План зовнішніх інвестицій ЄС для Житомирщини

План зовнішніх інвестицій ЄС для Житомирщини

У вересні 2017 року Європейський Союз схвалив План зовнішніх інвестицій, мета якого - фінансово сприяти вкладенням в економіку сусідніх країн. План зовнішніх інвестицій ЄС сприятиме створенню робочих місць, сталому розвитку та інклюзивному зростанню країн-партнерів.

Першочергова увага приділяється таким напрямкам інвестування, як цифрові технології для розвитку, стала енергетика та взаємодія, сталі міста, стале сільське господарство, сільське підприємство та агробізнес, мікрофінансування та підтримка малих і середніх підприємств. Своєю чергою, Житомирська ОДА щокварталу організовує засідання Ради з питань залучення інвестицій. Мета таких зустрічей - не лише публічна комунікація щодо поточних питань, які турбують місцевих інвесторів. Основне завдання – реальне вирішення як мінімум 80% проблем, з якими звертаються до влади.

  • Ми разом із інвесторами своєю роботою підтверджуємо новим інвесторам те, що у нас на Житомирщині є можливість комфортно працювати. Влада підтримує інвесторів у всіх питаннях. Щомісяця кількість зустрічей з інвесторами збільшується - це свідчить про те, що в область вкладаються інвестиції. Ми будемо робити все для того, щоб вирішувати проблеми, які виникають в інвесторів у процесі роботи, - зазначає голова Житомирської ОДА Ігор Гундич.

Фото: голова Житомирської ОДА Ігор Гундич (Джерело: Житомирська ОДА)

Поступово кількість інвесторів на Житомирщині зростає. Лише 12 квітня Ігор Гундич підписав два меморандуми про співпрацю з литовською компанію ТОВ «Модус Енерджі Інтернешнл Б.В.» та норвезько-українською компанією «Aice Hydro AS».

Втілення тісної співпраці з європейським партнером

Веденням успішного бізнесу на Житомирщині може похвалитися директор енергетичної компанії «TeslaEnergo» Олег Грамотенко. На сьогодні «TeslaEnergo» переймає досвід у досвідчених в енергетичній галузі країнах Європи та застосовує його на Житомирщині. Робота компанії побудована за європейським взірцем, що проявляється у взаємовідносинах з партнерами, процесах впровадження проектів, технологічній частині.

Компанія «TeslaEnergo» заснована у 2012 році Олегом Грамотенком. Ідея її створення виникла, коли пан Олег усвідомив, що люди недооцінюють енергоресурси.

- Якщо людина неправильно використовує вітер, сонце, воду – природа її карає. В Європі це давно зрозуміли і почали використовувати філософію «зеленої» енергетики. Мені б хотілося, щоб у майбутньому Україна входила в число розвинутих енергонезалежних країн Європи, які орієнтуються на «зелені» інновації майбутнього, - розповідає засновник та директор компанії Олег Грамотенко.


Житомирська компанія працює у декількох напрямках. Основний – це залучення прямих іноземних інвестицій для будування великих сонячних парків. Також компанія надає послуги з проектування об’єктів у Житомирі та на півдні нашої країни. Окремий підрозділ займається встановленням маленьких сонячних електростанцій для приватних будинків.

Ми орієнтуємося на «зелені» інновації майбутнього та намагаємося залучати прямі інвестиції в Житомирську область, – акцентує увагу Олег Грамотенко.

Важливим є сприяння місцевої влади у швидкому проходженні бюрократичних процедур. Для прикладу, певна довідка, яка може видаватися від 3 до 30 днів, надається компанії в 7-денний строк. Така співпраця з владою відіграє велику роль у веденні бізнесу. Адже подальша діяльність напряму залежить від швидкості отримання повного пакету дозвільних документів.

- Крім цього, ми отримуємо підтримку та взаєморозуміння з іншими структурами. Якщо у нас виникає проблема, ми звертаємося до адміністрації, яка влаштовує нам пряму зустріч з відповідальними посадовцями або організовує круглий стіл задля вирішення бюрократичних перепон, - зазначає директор.

Співробітництво - без посередників

Для того, аби знайти європейських партнерів, потрібно докласти багато зусиль. У цьому переконалася і компанія «TeslaEnergo», яка знайшла партнерів лише завдяки сарафанному радіо та особистим взаємовідносинам на рівні власник-власник. Проте наполегливість та бажання зробили свою справу. Сьогодні налагоджена співпраця з трьома великими європейськими інвестиційними компаніями.

Головним партнером «TeslaEnergo» є данська компанія «Better Energy». Вона інвестує в проект, документацію та технології, а також інвестуватиме в обладнання. Співпраця між компаніями розпочалася після того, як вдалося виграти внутрішній конкурс на місцевого партнера. Ця компанія виявилася більш сприятливим партнером для іноземців, ніж усі інші конкурсанти. Саме тому житомирська компанія працює з Данією напряму.

Другий партнер – бельгійська компанія «Upgrade Energy». Бельгійці здійснюють забезпечення фінансовими коштами та погоджують з українським партнером технічні рішення. Також житомирська компанія співпрацює з литовською інвестиційною компанією «Modus Energy», яка після підписання меморандуму про співпрацю стала партнером і для Житомирської ОДА.

Далеко не завжди перемовини завершуються успіхом. Часто європейський бізнес бачить великий ризик вкладень коштів у вітчизняну економіку.

  • Сьогодні німці настільки обережні, що їм простіше працювати із Польщею, ніж із Україною. Це мій особистий висновок із власного досвіду. Проте це не означає, що вся Німеччина не хоче співпрацювати з Україною, – зазначив Олег Грамотенко.

Співпраця з іноземними партнерами - доволі клопітка справа. Житомирська компанія уклала договір на обслуговування, де «TeslaEnergo» як підрядник має розробити проектну документацію та пройти всю процедуру узгодження і пред’явити повний пакет документів. За відсутності хоча б одного документа проект вважається ризикованим і попередньо витрачений час та гроші ніхто не поверне.

Вкладаючи кошти напряму, європейські інвестори нерідко стикаються з цілим рядом труднощів. Про ці проблеми дізнаємося в експертки з питань підтримки інвесторів Оксани Васильєвої.

  • Як не банально звучить, корупція чи елементи корупції. При входженні в бізнес завжди існує конкуренція. Переваги при цьому мають ті власники бізнесу, які давно живуть у регіоні і за наявного досвіду співробітництва з органами влади і дозвільними органами володіють політичним лобі. Ці зв’язки вони використовують як елементи та важелі впливу на інвестора. Ціль – або недобросовісна конкуренція, витіснення ринку, або елементарні хабарі, - розповідає пані Оксана.
  • На жаль, також з ціллю отримання хабара має місце створення необґрунтованих обмежень, перевірок на рівні контролюючих та дозвільних органів, природних державних монополій, - зазначає експерт.

Фото: Оксана Васильєва, експертка з підтримки інвесторів.

Проте пані Оксана наголошує, що нині важливо підтримувати інвесторів на рівні посадовців облдержадміністрації та облради Житомирської області. Проте дієві механізми комунікації між владою та інвесторами наразі розроблені та впроваджуються.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

12:40 Поліцейські – теж люди: про порушення прав працівників ГУНП у Житомирській області 12:20 Житомирська облрада віднині не буде схвалювати Перспективний план формування ОТГ 12:00 Яка погода буде на Новий рік і Різдво 11:40 Як Житомир святкуватиме новорічно-різдвяні свята Від читача 21:13 Як ЗМІ впливають на вибір новобудови? 11:20 «Гаряча лінія» про спецполіцію «Поліна», що працює проти насильства 11:00 Шоу-театр "КЛЕМ" переміг у конкурсі "Палаюча зірка" 11:00 ДТП у Коростені: для визволення пасажира з автівки залучали рятувальників 10:47 У Ємільчинському районі насмерть замерз чоловік 10:39 Наркотики та пристрої для їх вживання виявили у трьох жителів Попільнянського району 10:20 До умовного терміну засудили "терориста", який "замінував" під’їзд  будинку в Житомирі 10:00 На Житомирщині "на гарячому" затримали банду рекетирів 09:46 Зарічани і Гуйва - без води 09:39 Понад 3,7 млн грн надійшло до місцевих бюджетів Житомирщини за адмінпослуги у сфері земельних відносин 09:20 Вчора у Житомирі вітали волонтерів 09:10 Курс валют на 6 грудня: гривня зростає швидше 09:00 Сонце прогріє повітря до 5 градусів тепла, - прогноз погоди на 6 грудня 17:55 Громадам Житомирщини уряд суттєво перекроїв соцеконом: Ружин - 0, а Малин – лише 3,8% 17:26 У районній раді обговорили можливе зменшення кількості вже існуючих територіальних поділів Житомирської області 17:00 У Брусилівському районі вогнеборці врятували свинарник і 20 свиней
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up