«Святий Андрію, на тобі конопельки сію, дай же мені, Боже, знати, з ким їх буду брати!», - про традиції свята Андрія

«Святий Андрію, на тобі конопельки сію, дай же мені, Боже, знати, з ким їх буду брати!», - про традиції свята Андрія

Сьогодні в народі відзначають Парамона або Передандрія.

Про народні традиції розповідає Житомирський обласний краєзнавчий музей.

Молодь увечері збиралася «на калиту». Дівчата випікали великий корж, підв’язували його до сволока, а хлопці мали проїхати на коцюбі і відкусити шмат. Присутні намагалися розсмішити «коцюбника» - так називали того, хто «їхав на коцюбі». Якщо він розсміявся чи не зумів посмакувати калитою, то невдаху обмазували сажею. 


Пізно ввечері дівчата збиралися в окремий гурт для ворожіння. Більшість сюжетів їх дійств подібна до тих, якими користувалися напередодні Нового року. 
Взявши вдома борошна, сходилися до однієї з подружок. Тричі йшли до річки. Зачерпнувши долонею з дна води, дивилися, що потрапило до рук: якщо камінець – майбутній чоловік буде муляром, земля – хліборобом, скіпка – столяром… Далі набирали в рот води і йшли до хати. На цій воді замішували тісто на пампушку (балабушку).
Пампушки випікали в печі й клали на ослінчик. Господиня впускала до хати зголоднілого пса або дівчата виходили на вулицю й кидали псові пампушки – чию балабушку він з’їдав найпершою, та дівка найшвидше вийде заміж.
У деяких районах, зокрема на Поліссі, влаштовували своєрідне дійство – «сіяти льон». Дівчата вибігали на вулицю, імітували сівбу льону (деінде – конопель) і волочили «ниву» спідницями, приказуючи: «Святий Андрію, на тобі конопельки сію, дай же мені, Боже, знати, з ким їх буду брати!»
Досить оригінальним серед поліщуків був обряд, який називався «сповідь діжі». Оскільки він не зафіксований ученими, наведемо його повністю.
Увечері кожна господиня ретельно мила пікну діжу. Особливо дотримувалися цього звичаю жінки, в котрих були дочки: вважалося, якщо знехтувати обрядом, то їм буде важко розроджуватися.
Як відомо, пікна діжа виконувала в господарстві, крім виробничого призначення, й важливу магічну роль: її тримали в найпочеснішому місці, ретельно мили, не використовували для інших цілей; на весіллі вона символізувала затишок майбутньої родини.
Обряд «сповідь діжі» пов'язаний з віруванням, що в ніч напередодні Андрія всі діжі сходяться на своєрідну сповідь і ведуть розмову про своїх господинь: як вони їх доглядають чи часто миють, чи лихословлять у їхній присутності.
Ось чому жінки намагалися, хоч би напередодні свята, догодити пікним діжам. Помивши, їх ставили на чисті скатертини і обвивали хмелем, з якого опісля, коли вперше виганяли тварин на пашу, робили пійло, «щоб корови не боялися грому та не зачіпали їх вовки й звірі».

Відео дня
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
18:00 Сьогодні ввечері діятимуть обмеження споживання електрики для бізнесу та промисловості 17:51 Збірна команда Житомирщини здобула призові нагороди на Всеукраїнських змаганнях з фігурного катання на роликових ковзанах 17:29 У Житомирі провели аудит безпеки нового скверу на розі вулиць Князів Острозьких та Київської photo_camera 17:00 У Бердичеві і Чуднові поліцейські задокументували кілька випадків нелегального зберігання наркотиків Від читача 13:39 Слідчі Нацполіції оголосили українським фігурантам про підозру в шахрайстві, вчиненому в особливо великих розмірах злочинною організацією. 16:39 У Житомирі судитимуть адвокатку, яка за 30 тис. доларів США обіцяла клієнту «пом’якшення покарання» 16:22 Чоловіки від 18 до 60 років не зможуть отримати консульські послуги за кордоном - про що саме йдеться? 16:20 На Житомирщині планують перейменувати 8 населених пунктів 16:01 85 ветеранських проєктів перемогли у конкурсі фінансування 15:41 Спортсмени з Житомирщини здобули нагороди на чемпіонаті Європи з гирьового спорту photo_camera 15:20 МОН презентувало звіт моніторингу працевлаштування випускників-бюджетників, до якого увійшло 3 виші Житомирщини 15:00 49-річний чоловік загинув під час пожежі на Брусилівщині 14:40 Оприлюднено перелік хвороб хребта, які звільняють від мобілізації 14:20 З 27 квітня заморозки підуть геть та повернеться справжнє весняне тепло 14:00 Дотримуйтесь заходів протипожежної безпеки на Великдень 12:40 До 9 років позбавлення волі засудили бердичівлянина, який вбив чоловіка на зупинці 12:19 Медики відзначають незначне зростання захворюваності на грип і ГРВІ 12:00 Нічна пригода у Житомирі: у водійки зупиненого під час дії комендантської години авто виявили арбалет 11:40 Увага: зміни в маршруті № 23! 11:20 На Житомирщині розпочала роботу комісія ДСНС України, яка має здійснити контрольну перевірку стану організації заходів цивільного захисту в області
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up