100-мільйонна «АФЕРА»: куди 8 років зникають кошти з реконструкції стадіону «ПОЛІССЯ»

100-мільйонна «АФЕРА»: куди 8 років зникають кошти з реконструкції стадіону «ПОЛІССЯ»
Голова Житомирської ОДА перевіряє, як ведеться реконструкція стадіону "Полісся" (фото facebook.com/gundych)

Реконструкція стадіону «Полісся», що триває вже 8-й рік, лишає містян можливості вболівати за улюблену команду в рідному Житомирі. Разом із відтермінуванням завершення будівельних робіт постійно зростає їх кошторис. За відсутності кардинальних змін у 2017 році, оминаючи торги, до 15 млн грн підрядник отримує ще 58. Настав час з’ясувати, кому це вигідно.

Влітку 2017 року ФК «Полісся» отримав атестат на участь у Другій лізі національного футбольного чемпіонату. Проте через незавершену реконструкцію центрального стадіону, домашні поєдинки місцевий клуб змушений приймати на стадіоні «Спартак» в Коростені.

Очільника області Ігор Гундич  не раз наголошував, що стадіон є одним з головних для нього пріоритетів. Голова Житомирської облдержадміністрації пообіцяв, що усі роботи з оновлення західної трибуни, облаштування футбольного поля та благоустрою прилеглої території завершаться в листопаді 2017 року. Практично щотижня посадовець звітував про хід робіт, постійно публічно оприлюднюючи хід робіт. Однак коли з початку жовтня підрядники вкладалися в графік, то за декілька тижнів все різко змінилося.

За словами пана Ігоря Гундича, йому вдалося примусити розробника проекту, замовника та підрядника підійти в комплексі до реконструкції. Таким чином, окрім газону, доданий підігрів, полив, освітлення, додаткові бігові доріжки, тенісні корти. Заплановано зробити стадіон, який має визнати одним із найкращих у нашій державі.

- Я не прихильник ямкових ремонтів, а прихильник комплексних підходів. Переконаний, що наступного року, ми обов’язково відкриємо стадіон. Усі мешканці Житомирської області, і я в тому числі, будемо пишатися, що ми змогли зробити реконструкцію, яка  триває протягом 6-7 років, - зазначив голова Житомирської облдержадміністрації.

За вікном березень 2018 року, однак реконструкція досі триває. Водночас уже наступного футбольного сезону клуб «Полісся» має приймати гостей на вже оновленому стадіоні в Житомирі.

Куди зникають бюджетні кошти

Реконструкція західної трибуни розпочалася ще в 2011 році. За початковим проектом реконструкції західної трибуни передбачалося, окрім поновлення трибуни, реконструкцію підтрибунних приміщень, легкоатлетичного манежу, допоміжних приміщень та внутрішніх інженерних мереж, капремонт зовнішніх туалетів, вхідної арки та частковий благоустрій території.

За останні сім років кошторис постійно зростав, вимагаючи додаткові кошти як з державного, так і з обласного бюджету.

Цікавим є той факт, що за інформацією департаменту, кошти обласного бюджету в 2013 році наче не виділялися. Натомість Житомирська спеціалізована ДЮСШ олімпійського резерву з легкої атлетики вказала отримання з обласного бюджету в цей же час 400 тис. грн. Кошти за проектом «Капітальний ремонт легкоатлетичного манежу центрального стадіону в м. Житомир» витрачені згідно проектно-кошторисних призначень і роботи виконані в повному обсязі.

В свою чергу, департамент повідомляє, що у 2013 році капітальний ремонт легкоатлетичного манежу виконувався за кошти ДФРР. На думку Катерини Корнієнко, яка готувала відповідь, спеціалізована ДЮСШ надала недостовірну та неправильну інформацію.

За останні два роки з бюджету Житомирської області профінансовано 2,39 млн. грн. Ще 23,95 млн. грн., за даними департаменту, отримано від Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР). Разом витрачено більше 26,34 млн. грн.

На сайті ДФРР зазначено, що, за даними звіту, на проект реконструкції футбольного поля та благоустрою території в 2016 році витрачено 10 млн грн з державного та ще 1,47 млн. грн. з місцевого бюджету. Департамент же повідомляє, що в 2016 році на реконструкцію цього об’єкта  з місцевого бюджету було профінансовано 850.00 тис. грн. Порівнюючи надані цифри, викликає питання, куди поділися 619 тис. грн?

У відповідь в департаменті мене переконували, що причиною є недосконалість роботи сайт ДФРР, який перебуває в процесі розробки. Проте згодом Катерина Корнієнко, яка готувала інформацію на інформаційний запит від департаменту, визнала помилку під час її підготовки, підтвердивши, що в 2016 році на реконструкцію футбольного поля та благоустрою території з обласного бюджету профінансовано не 850 тис. грн, а 1 млн 119,4 тис. грн.

 

Як отримати підвищення за службове недбальство

Привертає увагу й те, що в 2013 році ТОВ «Артхаус» виграло тендер на реконструкцію центрального стадіону. Тоді сума контракту становила 10,4 млн грн. Після чого з бюджету виділили ще 8, 5 млн. грн. – тобто витратили майже вдвічі більше, як планувалося. Про якість робіт краще не згадувати: підрядника навіть змусили переробляти ремонт легкоатлетичного манежу, дах якого почав протікати, за власний кошт. Хоча не варто дивуватися, адже ця фірма за 5 років не змогла зробити ремонт у дитсадку в селі Кишин Олевського району.

Неодноразово проти ТОВ «Артхаус» порушували господарські справи. Наприклад, за позовом заступника прокурора Житомирської області, проти ТОВ «Артхаус» порушено справу про визнання недійсним протокольного рішення від 09 жовтня 2017 р. та прийняття рішення про намір укласти договір, визнання недійсним договору про закупівлю робіт за бюджетні кошти №23/10 від 23 жовтня 2017 р. Або ж, у 2016 році за позовом Брусилівської селищної ради, проти «Артхаус» порушено справу про відновлення дорожнього покриття.

Однак на моє звернення Прокуратура Житомирської області повідомила про відсутність жодних справ за фактами невиконання «Артхаус» підрядних робіт. По керівникам та посадовим особам товариства в прокуратурі також ні одного провадження.

Відповідальність за капітальний ремонт легкоатлетичного манежу покладалася на, в той час, заступника директора департаменту Романа Щебетова. В 2014 році голова Житомирської ОДА Сергій Машковський за фактом порушень публічно звернувся до правоохоронних органів, аби звільнити пана Щебетова через службове недбальство. Однак замість позбутися посади, Роман Щебетов йде .. на підвищення – з заступника призначається директором Департаменту містобудування, архітектури та будівництва.

На моє запитання щодо звільнення з посади директор департаменту почав виправдовуватися, змінивши тему розмови.

Роман Щебетов, директор Департаменту містобудування, архітектури та будівництва. Фото: Житомирська ОДА)
- У 2011 році було розроблено проект реконструкції західної трибуни, а в 2015 році проект реконструкції футбольного поля та благоустрою території, який в себе включав тільки бігові доріжки навколо поля і зелене поле. Після того, як головою облдержадміністрації став Ігор Гундич, було внесено в проект суттєві зміни: включено реконструкцію всього стадіону. Частково проект ми виконали минулого року і станом на січень 2018 р. ще 50% потрібно виконати, - прокоментував директор департаменту Роман Щебетов.
 

Кругова порука чи сліпота контролерів

В липні 2016 року на арені з’являється новий підрядник.  Організований тендер на реконструкцію футбольного поля та благоустрою території виграє ПП «Елітбуд-1». Так, саме це підприємство Дениса Болейка, за результом перевірки Держфінінспекції, завищило кошторис ремонту літнього театру «Ракушка».

За умовами тендеру реконструкція футбольного поля включає влаштування нового трав’яного газону з системою поливу та дренажу, відновлення зовнішніх інженерних мереж та заміна покриття бігових доріжок. Благоустрій передбачає облаштування місць для паркування, озеленення території, влаштування пішохідних доріжок та демонтаж аварійних трибун.

У проекті обласного бюджету для завершення необхідних 49% реконструкції, загальна вартість робіт прописана на рівні 87 млн 779 тис. грн. Для цього в поточному році з обласного бюджету знову запланували виділити 10 млн. грн.

Привертає увагу й те, що за усі 8 років реконструкції стадіону, управління Північного офісу Держаудитслужби  в Житомирській області не провело жодної перевірки чи ревізії.

Майбутнє стадіону: реконструювати неможливо збудувати

Отже, за 7 років загалом реконструкція центрального стадіону Житомира обійшлася в 47 млн. 293 тис. грн або, за тодішнім курсом, близько 2,35 млн дол США. Ще орієнтовно 58,2 млн або 2,1 тис. дол США планують виділити. Погодьтеся, це не малі кошти.

Таблиця №1 Динаміка витрачених коштів за 2011-2017 роки

Період

Витрати коштів      
(тис. грн.)      

Витрати коштів (тис. дол.)

Підсумок 2011 року

544,639

68,08

Підсумок 2012 року

   

Підсумок 2013 року

4550

548,193

Підсумок 2014 року

-

-

Підсумок 2015 року

10094,697

462,211

Підсумок 2016 року

15664,902

649,996

Підсумок 2017 року

74641,317*

2799,75

* - з урахуванням запланованих витрат на 2018 рік

(Вигляд стадіону "Полісся" після реконструкції. Фото: сайт Житомирської ОДА)
Для порівняння, вартість турецького стадіону «Газіантеп Стадіум», який з "нуля" збудували протягом 4 років та відкрили в 2017 році, 120 млн лір (приблизно 31,6 млн. доларів).

Фото стадіону Газіантеп (Туреччина).

Стадіон відповідає вимогам УЄФА та вміщує 35 574 уболівальники. Або ж футбольний стадіон Кампеон-дель-Сігло в місті Монтевідео, Уругвай. Його побудували за три роки (2014-2016 рр.), місткість стадіону 40 000 глядачів. Вартість стадіону склала 46,3 млн. доларів.

Реконструкція стадіону «Полісся» проводиться, але дуже повільно. Значні суми невідомо де зникають, а можновладці «годують» житомирян новими обіцянками. Через це страждає не лише місцевий клуб, а й жителі міста, які змушені їхати в Коростень, аби підтримати футбольну команду на домашніх матчах.

Розслідування проведене в рамках проекту «Базовий курс журналістських розслідувань для блогерів та журналістів у Житомирському регіоні: від теорії до практики» за підтримки Програми підтримки розвитку ЗМІ Посольства США та Міжнародного фонду «Відродження»

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

16:53 Що подивитися на вихідних 16:21 Фахівці землевпорядної служби області опрацювали 560 запитів на публічну інформацію 16:20 Запрошуємо на вистави «#зШевченкоТур205 2050» від переможців гранту Житомирської ОДА 16:00 У Бердичеві на "зебрі" легковик збив пішохода Від читача 17:06 Від громадської ініціативи - до потенційного законопроекту 15:40 Запрошуємо на фестивальний вікенд на Житомирщині. АНОНС 15:32 Коростенець, який постачав до виправної колонії наркотичні засоби,  відсидить за гратами 6 років 15:20 Голів ОСББ Житомира навчали економити ресурси 15:19 На Житомирщині органи Пенсійного фонду профінансували пенсії за вересень на 88% 15:03 Домашні яйця по 40 гривень: ціни на Житньому» ринку в Житомирі 14:40 Землячки 14:31 Віталій Бунечко розповів, хто веде його соціальні мережі і де його новий пресекретар 14:21 Банкнота в 1000 гривень та відмова від копійок: коли і навіщо? 14:21 Виявлено та упереджено несплату податків на суму 23,3 млн грн 12:38 Важливо: чорнобильцям необхідно замінити посвідчення 12:20 Як Житомир підготували до опалювального сезону 2019-2020? 12:00 У неділю трохи потепліє, але за справжнім теплом треба їхати в Єгипет: поради синоптика 11:40 Дві нові служби для допомоги постраждалим від домашнього насильства створять на Житомирщині 11:21 Як Шинкарук знайомив Рождественського з Житомиром 11:11 В управлінні захисту економіки Нацполіції заявили про сфабрикованість фактів та незаконність обшуків
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up