У міськраді обговорили зміни у законодавстві стосовно обслуговування внутрішньобудинкової  газової мережі: є багато питань

У міськраді обговорили зміни у законодавстві стосовно обслуговування внутрішньобудинкової  газової мережі: є багато питань

За ініціативою міської ради та АТ «Житомиргаз» 13 серпня 2019 року у приміщенні пресцентру Житомирської міської ради пройшло обговорення змін у законодавстві стосовно обслуговування внутрішньобудинкової газової мережі за участю представників міської влади, управління Держпраці в Житомирській області, голів ОСББ, управляючих компаній, органів місцевої влади, представників оператора ГРМ АТ «Житомиргаз».

Нагальна потреба проведення даного заходу спричинена втратою чинності наказу Державної холдингової компанії «УКРГАЗ» від 30 липня 1997 р. № 35 «Про затвердження «Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення» та вступу в дію нововведень в законодавстві, зокрема, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ін., що регламентують  проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж як ринкову послугу на підставі укладених договорів. Тобто в тарифі АТ «Житомиргаз» уже не передбачені кошти на проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ) житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення. У зв’язку з цим АТ «Житомиргаз» припинило роботи з планового технічного обслуговування, які виконувалися спеціалістами компанії за рахунок тарифної складової. 

Тому згідно з чинним законодавством, за стан газової системи будинків відповідають їхні власники або балансоутримувачі. Вони самостійно можуть обрати собі підприємство, яке буде здійснювати обслуговування газових приладів та елементів системи газопостачання будинку, і для цього мають підписати відповідний договір.

Чинним законодавством передбачено виконання робіт з технічного обслуговування ВБСГ виключно за договорами, що укладатимуться з власниками/балансоутримувачами житла на умовах вільного ринку.

Відео дня

Почав обговорення заступник міського голови Сергій Кондратюк з оголошення проблематики зустрічі. Для ознайомлення було продемонстроване відео з коментарем голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Оксани Кривенко, що доводило необхідність прийняття даного закону, але при цьому зверталася увага на юридичні колізії, зокрема на суперечливість статей 14 та 19 Закону.  

Наводимо думки учасників «круглого столу».

Сергій Кондратюк, заступник Житомирського міського голови:

«Йде реформа житлово-комунальної галузі. Після закону про ОСББ введений в дію закон про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку, комплекс розподільчих мереж, закон України про ринок газу, закон про ринок електричної енергії, закон про ЖКП. Всі ці закони, на жаль, мають недоліки, які привели сьогодні нас до цього «круглого столу»

Сергій Колесник, директор технічний АТ «Житомиргаз»:

«Газові мережі є мережами загального користування, вони на сьогоднішній день без технічного обслуговування, тобто без діагностики, що призводить до погіршення їхнього стану. Динаміка ось буквально за літній період доволі невтішна, якщо оцінювати за кількістю викликів на аварійно-диспетчерську службу»

Сергій Ніколаєнко, головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві управління Держпраці в області:

«Ось недавно випадок був у Бердичеві: 8 чоловік загинуло внаслідок того, що таке було недбале ставлення до системи газопостачання. Там теж були проблеми із договорами»

 Укласти угоду на обслуговування газової мережі можна із газорозподільниками АТ «Житомиргаз» або ж іншою сертифікованою компанією. За словами директора технічного АТ «Житомиргаз», таких угод по місту укладено всього 25. Голови ОСББ та представники управляючих компаній під час наради мали низку зауважень та непорозумінь.

Андрій Шелестюк, голова ОСББ:

«Я розумію, зараз ми маємо проговорити, яким чином ті кошти можуть сплачені бути за послугу, але у мене просте питання до пана Ніколаєнка. Скажіть, будь ласка, якщо буде аварія, не дай Бог, чому ми маємо брати на себе в такому стані жахливому оці газові мережі, які 30 чи 50 років не обслуговувались?»

Світлана Півоварова, голова управляючої компанії:

«Ви знаєте, в будинку сьогодні я управляюча компанії, а завтра мене будинок поставить до відома за 2 місяці до того, як вони наймуть собі іншого управителя. І наша з вами угода йде до нуля. Я готова зустрічатися з представниками від вашої компанії, з уповноваженою особою від будинку. Кабінет, прибудинкова територія, де ви хочете»

Валентин Козир, юрист:

«Проблема випливає з тих норм, які були прийняті в новому законі. Я от розумію з дискусії, що питання не стоїть, що хтось відмовляється в укладенні договору. Питання стоїть, хто буде стороною в договорі».

Можемо резюмувати, що представники ОСББ та управителі будинків наполягають на відсутності у них повноважень для підписання актів розмежування, а також договорів на обслуговування мереж. Крім того, вони не бажають брати на себе відповідальність за внутрішньобудинкові мережі, вказуючи на те, що ці мережі не знаходяться у них на балансі й відповідних документів про це вони не мають.

Варто зауважити, що на балансі оператора ГРМ ці мережі також ніколи не були. З незрозумілих причин в актах передачі багатоквартирних житлових будинків ОСББ та управителям від місцевих рад та ВЖРЕПів газові мережі часто відсутні. Під час «круглого столу» дійшли висновку, що для вирішення цієї проблеми мають активізуватися органи місцевої влади. 

Представники газової компанії пропонують певні механізми виходу із ситуації, але управителі скористатися ними поки не поспішають. Час спливає, опалювальний період наближається, а обслуговування мереж своїх будинків власники відкладають на невизначений термін. 

Незважаючи на це, в деяких регіонах України вже є позитивний досвід укладання таких договорів. Однією з ключових проблем, яка має бути першочергово вирішена, є визначення зон відповідальності за газові мережі. Раніше, коли будинок здавався в експлуатацію, у виконавчій документації чітко вказувалось, де пролягає межа внутрішньобудинкових мереж – це вимикаючий пристрій на газопроводі. Зараз у законі про ЖКГ це дуже нечітко написано. В цьому і проблема. Тому щоб розібратись, де чиї мережі, необхідно підняти в архівах міста проектну та виконавчу документацію і знайти ті плани і документи, де від початку це було зазначено.

Для вирішення проблеми треба, по-перше, чітко з’ясувати, кому належать газові мережі будинків, піднявши проектну, виконавчу та експлуатаційну документацію в архівах міста. По-друге, мати чітко розроблений договір, в якому буде детально розписано, хто, з якою періодичністю, в якому обсязі, за яку вартість буде проводити технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. 

Руслан Мороз

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:57 У житомирському ліцеї створили унікальну платформу навчання на уроках захисту України 17:28 Ірина Верещук подякувала Житомирщині за прийом евакуйованих українців із Донбасу 17:00 У лікувальних закладах Житомира потрібні донори крові 1-, 4- 16:40 Житомирян запрошують на вечір поезії "Балансування" Від читача 11:37 Кіберполіція запрошує долучитись до соціального проєкту BRAMA 16:20 Підтримай акцію “Lots of Socks” та допоможи родинам, де є сонячні дітки 16:00 У Тетерівській громаді виявили сховок зі зброєю photo_camera 15:47 Який циркуляційний насос придбати? (Новини компаній) 15:40 У Житомирі поліцейські охорони виявили заборонену речовину у відвідувача крамниці 15:20 Оголошено прийом заявок на національний конкурс «Благодійна Україна-2023» – «Благодійність на захисті України» 15:03 Завтра циклон принесе в Україну дощі з мокрим снігом і похолодання 15:00 #плічопліч: У Житомирі відбувся міський етап змагань зі спортивного орієнтування photo_camera 14:42 На проспекті Миру автомобіль збив пішохода - постраждалий госпіталізований 14:20 Сьогодні розпочався Великий піст: тривалість, правила і заборони 14:00 У Житомирі продовжується опалювальний сезон 12:43 Захворюваність на грип і ковід на Житомирщині знову зросла 12:21 У фігуранта справи «житомирського стрільця» Анатолія Захаренка діагностовано гострий інфаркт 12:00 17-23  березня проводиться  Міжнародний тиждень здоров’я підлітків 11:40 У Глибочку під Житомиром горів склад 11:20 У Житомирі - черги на обмін транспортних карток. Фотофакт photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up