Сьогодні відзначається Введення в Храм Пресвятої Діви Марії – чого не можна робити

Сьогодні відзначається Введення в Храм Пресвятої Діви Марії – чого не можна робити

В цей день віряни вшановують пам'ять про те, як святі Йоаким та Ганна привели свою дочку Марію в Єрусалимський Храм.

Українські православні сьогодні відзначають особливий день – Введення в Храм Пресвятої Діви Марії. В цей день віряни вшановують пам'ять про те, як святі Йоаким та Ганна привели свою єдину і довгоочікувану дочку Марію в Єрусалимський Храм, присвятивши її Господу. Згідно з священним писанням, з того дня Діва Марія жила при Храмі, проводячи свої дні в служіннях і молитвах. До того самого моменту, як її заручили праведному Йосифу.

У православному календарі це свято вважається дванадесятим – тобто є одним з тих, що догматично пов'язане з подіями земного життя Ісуса Христа і Богородиці Діви Марії. У православному календарі День введення в храм Пресвятої Богородиці не є минущим святом, тобто його дата від року до року незмінна. Східні православні церкви відзначають цей день 4 грудня за новим стилем.

Введення в храм Пресвятої Богородиці – що означає

Це свято є одним з найдавніших у християн. Про нього вже в IV столітті згадував святитель Григорій Ніський, а в VIII столітті з проповідями на Введення виступали Константинопольські патріархи Герман та Тарасій. Традиційно Введення у храм Пресвятої Богородиці символізує передвістя благовоління Господа до людського роду і прибуття спасителя. Введення у храм Пресвятої Богородиці є одним з найдавніших християнських свят.

Введення в храм Пресвятої Богородиці – прикмети і традиції

За багатовікову історію цього свята в народній пам'яті сформувалися безліч пов'язаних з ним вірувань. Прикмети на Введення у храм пресвятої Богородиці стосуються головним чином погоди. Наші пращури вірили, що за погодою на Введення можна було передбачити, якою буде майбутня зима.

Заморозки – до лютої зими, теплий день – до м'якої. Якщо сніг випав до Введення – значить швидко зійде, якщо після Введення – буде лежати до весни. Вважалося, що при настанні ранніх холодів в цей день вода починає міцно замерзати, і можна вже не боячись ступати на закрижанілі водойми.

Напередодні Введення в храмах здійснюється всенічне бдіння, а в саме свято – урочиста служба. В день Введення в храм було заведено приводити дітей до церкви на першу сповідь. Водночас, в містах і селах починали працювати галасливі ярмарки, а вивільнені від польової роботи селяни ходили один до одного в гості.

Введення в храм Пресвятої Богородиці – що не можна робити

З цим святом пов'язана також низка релігійних заборон та забобонів. На Введення небажано займатися важкою працею, пранням, шиттям, прибиранням та іншими домашніми справами. Вважалося, що в день Введення і після нього не можна копати землю – це може призвести до неврожаю. Небажано було давати гроші в борг, лихословити і конфліктувати.

Господарі, які приймають гостей, у цей день слідкували за тим, щоб першою до хати зайшов чоловік, а не жінка. Наші предки вірили, що за погодою на Введення можна було передбачити, якою буде майбутня зима.

Введення в храм Пресвятої Богородиці – що можна їсти

Свято припадає на великий Різдвяний піст, але в цей день дозволяється їсти рибу і пити вино.

Введення в храм Пресвятої Богородиці – молитва

О всеблаженнішя, Богом дана дочко святих і праведних Богоотців Йоакима і Анни, яка згідно з їхньою обітницею і за велінням Божим приведена була у храм і в домі Божому насаджена та Духом просвічена. Як плодоносна маслина, була ти жилищем усяких чеснот, відвівши свій розум від усіх житейських і тілесних похотей, зберігши непорочними свої тіло і душу, як і належало тій, котра мала в лоно своє Бога прийняти і світові, що перебував у темряві, засвітити світло велике. Сама нині, Всенепорочна Діво, світильниче золотий, що семичисленним світлом Святого Духа світиш у храмі Господнім, Кивоте Божий, що його херувими отінюють, споглянь з неба на моління рабів твоїх. Нехай твої милосердні очі будуть вдень і вночі звернені на нас, щоб ми освячувалися тими чеснотами, якими і ти освячувалася у храмі. Нехай наші серця запалають чистою любов’ю Божою, щоб ми віддали самі себе, як жертву святу — приємну Богові, як богослужбу від нас розумну. Дай нам мудрість Святого Письма, щоб ми всім серцем прагнули спасіння наших душ, вправлялися в неперестанній молитві, працелюбності і прикрашалися любов’ю до ближніх. Нехай під твоїм покровом ми будемо завжди бережені благодаттю Сина твого, Христа Бога нашого, якому належить слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
 

За матеріалами УНІАН
 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
keyboard_arrow_up