Які зміни принесе реформа національної системи крові?

Проблеми донорства крові завжди були і є актуальними не лише для Житомира, а й для України загалом. Нині Міністерство охорони здоров’я, спираючись на рекомендації європейських експертів, розробило нову Стратегію, що має докорінно змінити підхід до питань крові в країні.

 

Які зміни принесе реформа національної системи крові?

Як розповіла головний спеціаліст медичного департаменту Міністрества охорони здоров’я Оксана Мулярчук, основа Стратегії національної системи крові – добровільне безкоштовне донорство.

«Стратегія національної системи крові розроблялася протягом півтора року згідно з рекомендаціями європейської організації ТАЄКС, – ділиться головний спеціаліст медичного департаменту МОЗ. – Після роботи комісія зробила висновки, що в Україні немає служби крові, а є розпорошена система відділень трансфузіології, пунктів забору крові, центрів крові, різних служб… Немає спрямованої системи, і, відповідно, немає єдиного стандарту забору, стандарту фракціонування, розподілу, контролю тощо. А якщо немає стандарту – немає і якості».

Оксана Мулярчук каже, що перш за все Стратегія несе централізацію служби крові, тобто створення єдиного стандарту, що передбачає 24 регіональні центри крові, які здійснюють забір, переробку і обстеження, а також створення лікарняних банків крові на основі відділень трансфузіології, які нині є у кожному лікарському закладі.

«Функцією лікарняних банків крові буде контроль за пацієнтом після трансфузії, правильна заявка до централізованого центру крові про необхідну трансфузію, індивідуальний підбір реципієнта і донора», – пояснює головний спеціаліст.

Також Стратегія передбачає створення єдиного донорського реєстру, де про донора, який здав кров, наприклад, у Житомирі, зможуть сказати лікарі в Чернігові. Моменти, коли донор з якоюсь інфекцією пішов і здав кров в іншому місті – будуть виключені.

«Ще один важливий момент, – додає Оксана Мулярчук, – це лабораторна діагностика, тобто те, що забезпечить нам безпеку донорської крові. Якщо центри будуть укрупнені – відбудеться централізація коштів, що дасть можливість централізовано закуповувати тестові системи».

Головний лікар Житомирського обласного центру крові Анатолій Чугрієв зізнався, що деякі позиції, закладені в Стратегії, вийшли з Житомирщини.

«Наприклад, централізація, – розповідає Анатолій Чугрієв. – У нас вона відбулася у 2000 році, коли розпорядженням голови облдержадміністрації ми створили Обласний центр крові і дві його філії – в Новограді й у Коростені. На той час у нас було 22 відділення трансфузіології в складі районних і міських лікарень, на сьогоднішній день їх лишилося 5. Решта реорганізовані в шпитальні банки крові».

Також, за словами головного лікаря Житомирського обласного центру крові, вони передбачили формування регіональної політики використання компонентів крові в лікарнях.

«Опрацьовані та розроблені основні принципи й стандарти призначення компонентів крові для пацієнтів. У 2003 році на рівні Житомирщини вийшла книжка «Тимчасове положення про використання донорської крові та її компонентів», яка є рекомендаціями для всіх лікувальних закладів області», – пояснює Анатолій Чугрієв.

Ще один елемент, який увійшов до Стратегії, але вже давно функціонує на Житомирщині – аудит використання донорської крові та її компонентів.

«Раз на 3 роки ми перевіряємо, як лікарня використовує кров, тому на сьогоднішній день ми володіємо ситуацією з використання донорської крові та її компонентів і відповідним чином передали це в стратегію», – зазначив головний лікар.

У подальшому в Житомирі планують впровадити подвійне тестування донорської крові – імуноферментний аналіз і метод генотестування, тобто визначення ДНК - і РНК - вірусів.

«Зараз уже є домовленості з Сумським центом крові щодо тестування крові методом генодіагностики», – розповів Анатолій Чугрієв.

За словами головного спеціаліста медичного департаменту Оксани Мулярчук, Стратегія писалася координаційною робочою групою. До неї увійшли лікарі-практики, які на своєму досвіді побачили всі нині існуючі недоліки.

Наразі Стратегія знаходиться на доопрацюванні в Міністерстві фінансів. Після врегулювання цих питань документи будуть подані до Міністерства юстиції. З моменту її затвердження Кабінетом Міністрів буде 18 місяців на реалізацію. Як наголосила Оксана Мулярчук, успішна реалізація Стратегії національної системи крові є умовою імплементації України до Європейського союзу.

Анастасія Кузьмич

 
Коментарі
17:57 Впорядкуйте спортивний майданчик біля свого дому - стартує всеукраїнська акція 17:50 Вірменин не зміг перевезти через кордон «Mercedes-Benz C 180» через підроблене доручення 17:20 З початку квітня у водоймах Житомирської області розпочинається нерест 17:04 21 березня у Житомирі проведуть тест першого електробуса 17:00 Житомирські аудитори виявили порушень на 252 тис. грн в Управлінні праці та соціального захисту населення Черняхівської райдержадміністрації 16:45 «Гаряча лінія» з питань сім’ї, молоді, спорту 16:30 Чоловік з бійцівською собакою не хотів виходити з магазину, за що отримав від поліцейських 16:21 На Житомирщині прокуратура попередила неправомірне зменшення майже на 40 га земель лісового фонду для розробки піщаного кар’єру 16:07 Наше майбутнє залежить від нас 16:00 Уряд виділив 400 млн грн. на компенсації за «теплими кредитами», з яких 190 млн грн. – саме для ОСББ! 15:45 Житомирські митники вилучили у громадянина Молдови заборонений медичний препарат 15:33 СБУ завадила створенню "Житомирської народної республіки" 15:20 Рятувальники вилучили зі снігових заметів 5 транспортних засобів

19 березня завершується реєстрація для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні 2018 року, - повідомляє сайт zno.osvita.ua.

18 березня о 13:30 до Служби порятунку «101» м. Коростень надійшло повідомлення про те, що автомобіль швидкої допомоги застряг...

Уже у квітні розпочинається національна кампанія з вибору лікаря: українці зможуть обрати терапевтів, педіатрів чи сімейних...

У п'ятницю, 16 березня, житомирський ФК "Полісся" у контрольному матчі обіграв харківський аматорський колектив "Водоканал".

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up