День пам’яті та «недокомунізоване» 9 травня в Житомирі

День пам’яті та «недокомунізоване» 9 травня в Житомирі

Для посадовців та ЗМІ День перемоги на Житомирщині залишається в пріоритеті за День пам’яті. На такий висновок наштовхують цьогорічні публікації в житомирських інтернет-виданнях з 8 по 10 травня.

В моніторингу Інституту масової інформації були проаналізовані матеріали десяти місцевих інтернет-видань: «Житомир.Інфо», «Житомир.Онлайн», «Вголос.zt», «Житомир.Тудей», «Журнал Житомира», «20 хвилин.Житомир», «Житомир.Life», «Фреш.Ньюз», «1.zt.ua»  і «Рупор Житомира». Моніторинг експерти ІМІ провели протягом 8 та 10 травня. Мета дослідження -  з’ясовувати тональність випущених матеріалів щодо святкування Дня перемоги, наявність серед них «паркету» та «джинси».

Загалом з 8 по 10 травня у перелічених виданнях вийшло 45 публікації про вшанування Дня пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. З них основна частина, 25 матеріалів, належали до авторських. На привітання припало 12 статей, решта  8 - виявилося непромаркованою рекламою, тобто «джинсою».

Найбільше, 13 публікацій (це майже 29 % від загальної кількості), з’явилося у виданні «Житомир.Інфо». Найменше, лише по одній, - у «Вголос.zt» та «Фреш.Ньюз».

Застопокоївшись довкола підсумків президентських виборів, місцеві видання з надто великим завзяттям взялися висвітлювати тему Дня примирення. Про заходи 8 травня знаходимо, в основному, передрук статті «Житомиряни вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні біля Монументу Слави» з сайту облдержадміністрації.

 

Скріншот з сайту Житомирської ОДА

Скріншот з сайту «Житомир.Тудей»

Більшість інтернет-видань, зокрема «Рупор Житомира», «Житомир.Life», «Журнал Житомира» та «Житомир.Тудей», повністю скопіювали з сайту як назву, так і увесь текст. З незначними правками цей же матеріал з’явився на сайті «1.zt.ua».

Оригінальний фоторепортаж та розгорнутий текст «Біля монумента Слави хвилиною мовчання, молитвою і квітами житомиряни вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні» про мітинг-реквієм знаходимо лише на сайті «Житомир.Інфо». Згодом інтернет ресурс оперативно опублікував ще два матеріали «На виконкомі депутат обурювався заходом біля монумента Слави та робив прогнози на події у Житомирі 9 травня» та «Побєдобєсіє», «п’ята колона», «полювання на відьом»: на виконкомі обговорювали заходи на 9 травня в Житомирі». В репортажі про засідання виконавчого комітету наводилася критика депутата міськради на відсутність посадовців на мітингу-реквіємі 8 травня та звинувачення по погодженню міськвиконкомом заходів до Дня перемоги. Статтю та відео про засідання виконкому оприлюднив сайт «Житомир.Life». В авторському матеріалі «У Житомирі відзначили День пам’яті та примирення» журналісти «20 хвилин.Житомир» навіть не згадали про офіційні заходи. Вся стаття присвячена виключно концерту та привітанням від керівника благодійного фонду.

Куди більш активніше та строкатіше медіа висвітлювали День перемоги. Починаючи з самого ранку, журналісти спостерігали за подіями, які відбуваються на площі Перемоги. Детально описували та вели стрім, як збираються учасники акції «Безсмертний полк» та патріотично налаштовані громадяни журналісти «Житомир.Інфо». Інтернет-сайт вів пряму відеотрансляцію «Житомирський майдан Перемоги перед ходою 9 травня» та виклав великий фоторепортаж з місця подій. Відео про вилучення в однієї з учасниць заходу комуністичної символіки опублікував «Житомир.Life».


Скріншот з сайту «Житомир.Life»

За деякий час поліція вилучила листівки про 9 травня у активістів націоналістичної організації С-14, одного з них затримала. Також «Житомир.Life» розмістив статтю та відео про кофлікт між представником «Безсметного полку» та націоналістами - «Піша хода до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні: перші конфлікти до початку акції у Житомирі».

Скріншот з сайту «Житомир.Life»

Після втручання поліції обидві сторони заспокоїлися і колона з червоними прапорами і окремо колона з портретами житомирських військових, які загинули в боротьбі із російським агресором на сході України, рушили до монумента Слави. Саме такий опис подій дають сайти «Житомир.Інфо», «1.zt.ua», «Житомир.Life», «20 хвилин.Житомир», «Житомир.Тудей» та інтернет ресурс «Вголос.zt», який підготував лиш одну публікацію «Як у Житомирі відзначили 74-ту річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні».

Напротивагу іншим, сайт «Фреш.Ньюз» в матеріалі «В Житомире прошёл Парад Победы» дотримується зовсім протилежної риторики. Навність в учасників заходу забороненої радянської символіки видання подає цілком прийнятним. Роздача листівок з провокаціями (саме так вказало видання) представниками організацій «Пласт» та інших патріотичних (слово, розміщено в дужках) організацій за твердженням ресурсу відбувалося під егідою СБУ.


Скріншот
з сайту «Фреш.Ньюз»

Далі подається пряма мова від голови обласної організації ветеранів та одного з ветеранів, інформація про молебен під монументом, проведений керуючий житомирською епархією Московського патріархату Никодим, та наостанок численні фото під написом «"Бессмертный полк - мы помним подвиг наших бабушек и дедушек».


Скріншот
з сайту «Фреш.Ньюз»

Окремо серед авторських матеріалів варто відзначити екскурс в історію святкування Дня перемоги та Дня примирення в Житомирі за останні 5 років «Коли в Житомирі остаточно «декомунізують» 9 травня», підготовлений редакторкою «Житомир.Інфо».


Скріншот з сайту «Житомир.Інфо»

Варто відзначити, що видання промаркувало присутні на сторінках замовні матеріали. На темі турботи за ветеранами піариться народний депутат Борислав Розенблат. В матеріалі вказується, що акцію «Підтримка ветеранів» Фонд родини Розенблат проводить п’ятий рік поспіль. Поряд з врученою відкриткою на фото зафіксований пакет з подарунковим набором під логотипом фонду нардепа.

Скріншот з сайту «Житомир.Інфо»

Загалом тенденція до розміщення «традиційних» привітань з року в рік йде на спад і багато з політиків, зважаючи на події на Сході держави, відмовляються від подібної практики. Однак частина незмінно бачить в цьому певний ритуал. Так. цілу серію привітань та рекламних матеріалів знаходимо від представниці партії «Опозиційний блок» та депутата міської ради Наталії Леонченко. При цьому, на «Житомир.Інфо» матеріал «Наталія Леонченко: Незалежно від часу чи влади, ми й наші діти та онуки завжди святкуватимемо День Перемоги» промаркований. Водночас викладений аналогічний матеріал на інтернет ресурсі «Житомир.Онлайн» жодним чином не позначений.

На цьому список привітань та маркованих матеріалів завершується і починаються замовні матеріали - «джинса». Три з досліджених житомирських інтернет-видань вдалися до таких публікацій. Разом на усі сайти прийшлося 8 «джинсових» публікацій (понад 17 % від загалу).
З них 4 опубліковані сайтом «Рупор Житомира». Як новину сайт розмітив матеріал від прес-служби партії – «Депутат-свободівець просить членів виконкому відреагувати на проведення проросійської акції «Безмертний полк». Аналогічні «новини» з’явилися від голови партії – «Юлія Тимошенко: 8 і 9 травня – особливі для України дні…» та від голови партійного осередку – «Привітання Анжеліки Лабунської з Днем пам’яті та примирення та Днем перемоги над нацизмом». Фінальним штрихом стала публікація від нардепа «Віктор Развадовський: «Низько вклоняюся кожному фронтовикові-герою за вірну службу Українському народу».


Скріншот з сайту «Рупор Житомира»

На «Житомир.Онлайн» на Развадовського припало цілих 2 немарковані рекламні матеріали. Ще один – «джинса» від Наталії Леонченко. Немаркований матеріал «Борислав Розенблат: героїчний приклад ветеранів наслідують їхні онуки, які на Сході захищають Україну» розмітив й сайт «1.zt.ua».

 

Боросовський Тарас,

регіональний представник ІМІ в Житомирській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

16:40 Житомирське "Полісся" обіграло хмельниччан у товариському матчі 16:20 На Житомирщині у день голосування правопорядок забезпечуватимуть близько 1800 поліцейських і нацгвардійців 16:00 Малин, Червоне, Коростишів, Глибочиця і Городське – переможці конкурсу «Малі міста-великі враження» 15:41 Житомирянину, який намагався за одну тисячу грн відкупитися у патрульних за нетверезе водіння, повідомлено про підозру у скоєнні злочину Від читача 12:25 Нова платформа EDI Network 2.0 - 1000 документів за 10 секунд 15:34 Кандидат у нардепи Ігор Герасименко – Герой України – на службі у топ-корупціонерів?! 15:24 У Житомирі розшукують рідних жінки, яка втратила пам'ять 15:21 Названо переможців турніру TETERIV OPEN 2019 15:00 У Житомирі міжнародні спостерігачі місії ENEMO зустрілись з керівництвом поліції 14:40 Рятувальники області перевіряють стан дотримання правил пожежної безпеки в місцях збирання та зберігання врожаю 14:20 Запрацювала насосна станція, яка обслуговує водою будинки в центральній частині міста 14:02 “Доступні ліки” в дії: жителі Житомирщини отримали більше 164 тисяч електронних рецептів 13:15 Спокушені грошима політиків: як пишуть про вибори житомирські онлайн-ЗМІ 12:22 На сайті МОН опубліковано рейтинг вступників 12:00 Погодні гойдалки: до нас знову наближається спека 11:56 У Житомирі через коротке замикання горів будинок на трьох господарів 11:48 У Житомирі стартував польовий етап дослідження STEPS 11:41 Забуті у власній країні і кинуті напризволяще, або Знову про санаторій «Тетерів» 11:21 Дитинство Короленка у Житомирі 11:01 Малинська поліція встановила особу загиблої в ДТП жінки і затримала водія
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up