Від аптечок до технологій: як Захід допомагає українській армії

За версією міжнародного рейтингу Fire Power, Україна минулого року увійшла до тридцяти найсильніших армій світу. Стрімкому переоснащенню та розвитку українського війська сприяв потужний волонтерський рух, державна політика, яка дозволила збільшити оборонний бюджет держави до 5% ВВП, та широка міжнародна підтримка.

Від аптечок до технологій: як Захід допомагає українській армії

А на початку 2018 року в ЗМІ знову заговорили про можливість надання Україні летальної зброї, зокрема відомих американських протитанкових ракетних комплексів «Джавелінів». Чи стане це наступним кроком у стосунках між Україною та її союзниками і якого прогресу вдалося досягти у військовій співпраці за останні 4 роки? Думки експертів зібрав Центр громадського моніторингу та контролю.

Спершу бронежилети, потім «Джавеліни»

За даними Міністерства оборони України, загалом від початку російської агресії 20 країн на трьох континентах допомагали українським Збройним силам одягом, технікою і спорядженням, консультаціями та медикаментами. За статистикою Центру міжнародної політики, некомерційної дослідницької організації, заснованої у 1975 році у Вашингтоні, у перший рік збройного протистояння України з РФ американський уряд виділив на оборонні потреби нашої держави близько 91 млн дол. Це були не лише прямі фінансові вливання, а й техніка, амуніція, сухі пайки, бронежилети, аптечки, радіостанції, які прибули в Україну вже у перші місяці конфлікту. Однак з боку українських експертів та політиків на адресу США нерідко лунали нарікання щодо її неготовності негайно надати Україні летальну зброю.

«Допомога бронежилетами, медикаментами – це чудово, але вона не несе головного – політичного сенсу. Ми повинні вибити з Заходу поставки навіть невеликої партії будь-яких летальних озброєнь. Ось це свідчило б про те, що Захід реально підтримує Україну в боротьбі за територіальну цілісність», – наголошував військовий експерт Дмитро Тимчук.

Колишній радник міністра оборони США, професор Філіп Карбер підтверджує, що у 2014 році американська влада сумнівалася, що таке рішення сприятиме деескалації конфлікту на сході України. Проте, коли стало зрозумілим, що обмежитися самою лише дипломатією не вдасться, Штати почали нарощувати обсяги практичної допомоги. Частка України в оборонному бюджеті Америки почала зростати і наразі досягла рекордних 350 млн дол., які будуть виділені протягом 2018-2020 рр. Наприкінці грудня 2017 року Державний департамент США нарешті дозволив експорт летального озброєння до України, зокрема снайперських гвинтівок, боєприпасів та комплектуючих до них. А пізніше посол Сполучених штатів в Україні Марі Йованович повідомила, що Америка планує надати ЗСУ «посилені оборонні можливості». Глава держави Петро Порошенко пояснив, що йдеться саме про «Джавеліни».

«Внаслідок копіткої роботи нашої команди ми сьогодні маємо позитивну новину, що протитанкові комплекси «Джавелін» нам будуть поставлені в якості оборонного озброєння за рахунок фінансування Сполучених Штатів Америки», – зазначив Президент України 17 січня.

 

 

Навчити та озброїти

У січні 2018 року Україну відвідала Генерал-губернаторка Канади Жулі Пайєтт. Вона анонсувала, що канадські інструктори тренуватимуть українських армійців до кінця 2019 року. Навчання відбуватиметься в рамках військової місії UNIFIER, що була започаткована ще у 2014 році. За цей час іноземні фахівці вже підготували кілька тисяч українських солдат, зокрема снайперів, експертів із тактичної медицини і мінерів.

Втім, спільними навчаннями військова співпраця між нашими країнами не вичерпується. Канада одна з перших почала надавати необхідне спорядження та апаратуру для українських бійців на фронті. Зокрема, у серпні 2014 року наші військовики отримали шоломи, бронежилети, балістичні окуляри, аптечки, спальні мішки та намети на суму 4,5 млн канадських дол, у листопаді – велику партію теплого одягу та взуття. А в 2015 році – реанімобілі для АТО та сучасний пересувний госпіталь. Загальна вартість наданого майна та амуніції у 2014-2017 роках, за даними Канадського уряду, складає 74 млн дол.

На думку експертів, головним проривом у співробітництві стало те, що у грудні минулого року Канада відкрила для України свій ринок озброєнь, включивши нашу державу до Контрольного переліку країн автоматичної вогнепальної зброї
(Automatic Firearms Country Control List). Тож невдовзі Канада також зможе поставляти летальну зброю для ЗСУ. Це стало можливим завдяки домовленості про оборонне співробітництво між нашими державами, укладеній у квітні 2017 року.

«Цей документ важливий для військової співпраці та сприятиме налагодженню практичних контактів із представниками оборонної промисловості Канади. Це дозволить покращити забезпечення ЗС України сучасною військовою технікою та озброєнням», – зазначив Міністр оборони України Степан Полторак.

Зближення з НАТО

У Європі найсуттєвішу підтримку Україні надав Північно-атлантичний альянс, особливо активну участь у цьому брали Литва та Польща. Щоб зміцнити обороноздатність української держави, Альянс у 2014-2015 роках започаткував 6 нових трастових фондів, внески до яких добровільно сплачують країни-учасниці воєнно-політичного блоку. Призначення коштів – сприяти реформам ЗСУ одразу в кількох напрямках, що повинно зробити українські війська сумісними із силами Альянсу. Повністю перейти на стандарти НАТО Україна збирається до 2020 року.

«НАТО і надалі надаватиме Україні практичну допомогу. Через 10 різних трастових фондів країни-члени НАТО виділили майже 40 млн євро на підтримку України», – розповів генеральний секретар організації Єнс Столтенберг.

Значно просунулася вперед і співпраця між Україною та Альянсом у сфері оборонної промисловості. За інформацією ДК «Укроборонпром», уже 40 підприємств державного концерну отримали доступ до Головного каталогу НАТО з логістики (NATO Master Catalogue of References for Logistics). Це дозволить вітчизняним виробникам вийти на міжнародний ринок озброєння та ефективніше виконувати програму імпортозаміщення. Агенція НАТО з підтримки та постачання у 2017 році також запропонувала внести підприємства українського ОПК до переліку виробників продукції оборонного призначення. Таким чином, «Укроборонпром» може отримати дозвіл на участь у тендерах на постачання товарів та послуг до країн-членів та партнерів Альянсу.

«Україна стала першою серед східноєвропейських партнерів НАТО, якій запропоновано таку можливість, що є свідченням визнання в НАТО можливостей оборонної промисловості нашої держави та поглиблення довіри до неї», – зауважили в місії України при НАТО.

Такий прогрес свідчить, що Україна з отримувача міжнародної військової допомоги поступово перетворюється на рівноправного партнера. А це – додатковий стимул для подальшого розвитку взаємовигідного співробітництва між Україною та світом, й ще один крок до перемоги над спільним ворогом.  

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

Новини за темою
Коментарі
17:55 Протягом місяця спецкомісія перевірятиме комплектність документів співробітників ОДА 17:19 М’ясомолочна продукція за європейськими вимогами 17:00 138 юнаків спробували себе у ролі вогнеборців на обласних змаганнях з пожежно-прикладного спорту в Житомирі 16:45 СБУ попереджає про можливу масштабну кібератаку на державні структури та приватні компанії 16:21 Чи піднімуть тарифи на газ для населення у наступному місяці 16:07 Неякісним ремонтом автодороги «Попільня-Сквира-Володарка-Ставище» зацікавилася прокуратура 16:03 Управління освіти ОДА закликає керівників шкіл зробити останній дзвоник святом для дітей 15:42 Фінішувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2017 році 15:17 Житомиру не вистачає Експериментаніуму 15:05 Житомирський гідрометеоцентр попереджає про надзвичайний рівень пожежної небезпеки 14:37 На Житомирщині більше 10 тисяч дітей випускається з дошкільних закладів у 2018 році 14:08 З Житомирської міськради евакуювали працівників та відвідувачів 14:00 У Бердичеві поліцейські охорони затримали парубка під час крадіжки телефонного кабелю

Якість води відкритих водойм у місцях масового відпочинку населення у Житомирській області досліджував Житомирський обласний...

25 травня у всіх школах Житомирщини відбудуться урочисті заходи з нагоди останнього дзвоника.

25-27 травня на території Житомирської області очікується надзвичайна (5 класу) пожежна небезпека.

У Житомирі 25-27 травня 2018 року відбудеться чемпіонат України зі змішаних єдинобоств ММА серед юніорів (16-17 років) та...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up