Житомир – місто велосипедне, Житомир – місто європейське

Понад тисячу велосипедистів-любителів заполонили вулиці міста з самого ранку в неділю 28 травня, щоб взяти участь у ювілейному десятому Велодні 2017 року. 

Житомир – місто велосипедне,  Житомир – місто європейське

Першим велосипедистом, що промчав вулицями міста Житомира у травні 1885 році, був киянин Еміль Фалер. Він тоді самотужки здійснив велопробіг Київ – Житомир - Київ. У 1890-1900 роках , незважаючи на те, що велосипед коштував 100 карбованців і більше, їзда на велосипеді набуває не тільки масового характеру, а й стає досить модною. Варто зауважити, на 100 карбованців у ті часи можна було придбати 5 пар добротних коней. Кількість житомирських велосипедистів була настільки чисельною, що міська дума для впорядкування їзди на велосипедах видала спеціальну постанову. Так, у газеті «Волынь»  від 28 травня 1898 року читаємо: «Обязательными постановлениями о велосипедной  езде по г. Житомиру требуется, между прочим, чтобы велосипедисты имели на велосипедах, на видном месте установленные значки, а также должны иметь при себе разрешения для предъявления  их полиции в случае каких-либо недоразумений. Быстрая езда безусловно  воспрещена , ездящие должны держаться правой стороны улицы и возможно ближе к троттуарам; по бульварам, скверам, и троттуарам ездить строго воспрещается. Между тем, на самом деле по городу  разъезжают  велосипедисты без значков и разрешений и позволяют себе для своего удобства ездить по троттуарам, так что публике  приходится давать им дорогу. Недавно на углу Киевской и Московской  ул. (нині вул. Небесної сотні, авт.) был случай, о котором заявлено в полицию, когда на велосипедах катались до того выпившие субъекты, что падали и  кругом их  собиралась толпа. Когда на это было обращено внимание постового городового, то он заявил, что это его не касается. По полиции сделано распоряжение, чтобы пристава  ознакомили городовых с объязательными постановлениями о велосипедной езде и чтобы те следили за правильностью езды».

Звичайно, не всі велосипедисти додержувалися цих правил. І в ті часи були «любителі» полякати перехожих громадян та вершників, особливо на центральних вулицях міста. З цього приводу газета «Волынь» від 25 травня 1900 року писала: «Года четыре, кажется, тому назад, городская дума издала постановление, которым велосипедистам воспрещено ездить по тротуарам. Насколько, однако, приходится наблюдать, наши велосипедисты частенько игнорируют это постановление, особенно на отдаленных улицах».

Ще в далекому 1893 році у Житомирі засновується товариство велосипедистів-любителів. На розі вулиць Садової (тепер І.Кочерги) та Кашперовської (Б.Тена)  4 червня того ж року був відкритий велотрек, на якому протягом багатьох років проводилися змагання велосипедистів-любителів. У 1908 році у нашому місті функціонувало два велотреки, що значно сприяло розвитку велосипедного спорту серед населення.

Після жовтневого перевороту 1917 року велоспортом займалася незначна кількість спортсменів. Однак, на І Всеукраїнській спартакіаді 1924 року, яка проходила в м. Харкові, житомирянин Річард Герман став чемпіоном в гонці на 5 кілометрів. Потім були перемоги наших велосипедистів  на всесоюзних та міжнародних змаганнях  Рекорди колишнього Радянського Союзу, Європи та світу у 1982 році встановила вихованка заслуженого тренера України Леоніда Котвицького Ольга Сидоренко, рекордсменами СРСР та України ставали Олена Грибан та Наталя Кириченко. Учасницею олімпійських ігор в Афінах була Іріна Денисюк.

Перший Велодень у Житомирі відбувся 20 травня 2007 році, у ньому взяли участь тільки 10 любителів велоспорту. З кожним роком кількість учасників велопробігу вулицями міста збільшувалася і стала рекордною цьогоріч – понад тисячу  велосипедистів. Серед учасників велопробігу, який стартував біля скверу на Замковій Горі були  віце- прем’єр України Геннадій Зубко з родиною, міський голова Сергій Сухомлін.

Окрім велопробігу, учасники свята мали змогу взяти участь у різноманітних конкурсах, познайомитися з фотовиставкою та кінофільмами про велоспорт та велотуризм.

Олександр Кухарський

Коментарі
16:55 Що подивитися на вихідних 16:21 Житомиряни вже підписали понад 70 тисяч декларацій з лікарями 16:06 Плануєте торгувати алкоголем і тютюном - подбайте про ліцензію 15:56 Водоканал скидає нечистоти у Тетерів. ВІДЕО з місця події play_circle_filled 15:46 Від футболу до туризму. Ліга чемпіонів в Україні 15:30 Житомирянам розповіли, як виглядатиме сквер на Лятошинського 15:17 На Житомирщині прокуратурою спільно з податківцями викрито підпільний цех з виробництва фальсифікованого алкоголю, що діяв на території області 15:00 Депутати бюджетної комісії обласної ради не підтримали питання по ТОВ «Валки-Ільменіт» 14:46 На Житомирщині 10 абітурієнтів були відсторонені від ЗНО через користування мобільними телефонами 14:16 В Олевському районі ліквідовано займання торфу на площі 0,05 га 14:00 Прокурор Житомирщини Любомир Війтович: "Наш фах вимагає повної самовіддачі та постійної самоосвіти" 12:44 За першу половину травня Житомирський рибоохоронний патруль виявив 123 порушення 12:20 На Словечанщині затримали копачів бурштину, які намагалися видати себе за відпочивальників

Хто переможе: газета «Бердичівський погляд» та пенсіонер Валентин Ганоль  чи мільйонерка, депутат обласної ради Анжеліка...

У період з 1 по 17 травня було виявлено 123 порушення, з яких 23 були грубими. Збитки, завдані рибному господарству, склали...

Детальніше про це, в рамках проекту «Я маю право!», розповіли фахівці Андрушівського бюро правової допомоги.

Упродовж двох днів під час тестування було виявлено перші порушення, відтак поліцейські закликають абітурієнтів суворо дотримуватись...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up