Які зміни принесе реформа національної системи крові?

Проблеми донорства крові завжди були і є актуальними не лише для Житомира, а й для України загалом. Нині Міністерство охорони здоров’я, спираючись на рекомендації європейських експертів, розробило нову Стратегію, що має докорінно змінити підхід до питань крові в країні.

 

Які зміни принесе реформа національної системи крові?

Як розповіла головний спеціаліст медичного департаменту Міністрества охорони здоров’я Оксана Мулярчук, основа Стратегії національної системи крові – добровільне безкоштовне донорство.

«Стратегія національної системи крові розроблялася протягом півтора року згідно з рекомендаціями європейської організації ТАЄКС, – ділиться головний спеціаліст медичного департаменту МОЗ. – Після роботи комісія зробила висновки, що в Україні немає служби крові, а є розпорошена система відділень трансфузіології, пунктів забору крові, центрів крові, різних служб… Немає спрямованої системи, і, відповідно, немає єдиного стандарту забору, стандарту фракціонування, розподілу, контролю тощо. А якщо немає стандарту – немає і якості».

Оксана Мулярчук каже, що перш за все Стратегія несе централізацію служби крові, тобто створення єдиного стандарту, що передбачає 24 регіональні центри крові, які здійснюють забір, переробку і обстеження, а також створення лікарняних банків крові на основі відділень трансфузіології, які нині є у кожному лікарському закладі.

«Функцією лікарняних банків крові буде контроль за пацієнтом після трансфузії, правильна заявка до централізованого центру крові про необхідну трансфузію, індивідуальний підбір реципієнта і донора», – пояснює головний спеціаліст.

Також Стратегія передбачає створення єдиного донорського реєстру, де про донора, який здав кров, наприклад, у Житомирі, зможуть сказати лікарі в Чернігові. Моменти, коли донор з якоюсь інфекцією пішов і здав кров в іншому місті – будуть виключені.

«Ще один важливий момент, – додає Оксана Мулярчук, – це лабораторна діагностика, тобто те, що забезпечить нам безпеку донорської крові. Якщо центри будуть укрупнені – відбудеться централізація коштів, що дасть можливість централізовано закуповувати тестові системи».

Головний лікар Житомирського обласного центру крові Анатолій Чугрієв зізнався, що деякі позиції, закладені в Стратегії, вийшли з Житомирщини.

«Наприклад, централізація, – розповідає Анатолій Чугрієв. – У нас вона відбулася у 2000 році, коли розпорядженням голови облдержадміністрації ми створили Обласний центр крові і дві його філії – в Новограді й у Коростені. На той час у нас було 22 відділення трансфузіології в складі районних і міських лікарень, на сьогоднішній день їх лишилося 5. Решта реорганізовані в шпитальні банки крові».

Також, за словами головного лікаря Житомирського обласного центру крові, вони передбачили формування регіональної політики використання компонентів крові в лікарнях.

«Опрацьовані та розроблені основні принципи й стандарти призначення компонентів крові для пацієнтів. У 2003 році на рівні Житомирщини вийшла книжка «Тимчасове положення про використання донорської крові та її компонентів», яка є рекомендаціями для всіх лікувальних закладів області», – пояснює Анатолій Чугрієв.

Ще один елемент, який увійшов до Стратегії, але вже давно функціонує на Житомирщині – аудит використання донорської крові та її компонентів.

«Раз на 3 роки ми перевіряємо, як лікарня використовує кров, тому на сьогоднішній день ми володіємо ситуацією з використання донорської крові та її компонентів і відповідним чином передали це в стратегію», – зазначив головний лікар.

У подальшому в Житомирі планують впровадити подвійне тестування донорської крові – імуноферментний аналіз і метод генотестування, тобто визначення ДНК - і РНК - вірусів.

«Зараз уже є домовленості з Сумським центом крові щодо тестування крові методом генодіагностики», – розповів Анатолій Чугрієв.

За словами головного спеціаліста медичного департаменту Оксани Мулярчук, Стратегія писалася координаційною робочою групою. До неї увійшли лікарі-практики, які на своєму досвіді побачили всі нині існуючі недоліки.

Наразі Стратегія знаходиться на доопрацюванні в Міністерстві фінансів. Після врегулювання цих питань документи будуть подані до Міністерства юстиції. З моменту її затвердження Кабінетом Міністрів буде 18 місяців на реалізацію. Як наголосила Оксана Мулярчук, успішна реалізація Стратегії національної системи крові є умовою імплементації України до Європейського союзу.

Анастасія Кузьмич

 
Коментарі
15:46 Від футболу до туризму. Ліга чемпіонів в Україні 15:30 Житомирянам розповіли, як виглядатиме сквер на Лятошинського 15:17 На Житомирщині прокуратурою спільно з податківцями викрито підпільний цех з виробництва фальсифікованого алкоголю, що діяв на території області 15:00 Депутати бюджетної комісії обласної ради не підтримали питання по ТОВ «Валки-Ільменіт» 14:46 На Житомирщині 10 абітурієнтів були відсторонені від ЗНО через користування мобільними телефонами 14:16 В Олевському районі ліквідовано займання торфу на площі 0,05 га 14:00 Прокурор Житомирщини Любомир Війтович: "Наш фах вимагає повної самовіддачі та постійної самоосвіти" 12:44 За першу половину травня Житомирський рибоохоронний патруль виявив 123 порушення 12:20 На Словечанщині затримали копачів бурштину, які намагалися видати себе за відпочивальників 12:05 Як усиновити дитину дружини від першого шлюбу? 11:51 В Житомирі вперше відбувся забіг по сходах Шодуара 11:43 Житомир, Ємільчинська та Станишівська ОТГ – учасники спільного проекту АМУ та АПМ 11:19 Житомирська область: рятувальники ліквідували 3 пожежі в господарських будівлях

Хто переможе: газета «Бердичівський погляд» та пенсіонер Валентин Ганоль  чи мільйонерка, депутат обласної ради Анжеліка...

У період з 1 по 17 травня було виявлено 123 порушення, з яких 23 були грубими. Збитки, завдані рибному господарству, склали...

Детальніше про це, в рамках проекту «Я маю право!», розповіли фахівці Андрушівського бюро правової допомоги.

Подібна акція відбулася вперше, але не в останнє - обіцяють організатори.

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up