Висоцький і колгоспниця-«академік» з Житомирщини

Висоцький і колгоспниця-«академік» з Житомирщини

Коріння Володимира Висоцького – з Житомира. Відомо, що тут жила його бабуся Дебора Бронштейн. Іншу відому бабусю з села Високого, що за 35 км від обласного центру, Володимир Семенович увіічнив у своїй пісні.

«Справжнім бійцем» і «справжнім академіком у своїй справі» Микита Хрущов називає колгоспницю Надію Загладу.

«Заглада і тисячі й тисячі інших, проявляють велику силу, мужність і наполегливість у праці», - пише Хрущов про ланкову колгоспу з села Високого Черняхівського району.  

Трудівниця-рекордсменка з однієї і тієї ж площі отримала два врожаї льону – по 27,8 центнера льоноволокна і 10,4 центнера насіння з кожного гектара. Ланка нашої землячки однією з перших довела можливість отримання на Поліссі високих врожаїв льону та досягла світового рекорду за врожайністю культури – зібравши по 33,1 центнера волокна на кожному з 10 гектарів.

«У нас – стахановец, гагановец, загладовец…» – співає в пісні «Случай на шахте» Володимир Висоцький.

Лев Годованник пише, начебто Висоцький розповідав як на зустрічі з актором Яншиним Заглада встала і каже: «Знаєте, товаришу Яншин, щось останнім часом такі-то і такі-то актори якось не так грають. Халтурять, загалом. Народ, знаєте, незадоволений». А Яншин, нібито за словами Висоцького, слухав-слухав і відповідає запитанням: «А скажіть мені, товаришу Заглада, чому огірки на ринку такі дорогі?!»

Аналогічні слова письменник Володимир Войнович приписав акторові Грибову, який нібито так відреагував на повчання Заглади:

- У нас всі розбираються в мистецтві, від Хрущова до Заглади, а огірки на ринку три рубля кілограм...

На жаль, втручалася Надія Заглада не лише в справи творчі, а й у церковне життя. Як бачимо, вона була вірною послідовницею гонителя церкви Микити Хрущова, який обіцяв «показати світові останнього попа». У своєму селі Високому Заглада брала активну участь у перетворенні будівлі храму на клуб та кінотеатр. Розповідають, що зокрема купила люстру, яку повісили замість панікадила. Відновити церкву вдалося лише в 1991-1992 роках.

Надія Григорівна прожила 83 роки, все життя присвятивши праці. Назва її статті «Дорожіть честю хлібороба!» стала крилатою.

Андрій Козаченко

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
keyboard_arrow_up