В Україні катастрофічно низька кількість вакцинованих дітей

В Україні катастрофічно низька кількість вакцинованих дітей

Україна «урочисто» увійшла до вісімки країн із найменшими показниками вакцинації серед дітей.

 

У цей же час, найкращий показник планової вакцинації на Житомирщині – 47,7 %, що створює сприятливі умови для спалахів інфекційних захворювань.

За Календарем профілактичних щеплень дитина повинна отримати щеплення від гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правцю, кашлюку, поліомієліту та ХІБ-інфекції (гемофільної інфекції).

Крім того, кожні 10 років доросла людина повинна отримувати щеплення від дифтерії та правцю.

На жаль, у Житомирській області показники охоплення щепленнями населення за 1 півріччя 2017 року надзвичайно низькі. За даними державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я», план вакцинації проти туберкульозу дітей до 1 року виконано лише на 21,5%, а старших 1 року – на 15,4%.

Проти поліомієліту зі 100% запланованих провакциновано 24 % дітей до року, 32,7% – ревакцинованих 18-місячних.

План вакцинації проти дифтерії, кашлюка та правця дітей до року виконано лише на 25,5%, старших 1 року – на 28,6%, проти дифтерії та правця дітей 6 років – на 40,3%, старших 7 років – 29,6%. Обсяг ревакцинації дорослого населення теж залишає бажати кращого – виконано на 17% від запланованого об’єму.

План вакцинації проти кору, краснухи та паротиту виконано на 47,7%, дітей старших 7 років – на 28,8%. Тобто, за інформацією Житомирського обласного лабораторного центру МОЗ, в області склались сприятливі умови для виникнення спалахів інфекційних захворювань.

Пацієнтам слід наполягати на вакцинації і контролювати медиків, а місцевій владі – працювати з лікарнями

Виконавчий директор БФ «Пацієнти України», експерт Реанімаційного пакету реформ Ольга Стефанишина розповідає:

«Рівень вакцинації в Україні дуже низький. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна знаходиться серед 8 країн з найгіршими показниками за рівнем вакцинації проти дифтерії-правця-кашлюку.

В Україні, як і в Центральноафриканській Республіці, Республіці Чад, Екваторіальній Гвінеї, Нігерії, Сомалі, Південному Судані та Сирії, повний курс вакцинації пройшли менше 50% немовлят.

Загальносвітовий показник з 2010 року – 86%. Для істотного зниження епідемій рівень вакцинації повинен бути не нижчим 90%», – пояснює експерт.

Що призвело до зниження рівня вакцинації в Україні?

За словами Ольги Стефанишиної, останні десять років закупівлі вакцин постійно опинялися в центрі корупційних скандалів і «чорних» інформаційних кампаній, що значно знизило рівень довіри населення.

«Ще до 2008 року рівень вакцинації дітей був досить високим. У 2008 році ЮНІСЕФ завіз в Україну певну кількість вакцин. Це одразу спричинило боротьбу зацікавлених у збереженні впливу на ринок компаній, пов'язаних на той момент з владою. Проти вакцин ЮНІСЕФ була розгорнута негативна інформаційна кампанія. Рівень недовіри населення почав зростати, рівень вакцинації – знижуватися. Втім, на той момент він залишався достатньо високим – більше 70%».

У 2014 році відбулась Революції Гідності. Влада змінилась. А закупівлі вакцин знову опинилися у центрі скандалу.

«Новий міністр охорони здоров’я Олег Мусій не провів вчасно тендери по закупівлі вакцин у потрібному об’ємі. Тоді близько шести місяців у країні взагалі не було ніяких вакцин. Знову ж таки – це негативно вплинуло на рівень вакцинації, – ділиться Ольга Стефанишина. – У 2015 році Міністерство охорони здоров’я взяло курс на закупівлю вакцин через міжнародні організації. Але швидко перейти на новий формат закупівель не вдалося. Процес підготовки необхідних нормативно-правових актів розтягнувся майже на вісім місяців, закупівлі вдалося розпочати із значним запізненням».

Експерт наголошує: вакцини – це товар, який не можна купити сьогодні на завтра. Їх виробництво займає півтора-два роки, міжнародні організації замовляють їх у виробників у чітко визначених об’ємах, і тому підхід «нам терміново потрібно» тут не працює. Коли у 2015 році Україна почала замовляли вакцини у ЮНІСЕФ, організація прогнозовано сказала, що зможе здійснити поставки лише за рік.

За словами Стефанишиної, на сьогодні ситуація із закупівлею та поставками вакцин стабілізувалася. Однак рівень вакцинації дітей продовжує залишатися досить низьким, також й через високий рівень недовіри людей та часті негативні інформаційні кампанії.

Аби підвищити рівень вакцинації, потрібен комплекс заходів

«По-перше, місцеві органи влади повинні працювати з лікарнями, розміщувати роз’яснювальну інформацію про те, чому вакцинація важлива.

По-друге, пацієнтам слід наполягати на вакцинації і контролювати медиків. Потрібно розуміти, що на рівні лікарень вакцини – це джерело додаткового заробітку, вони можуть перепродаватися. У пацієнта є право наполягати на вакцинації.

По-третє, на державному рівні доцільним є перехід на довгострокові контракти закупівель. Уже зараз нам потрібно замовляти вакцини на 2019 рік. Міжнародна практика полягає у тому, щоб укладати з ЮНІСЕФ контракт одразу на три роки наперед. Це дозволить налагодити безперебійний процес поставок вакцин до країни», – підсумувала Ольга Стефанишина.

Матеріал підготовано у рамках співпраці з проектом «VoxConnector»

Анастасія Кузьмич

 

0
0
0
0
Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа
«Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно Директор «Житомиртеплокомуненерго» та його «скелети в шафі» Директор «Житомиртеплокомуненерго» та його «скелети в шафі»
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
keyboard_arrow_up