Ми переїхали сім’єю, оскільки мій батько був військовим і після виходу на пенсію повернулися в Україну. Я не змогла отримати український паспорт так як мешкала за межами країни. Моя донька отримала паспорт росії. На той час я не думала, що це стане якоюсь проблемою. Зараз я та донька є громадянами України, - повідомила Ірина Костюшко.
Та зважаючи на чинні норми, право на отримання паспорта в депутатки були з самого приїзду в України. Законом від 1991 року навіть якщо особа проживала за межами України та не мала громадянство інших держав, аж до 31 грудня 2004 року могла подати заяву про набуття громадянства України. Натомість депутатка, постійно проживаючи в Києві, скористалася законом російської федерації для автоматичного отримання громадянства за наявності прописки в росії та радянського паспорта. Після путінських змін в 2002 році вона переоформила російський паспорт старого зразка на новий. Та лише похід у 2015 році за депутатським мандатом змусив нарешті відмовитися від імперського громадянства.

"Зе" білоруське молоко

У селищі Черняхів, в 20 кілометрах від обласного центру, знаходиться ТОВ «Білорусько-українська компанія». З 2009 року 51% товариства належить гомельському АТ "Румянцевське". АТ «Румянцівське» - це величезний концерн білоруського державного об'єднання "Гомельмясомолпром", утворений шляхом злиття шести молокопереробних підприємств Гомельської області: ПУП «Мозирські МП», ПУП «Світлогірський МОЗ», ПУП «Калинковичський МК», ПУП «Калинковичська маслосирбаза», ПУП «Жлобинський МОЗ», ПУП «Гомель фабрика морозива».  До складу акціонерного товариства входить ПУП «Центр «Румянцевський» для просуванням та реалізації продукції перелічених підприємств. Білоруси збували в Україні 67% виробленого масла, і спільне підприємство мало допомогти збільшити реалізацію їх продукції.
 

Гомельське підприємство входить до найбільших виробників молочної продукції. Джерело фото: biz.by

В опублікованому пресрелізі йшлося про створення спільного підприємства між ДО "Гомельмясомолпром" та Житомирським маслозаводом. Однак в підсумку партнером із часткою в 49% спільному з білорусами бізнесі стало черняхівське "Нива Експо", більш відоме за торговельною маркою “Руден”, депутата Житомирської обласної ради Андрія Руденького.

Депутат Житомирської обласної ради Андрій Руденко є партнером в бізнесі з білоруським молочним підприємством. Джерело фото: сторінка депутата в соціальній мережі

Зареєстроване ТОВ «Білорусько-українська компанія» за однією з черняхівським підприємством адресою по вул. Коростенській, 101. Директором товариства призначено сина депутата - Олександра Руденького. За останній рік згідно фінансового звіту діяльності білоруське товариство не проводило.

Співзасновник спільного з білорусами підприємства є "Нива Експо" депутата обласної ради Андрія Руденького. Джерело фото: система Youcontrol

Проте припиняти або ліквідовувати ТОВ «Білорусько-українська компанія» ні державний молочний концерн, ані його український партнер поки не збираються. Навіть після військового вторгнення російських військ з території Гомельської області та повної заборони торгівлі з посібниками окупантів жодних змін не відбулося.
Редакція звернулася до депутата пропрезидентської політичної сили з метою отримати коментар про спільний з білоруським державним підприємством бізнес. Почувши озвучене журналістом запитання, Андрій Руденький, посилаючись на зайнятість, пообіцяв відповісти пізніше. Проте на наступні дзвінки телефон так і не підняв.
Страх чи закритість депутата може свідчити про те, що обранцю є що приховувати.
В той же час, коли на частки багатьох білоруських підприємств накладені арешти, 51% ТОВ «Білорусько-українська компанія» досі знаходиться у власності держави-посібниці окупанта. Хоча підстав для передачі в управління АРМА частки в спільному з депутатом підприємстві достатньо.

Білоруська енергія голови фракції ОПЗЖ
Перед самим початком війни білорусь, з території якої почалося вторгнення російських військ на Житомирщину, відвідав депутат Житомирської обласної ради Анатолій Мелашенко. У коментарі журналісти поцікавилися метою поїздки:
-Да, відвідував. Ми, так сказать, создавали совместное предприятия украинско-белоруский холдинг по електроенергії. Но, так сказать, не срос
лось, - підтвердив Анатолій Мелашенко.
Саме Анатолій Васильович очолював фракцію ОПЗЖ в Житомирській обласній раді до її ліквідації в березні. До складу ради він обирається вже вчетверте підряд: в 2006-ому та 2010-ому роках - від Партії регіонів, згодом - від забороненої проросійської партії.

Анатолій Мелашенко (справа) спільно з народним депутатом від Опозиційного блоку Юрієм Павленко. Фото: сторінка партії в соціальній мережі

За спиною в депутата - військова кар’єра. Згадка про завершення Московської військово-політичної академії ім. Леніна згодом зникла з біографії депутата.
З виходом на пенсію Анатолій Мелашенко почав займати високі посади в енергетичній сфері держави. Від директора з питань безпеки та режимно-секретної діяльності ДК „Газ України” у 2000-х роках він перейшов на керівника держпідприємства “Нафтогазмережі” НАК “Нафтогаз України”.

Водночас депутат не забував про розвиток власного бізнесу, зокрема через придбаний цегельний завод АТ “Керамік” в Житомирі по вул. Богунській, 50. Кінцева вартість продукції підприємства напряму залежала від можливості отримувати недорогий природний газ. Тому після ліквідації ДП “Нафтогазмережі” цегельний бізнес швидко занепав і АТ “Керамік” з численними боргами опинився в статусі банкрута.
З 2013 року Анатолій Мелашенко переорієнтовується на сферу відновлювальної енергетики, зареєструвавши за однією з заводом адресою ТОВ “Житомиркомунсервіс”. Товариство відоме тим, що з 2013 року орендує плотину по вул. Жуйка, 12. Відновивши колишню гідроелектростанцію, для отримання максимум прибутку підприємство робило скиди води, що спричинило масову загибель риби в річці Тетерів.
У жовтні минулого року за все тією ж адресою по вул. Богунській реєструють ТОВ "Українсько-білоруський холдинг". Певно, через це підприємство з статутним фондом в 10 мільйонів гривень депутат обласної ради планував торгувати електроенергією з Білорусі. Співвласниками товариства є Юрій Якобчук та Андрій Боршош. Останній не лише є директором ТОВ "Житомиркомунсервіс", але й власником ТОВ "Командор", де кінцевим бенефіціаром залишається Анатолій Мелашенко.

Заголовок

За наявності внутрішнього дефіциту торгівля електроенергією з країною окупантом була надзвичайно вигідною обраним посередникам. Навіть голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія може бути причетний до «схеми» імпорту електроенергії з Білорусі до України за участю фірми-прокладки з ОАЕ.
Зокрема
в розслідуванні «РБК-Україна», імпорт електрики від «Беленерго» відбувався через українську компанію «ТЕТ Груп» та арабську Vector Energy Innovation. За представленою копією контракту, Vector Energy Innovation купувало електроенергію в Білорусі по 59 дол. США та продавало українцям за 100 дол. США за МВт⋅ч.
«Незалежно від ситуації на ринку та обсягів поставок стабільно має $41 на кожному МВт·годину. При заявленому місячному обсязі поставок з Білорусі на рівні 900 тис. МВт·година
, в кишеню друзям Давида Арахамії йде $27,5 млн 40% маржа буквально з повітря», - пишуть автори матеріалу.
В лютому 2022 року Національна комісія видала ліцензію ТОВ "Українсько-білоруський холдинг" на право торгівлі електроенергією. Однак за декілька тижнів Україна приєдналася до енергетичної системи ЄС та повністю відмовилася від білоруської енергії. На цьому бізнес, як підтвердив в коментарі депутат, повністю став.

Зібрані під час підготовки матеріалу дані та документи можуть свідчити про наявність зв'язків з країною терористом в щонайменше ще одного депутата Житомирської обласної ради. Однак через запроваджені обмеження в доступі до інформації отримати достовірні докази цьому наразі неможливо. Та у правоохоронців, і в першу чергу в Служби безпеки України, жодних обмежень немає. Відкритим залишається питання в їхній готовності  розслідувати такі зв'язки чи каста депутатів залишатиметься недоторканими?!


 Тарас Боросовський

Коментарі (4)
 • Читач69

  Автор статті або примітивна особистість або пише таку нісенітницю по замовленню. Зрозуміло, що із сусідніми країнами у підприємців звязки могли бути і до  патріотизму це відношення не має.
 • Ole Lukoye

  Копайте глибше, і зелень випливе на поверхню
 • Ірина Пятниця

  Тварини гребуть наші гроші! Народ любить хамеліонів!
 • Тетяна Ігнатова

  Ми сдєлаєм іх вмєстє - лозунг в дії.

keyboard_arrow_up