Одеські БАрСи в Карпатських горах проходили курс САС©

Одеські БАрСи в Карпатських горах проходили курс САС©

На початку березня група офіцерів-викладачів кафедри фізичного виховання і БАрС (Бойова Армійська Система) факультету розвідки Військової академії м. Одеса взяли участь у експедиції до Карпатських гір.

Ця експедиція була одним із етапів курсу підготовки за системою САС© (Система Автономного Спорядження©). А саме курсу початкової Висотно-Гірської Підготовки © на отримання спортивного розряду «Альпініст України».

 

Систему Автономного Спорядження САС© розробив український дослідник О.В.Дакал для впровадження її у підрозділи військової та спеціальної розвідки Збройних сил України. Одним із основних елементів даної системи є Висотно-Гірська Підготовка © (ВГП©), яка включає два напрямки: підготовку до ведення бойових дій в гірській місцевості та підготовку до ведення бойових дій в місцевості із висотною забудовою.

 

Саме з практичними елементами курсу ведення бойових дій в гірській місцевості і знайомилися офіцери Військової академії м. Одеса. Програма занять була досить насичена і напружена.

 

Підйом о 4.00 годині ранку, короткий сніданок і остаточна підготовка спорядження до виходу. Потім група швидким маршем висунулася до підніжжя гори Петрос, пройшовши по гірській лісовій місцевості близько 9 кілометрів. З поступовим набором висоти температура повітря ставала все нижчою, а при виході із лісової зони на відкриту місцевість біля підніжжя гори піднявся ще й добрий вітер. Після короткого біваку у колибі на полонині група вийшла на Чорногорський хребет до точки початку сходження на гору Петрос (2020 м). Тут учасники експедиції були змушені одягнути альпіністські кішки та дістати з рюкзаків льодоруби, адже схили гори, по яким група мала підніматися на вершину, були вкриті льодом, снігом та фірном (це спресований вітром і оплавлений сонячною радіацією сніг у високогірній зоні).

 

І розпочалося сходження на вершину величного Петроса. На окремих ділянках шквальний вітер загрожував зривом, змушував офіцерів притискатися до схилу і прикладати надзвичайні зусилля для просування далі вверх. Та група стійко і наполегливо йшла до своєї мети – до вершини Петроса.

Так як погода цього дня була хмарна, то на підході до вершини видимість погіршала, а вітер ставав дедалі дужчим. Суворий Петрос влаштував справжній екзамен на силу волі та витривалість для учасників сходження. Але близькість вершини надихала та додавала сил військовим.

І ось нарешті вони досягли вершини. У капличці на вершині група влаштувалася на відпочинок, а потім пішла на спуск. На середині спуску назустріч нашим військовим піднімалася група цивільних туристів. Вони розповіли, що спочатку спробували йти по слідам військових, але за відсутності альпіністських кішок не змогли піднятися обледенілими схилами, і були змушені шукати ділянки схилу без льоду, щоб продовжувати свій підйом.

Після спуску з Петроса група військових, не спускаючись у долини, пішла на траверс (горизонтальний перехід по схилу чи хребту)  близько 10 км по Чорногорському хребту до гори Говерла (2062 м). Цієї зими природа щедро засипала Карпати снігом так, що іноді тільки половина ялинки, а то і сама верхівка виглядали з-під снігу. На одній із ділянок хребта далеко внизу на схилі виднівся прямокутник. При підході ближче це виявилася стріха колиби, яка повністю була засипана снігом.

На підході по хребту до Говерли група зупинилася на бівак в будиночку метеорологічної станції. Відпочивши та зігрівшись чаєм, група продовжила свій шлях до Говерли.

 

Біля самої Говерли нашим військовим прийшлося переходити по тілу лавини, яка вже зійшла та перетинала шлях групі. Взагалі Карпати досить лавинонебезпечні гори, і кожен рік тут гинуть люди, які потрапляють у лавини або інші надзвичайні ситуації. І на спуску з Петроса група теж пройшла по залишкам лавини біля підніжжя. Тому можна лише здогадуватися, які моторошні відчуття викликав цей перехід у військових. Але досвідчені інструктори далі вели групу по безпечному маршруту.

Наступним був підйом на Говерлу. Група піднялася на західне плече Говерли, що з боку Петроса, та пішла до вершини. Але на цей раз Говерла показала, що у неї характер не менш жорсткий, ніж у Петроса. На підйомі до вершини висіла суцільна снігова хмара, дув шалений штормовий вітер зі снігом, і видимість була на більше 2-3 метри. Тому керівник сходження прийняв мудре рішення не наражати учасників експедиції на непотрібну небезпеку та повернутися в зону з нормальною видимістю. Адже, якщо відхилитися від маршруту сходження, то існувала ймовірність вийти на сніговий козирок та  зірватися з нього в лавину, або з іншого боку, зірватися з крутого схилу на скельні виступи. У альпініста, як і у сапера, розплата за помилки одна – власне життя.

Тому група пішла на спуск з Говерли та швидким маршем виконала 10-кілометровий перехід у базовий табір.

Під час цієї експедиції були відпрацьовані питання пересування у гірській місцевості по різним типам поверхонь різними методами, прийоми самострахуванна на гірських схилах, прийоми самозатримання за допомогою льодоруба при зриві на гірських схилах, методи організації біваку для відпочинку та прийому їжі у високогір’ї, злагодженість дій військової групи в умовах гірської місцевості.

 По завершенню цієї експедиції були підведені підсумки по досягнутим результатам і виконаним завданням, намічено план подальшого навчання. Організаторами експедиції виступили автор системи САС© О.В.Дакал та гірський клуб «Екстрем», м.Львів. Свою допомогу в організації цього курсу надали також небайдужі до майбутнього нашої України компанії, організації та люди: ТОВ «Доля і Ко ЛТД», м. Київ, ТОВ «Юнайтед Форест», м. Київ, «SHAMBALA MOUNTAIN GROUP», м. Дніпро, ТОВ «Тревел Екстрім», м. Житомир, ТМ «SIGMA MOBILE», м. Київ, відділ «Воєнторг» магазину «ЕКО-МАРКЕТ», м.Житомир; Президент Житомирської обласної федерації спортивного туризму, директор Житомирського обласного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Житомирської обласної ради  Святненко Віталій Валерійович; керівник підліткового клубу зі спортивного туризму «Фортуна» Уланова Лариса Анатоліївна; м. Житомир, токар-фрезерувальник Стуканов Олександр Михайлович, м. Коростишів; альпініст, лікар-реабілітолог Кротюк Павло Євгенович, м. Львів.

 Варто зазначити, що в Збройних силах Росії підготовку інструкторів з гірської підготовки проводить Військовий інститут фізичної культури міністерства оборони Росії, що знаходиться у місті Санкт-Петербург. Цей інститут має кафедру гірської підготовки, виживання та орієнтування, яка здійснює підготовку спеціалістів, що в бойових підрозділах навчають особовий склад діям у гірській місцевості, виживанню у горах та інших екстремальних ситуаціях, життєзабезпеченню діяльності та орієнтуванню в бойових умовах. Ці спеціалісти по закінченню навчання проходять службу у підрозділах сил спеціальних операцій, у військовій та спеціальній розвідці, у повітряно-десантних військах та у гірсько-стрілецьких бригадах Сухопутних військ ЗС Росії.

Тому перед нашими військовими стоять досить високі планки, яких їм потрібно досягнути для успішної конкуренції з близькими опонентами. І вони цілеспрямовано йдуть у цьому напрямку.

БАрС – Бойова Армійська Система.

САС© - Система Автономного Спорядження ©.

ВГП© - Висотно-Гірська Підготовка ©.

Олекса Древля

0
0
0
0
Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа
«Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно 100-мільйонна «АФЕРА»: куди 8 років зникають кошти з реконструкції стадіону «ПОЛІССЯ» 100-мільйонна «АФЕРА»: куди 8 років зникають кошти з реконструкції стадіону «ПОЛІССЯ»
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 У Житомирі презентували графічний роман Оноре де Бальзака «Батько Горіо». ФОТО 17:30 Знімаю свій капелюх перед тими, хто обрав боротьбу з вогняною стихією 17:01 Понад 150 млн гривень субсидії за березень отримали родини Житомирщини у квітні 16:40 Майже 2 тисячі 300 поліцейських та 150 нацгвардійців забезпечуватимуть правопорядок у день волевиявлення в області Від читача 18:45 Як за 2 місяці заробити більше ніж за рік в Україні! Правда про заробітки, яку не розкаже ніхто! 16:20 У Коростенському районі будують ще одну потужну сонячну електростанцію 16:00 У Коростенському районі корова ледь не втопилась у болоті: допомогли рятувальники 15:43 На Житомирщині придбано вже 3-й в області томограф 15:20 На Житомирщині у ході місячника добровільно роззброїлися майже дві сотні громадян 15:03 У Житомирі відбудеться Чемпіонат міста з футзалу серед дворових команд 14:40 Олевська ОТГ на Житомирщині зазіхає на рекорд 14:20 У Житомирі  засуджено до понад 8 років злочинну групу за розбійний напад зі зброєю, викрадення людини та заволодіння автомобілем 14:00 Жителька Черняхівського району у лютому встановила сонячну станцію і вже отримала перший прибуток 13:33 Менш активніше, але не без «чорнухи»: як висвітлювали другий тур виборів житомирські онлайн-ЗМІ 12:39 Сергій Корольов – між космосом і жінками 12:19 Уряд дав "Нафтогазу" тиждень для того, щоб знизити ціни на газ для населення 12:00 У Житомирі затримали серійного крадія 11:40 На Корбутівці з'явились "зелені чоловічки" 11:22 Області необхідна інвестиційна підтримка 11:02 Батьки починають свідомо і відповідально ставитися до вакцинації
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up