«Правила виживання»: як вибрати корисне і безпечне куряче м'ясо?

«Правила виживання»: як вибрати корисне і безпечне куряче м'ясо?

Сьогодні, 2 квітня, о 13:45 на телеканалі «Інтер» - новий випуск унікального ток-шоу про якість життя «Правила виживання».

У цій програмі глядачі дізнаються, на що звертати увагу при виборі курячого м'яса і як захищати свої права, якщо вам продали неякісний товар.

Курятина - популярний продукт в раціоні українців. Її варять, смажать, курячим бульйоном лікують від застуди. Вона корисна для здоров'я і ідеально підходить для дієтичного харчування. Але тільки в тому випадку, якщо вона свіжа і вирощена без застосування лікарських препаратів. Виявляється, цей надпопулярний дієтичний продукт може містити в собі безліч шкідливих речовин: антибіотики, гормони, якими цю курку годували, і небезпечні бактерії, якщо м'ясо неправильно зберігалося. Наприклад, київська художниця Ірина Малиновська придбала курячу грудку в одному зі столичних магазинів. Вже на кухні, зібравшись приготувати вечерю, жінка побачила, що м'ясо всередині - зелене! Чому так сталося? Наскільки українська курятина безпечна для нашого здоров'я?

Відео дня

«Чинників, що впливають на якість курятини, безліч. Серед них - застосування антибіотиків і гормонів для вирощування птиці, - говорить Олена Сидоренко, експерт з якості та безпеки харчової продукції. - Проблема в тому, що регулярне надходження ліків з їжею пригнічує мікрофлору організму і знижує імунітет. Людина часто хворіє, а лікувати захворювання стає все складніше, тому що мікроби набувають стійкості до препаратів, які прописує лікар. Моя порада - відварювати м'ясо, зливши перший бульйон після закипання. Це допоможе позбутися від залишків лікарських засобів в курячому м'ясі. Будь-яка інша термічна обробка, як то запікання або приготування на пару, антибіотик в продукті не нейтралізує».

Де купити смачну і безпечну для здоров'я курятину? Як відрізнити домашню птицю від фермерської? Які прості методи допоможуть зрозуміти, що курка свіжа? У студії ток-шоу на ці та інші питання відповідатимуть ведучий Олександр Лук'яненко і експерти «Правил виживання»: автор сюжетів програми і ведуча Віра Борсук; виконавчий директор громадської організації «Союз споживачів України» Максим Несміянов; професор кафедри товарознавства, управління безпекою та якістю КНТЕУ Олена Сидоренко; директор державної дослідної станції птахівництва НААН України Олег Катеринич; дієтолог Борис Скачко; адвокат Регіна Гусейнова; терапевт Олена Єгорова; еколог Ганна Данеляк. Корисними порадами також поділиться зоряний експерт цього випуску - актриса Ольга Сумська.

«Тільки диву даєшся, коли дізнаєшся, які маневри з м'ясом проробляють виробники заради прибутку. Ніхто не несе за це відповідальності, їм абсолютно байдуже, що вони продають, - обурюється Ольга Сумська. - Але ми повинні уважно ставитися до продуктів, що потрапляють на наш стіл. Адже кожна покупка може вплинути на здоров'я сім'ї. «Правила виживання» - дуже важливий і потрібний проект на сьогоднішній день. Він допомагає розібратися і зорієнтуватися в питаннях якості нашого життя. Сьогодні потрібно вміти себе захистити».

Випуск ток-шоу «Правила виживання», присвячений курячому м'ясу, дивіться сьогодні, 2 квітня, о 13:45 на телеканалі «Інтер».

Також на цьому тижні глядачі побачать наступні випуски «Правил виживання»:

У середу, 3 квітня, о 13:45 в ефір вийде випуск, присвячений поїздам.

У четвер, 4 квітня, о 13:45 програма про те, як правильно вибирати зелень.

У п'ятницю, 5 квітня, о 13:45 темою випуску стане червона і чорна ікра.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
18:36 Затримали підозрюваного у вбивстві чоловіка на Польовій 17:51 Центр протидії дезінформації оприлюднив список TikTok-каналів поширення ворожої пропаганди 17:27 Увага! Ускладнення погодних умов - вітер 15-20 м/с 17:00 У 2023 році українці щодня програвали в онлайн-казино близько 400 млн грн, — дані НБУ Від читача 15:28 У Житомирі гештальт-терапевтка та волонтерка Ксенія Лавріна проведе тренінг про те, як спілкуватися з військовими 16:56 На майданчику офіційного медіацентру Житомирської ОВА відбувся брифінг щодо проміжних підсумків діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність” 16:40 Все про пандемічний грип: діагностика, профілактика 16:23 11 підліткових клубів Житомира змінили свої назви photo_camera 16:00 У цьому році ремонт доріг на Романівщині розпочнуть у червні. Тоді ж – і завершать! 15:38 Чи буде відкритий постійно Ботанічний сад у Житомирі та хто його фінансує photo_camera 15:20 Ув’язнення загрожує директору комунального підприємства за угоду на постачання електроенергії, що завдала збитків на близько 700 тисяч гривень 15:00 На проходження НМТ у Житомирській області за два тижні зареєструвалося 6 649 кабінетів здобувачів освіти 14:41 З 1 квітня збільшиться розмір компенсаційних виплат роботодавцям, - Держслужба зайнятості 14:20 На Бердичівщині через необережність під час паління згоріла оселя - господар загинув 14:01 Прокуратура повернула Ружинській громаді з приватної власності греблю вартістю понад 800 тисяч гривень 12:40 ДТП з мотоциклом на Олевщині: дві жінки в реанімації, травмований і нетверезий керманич photo_camera 12:21 На вимогу Екоінспекції в Житомирі впорядковано територію на схилі річки Лісна біля Сосновського мосту 12:00 Чемпіони України з футзалу U-15 (2009 р.н.) photo_camera 11:40 Як отримати "Пакунок малюка" 11:19 У Житомирі відкрили Почесне Консульство Естонії. ВІДЕО play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up